Reklama

Reklama

Kazik Staszewski w "Dzień dobry TVN" promuje dokument "Kult.Film": Jak drzazga w palcu

22 listopada do kin trafi "Kult. Film" - dokument o grupie Kazika Staszewskiego. Z tej okazji wokalista był gościem sobotniego (9 listopada) odcinka "Dzień dobry TVN".

Kazik Staszewski promuje "Kult. Film"

Kazik Staszewski w studiu opowiedział m.in. o tym, jak jego piosenki odnoszą się do współczesnej sytuacji w Polsce.

"Związek emocjonalny mam tylko z Polską, tu jest mój dom, tu jest moje serce, a tam to w gościach jestem" - mówi wokalista, który sporą część roku razem z żoną spędza na hiszpańskiej Teneryfie.

Padło pytanie o słynny utwór "Arahja" grupy Kult z tekstem "Mój dom murem podzielony", który po latach znów nabrał aktualności.

"Nagle ta doraźna piosenka o Berlinie stała się piosenką o moim domu, o Polsce" - opowiada Kazik, przypominając, że inspiracją do napisania tekstu była jego wizyta w latach 80. w podzielonym wówczas murem Berlinie.

Reklama

Wspomniany na początku "Kult. Film" to dokument Olgi Bieniuk, który zawiera wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej nigdzie indziej więzi z fanami.

Dziennikarz muzyczny Piotr Metz przyznał, że nie ma drugiego przykładu polskiego zespołu, który zachowałby się przez tak przeróżne epoki od lat 80. do dnia dzisiejszego i cały czas trzymał wysoki poziom.

"Było dużo wykonawców, którzy byli wyżej od nas, a teraz o nich w ogóle nikt nie pamięta. Kult jak ta drzazga w palcu się trzyma i stanowi jakąś atrakcję cały czas" - podkreśla Kazik.

Olga Bieniek przez 6 lat (zdjęcia były realizowane w latach 2013-2019) przyglądała się zespołowi, aby nakręcić film dokumentalny. Jak rozpoczęła się współpraca?

"Poznaliśmy się prawie 17 lat temu na Teneryfie. W pięknych okolicznościach przyrody, na pięknych plażach, spędzaliśmy czas z rodzinami. Dobrze się poznaliśmy. Pomysł na film padł wiele lat temu. Nie był on ukształtowany, więc rozłożyliśmy go na wiele lat" - zdradziła reżyserka.

Premiera produkcji "Kult. Film" odbyła się na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym (11-20 października) w konkursowej sekcji dokumentalnej. Do kin trafi 22 listopada.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kult | Kazik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje