Kazik prezentuje nowy singel. Posłuchaj "Nigdzie już nie pójdę dziś"

Kazik Staszewski zaprezentował kolejny singel z nowej płyty "Zaraza". O albumie stało się głośno za sprawą utworu "Twój ból jest lepszy niż mój".

Kazik zaprezentował kolejny utwór
Kazik zaprezentował kolejny utwór Adam STASKIEWICZEast News

Album "Zaraza" pierwsze solowe wydawnictwo Kazika Staszewskiego od 2008 roku.

"Nigdzie już nie pójdę dziś" to refleksyjny kawałek, zilustrowany teledyskiem w reżyserii Wojtka Jabłońskiego, współtwórcy albumu.

Delikatne, bluesowe brzmienie "Nigdzie już nie pójdę dziś" koresponduje z refleksyjnym tekstem, poświęconym tematyce ekologicznej. Samotność, wyobcowanie, izolacja - tematy niezwykle popularne w ostatnim czasie - w ujęciu Kazika zyskują gorzką, nieco autoironiczną wymowę. 

Album "Zaraza" ukazał się 5 czerwca. Współtwórcą płyty jest Wojtek Jabłoński, multiinstrumentalista i kompozytor - odpowiada za warstwę muzyczną oraz aranżacje, gra m. in. na perkusji, gitarach, basie. Prócz tego gościnnie występuje Konrad Wantrych, klawiszowiec i kompozytor, odpowiedzialny za brzmienie instrumentów klawiszowych. Producentem płyty jest natomiast Adam Toczko.

50 lat Kazika Staszewskiego

Czytaj więcej na ten temat!

Od 1984 roku artysta jest żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Ma również dwójkę wnucząt. Od kilku lat ma mieszkanie na Teneryfie, gdzie przebywa kilka tygodni każdego roku. Na stałe mieszka w Polsce.MWMedia
Projekt Kazik działa również w wersji Na Żywo. Zespół ma na koncie cztery studyjne albumy oraz niesławny singel "Andrzej Gołota", który artysta napisał na fali krótkiego entuzjazmu osiągnięciami boksera. Poza tym Kazik Staszewski występował też z zespołami El Doopa i Buldog. Za swą artystyczną działalność Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV), które jednak rzadko odbierał.
Kult to nie jedyne artystyczne przedsięwzięcie pracowitego Kazika Staszewskiego. Artysta w 1991 roku wydał solowy rapowy album zatytułowany "Spalam się" z przebojową piosenką tytułową. Jako Kazik wokalista wydał dziesięć albumów solowych, z których pochodzą takie przeboje, jak "100 000 000", "Oddalenie", "12 Groszy", "Maciek, ja tylko żartowałem", "Sztos", "Mars napada" czy "Los się musi odmienić".
Grupa Kult nagrała również dwa albumy z utworami Stanisława Staszewskiego: "Taka Kazika" i "Tata Kazika 2". Na tych bestsellerowych płytach znalazły się tak znane utwory, jak "Celina", "Baranek", "Knajpa morderców", "Królowa życia" czy "Jeśli zechcesz odejść - odejdź".
Do najbardziej znanych piosenek Kultu należą: "Polska", "Do Ani", "Czarne słońca", "Arahja", "Lewe lewe loff", "Lewy czerwcowy", "Gdy nie ma dzieci", "Kocham cię a miłością swoją" czy "Marysia".MWMedia
Debiutancka płyta Kultu zatytułowana nazwą zespołu ukazała się dopiero w 1987 roku, a wokalistą i autorem testów zespołu był Kazik Staszewski. To na albumie "Kult" znalazła się "Krew Boga", jedna z najstarszych piosenek zespołu, do dziś grana na koncertach. W sumie Kazik Staszewski wraz z Kultem nagrał piętnaście albumów, a grupa od lat otoczona jest prawdziwym kultem.
W 1982 roku 19-letni wówczas Kazik założył wraz z muzykami Poland i Novelty Poland grupę Kult, która stała się później jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Pierwszy koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie Remont. Co ciekawe, na występ sprzedano… 14 biletów.
Kazik po ukończeniu warszawskiego liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ich nie ukończył. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1981 roku. Wówczas miał już na koncie występy w zespole Poland, a później Novelty Poland.
Kazimierz Piotr Staszewski przyszedł na świat 12 marca 1963 roku w rodzinie ze szlacheckimi korzeniami. Jego dziadek Kazimierz (zm. 1968) był uznanym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Order Odrodzenia Polski), a ojciec Stanisław (zm. 1973) był członkiem Armii Krajowej, więźniem obozu koncentracyjnego w Mauthausen, po wojnie architektem i poetą. Ojciec wokalisty zostawił rodzinę, gdy przyszły lider Kultu miał 4 lata.

Na płytę składa się piętnaście premierowych kompozycji, w tym wręcz legendarny już utwór "Twój ból jest lepszy niż mój", który w ciągu kilkunastu dni od premiery w serwisie YouTube zebrał prawie 12 milionów odsłon, a także zyskał gigantyczny odzew mediów i słuchaczy.

Utwory z "Zarazy" dotyczą kwestii związanych z pandemią, społeczeństwem, ale nie tylko - nie brakuje także mocniejszych politycznych akcentów. Muzyczna różnorodność "Zarazy" to także jej zaleta - od gitarowych brzmień i wyrazistej perkusji w stylu KNŻ po stylistyczne zabawy, jak utrzymany w klimacie kapeli podwórkowej "Twój ból jest lepszy niż mój". "Zaraza" już na ponad tydzień przed premierą uzyskała status Złotej Płyty, a tuż po wydaniu - stała się Platynową Płyta.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas