Reklama

Reklama

Leslie Bricusse nie żyje. Stworzył wielkie przeboje do filmów o Bondzie

Leslie Bricusse, brytyjski kompozytor i muzyk, odpowiedzialny za stworzenie utworów m.in. do filmów "Goldfinger" i "Żyje się tylko dwa razy" zmarł 19 października w wieku 90 lat.

Leslie Bricusse miał 90 lat

Śmierć wybitnego twórcy muzyki filmowej potwierdziła jego przyjaciółka Joan Collins. W pożegnaniu nazwała Bricusse'a "gigantem naszych czasów".

Leslie Bricusse swoją karierę zaczął na początku lat 60. XX wieku po nawiązaniu współpracy z Anthonym Newleyem (prywatnie mąż Collins). Wspólnie stworzyli muzykę do musicalu "Stop The World I Want to Get Off".  10 lat później Bricusse skomponował muzykę do kultowego filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady".

Za muzykę do tej produkcji nominowany został do Oscara, co otworzyło mu drogę do wielkiej kariery. W kolejnych latach tworzył muzykę m.in. do "Doktora Dolittle" i "Hooka", a także był zaangażowany w skomponowanie piosenek tytułowych do filmów o przygodach Jamesa Bonda - "Goldfinger" (wykonała ją Shirley Bassey) i "Żyje się tylko dwa razy" (śpiewała ją Nancy Sinatra).

Reklama

Bricusse dzięki swojej pracy zdobył dwa Oscary. Jednego z nich otrzymał za piosenkę "Talk to the Animals" z filmu "Doktor Dolittle" (1968), a drugiego za muzykę do filmu "Victor/Victoria" (1983).

Ponadto kompozytor otrzymał nagrodę Grammy za piosenkę "What Kind of Fool Am I" z musicalu "Stop The World I Want To Get Off".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leslie Bricusse | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje