Reklama

Reklama

Kasia Sobczyk: Festiwal "O Złotą Różę Małego Księcia" w Tyczynie

10. edycja Festiwalu Piosenek Kasi Sobczyk "O Złotą Różę Małego Księcia" w sobotę rozpoczęła się w Tyczynie koło Rzeszowa; artystka urodziła się w tym mieście. Impreza jest adresowana do młodych wykonawców. Potrwa dwa dni.

10. edycja Festiwalu Piosenek Kasi Sobczyk "O Złotą Różę Małego Księcia" w sobotę rozpoczęła się w Tyczynie koło Rzeszowa; artystka urodziła się w tym mieście. Impreza jest adresowana do młodych wykonawców. Potrwa dwa dni.
Kasia Sobczyk zmarła w 2010 r. /Krzysztof Kuczyk /Agencja FORUM

Popularna w latach 60. i 70. ub. wieku Kasia Sobczyk została zapamiętana m.in. dzięki piosenkom takim jak "Mały książę", "Biedroneczki są w kropeczki", "O mnie się nie martw", "Trzynastego".

"Podstawowym celem przedsięwzięcia, które od wielu lat organizujemy, jest popularyzacja jej twórczości" - powiedziała PAP dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zakia Cieślicka-Majka.

Jak zaznaczyła, "każdy wykonawca zaprezentuje dwie piosenki polskie z lat 60., 70. i 80. XX wieku, w tym jedną z repertuaru Katarzyny Sobczyk".

Reklama

Festiwal w Tyczynie adresowany jest do solistów i zespołów wokalnych. Rywalizują oni w dwóch kategoriach wiekowych; od 10 do 15 lat oraz od 16 lat wzwyż.

W sobotę wystąpili wykonawcy w pierwszej kategorii wiekowej. "Zgłosiło się 14 solistów i jeden zespół wokalny" - zauważyła Cieślicka-Majka.

Z kolei w niedzielę zaprezentują się uczestnicy w kategorii 16 lat wzwyż. Udział weźmie 20 solistów i jeden zespół.

Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk, urodziła się 21 lutego 1945 r.; była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie.

Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Nie dotarła na swój ostatni występ w tym mieście. Była już wtedy chora; w drodze do rodzinnego miasta poczuła się źle i musiała zrezygnować z dalszej podróży.

Debiutowała w 1961 r. w Koszalinie; występowała jako wokalistka miejscowego zespołu Biało-Zieloni. Dwa lata później z sukcesem wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od 1964 do 1972 r. koncertowała z grupą Czerwono-Czarni, swoim mężem Henrykiem Fabianem Sawickim oraz zespołem Wiatraki. W 1979 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała dwie płyty. Do kraju wróciła w 2008 r., kiedy była już ciężko chora na raka piersi.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu dwukrotnie zdobywała pierwszą nagrodę; w 1964 r. za przebój "O mnie się nie martw", a w 1965 r. za utwór "Nie wiem czy warto". Z kolei w 1966 r. za piosenkę "Nie bądź taki szybki Bill" otrzymała nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1967 r. wyróżniona ją nagrodą publiczności za piosenkę "Trzynastego".

W swojej karierze wylansowała także m.in. "Był taki ktoś", "To nie grzech", "Cztery maki". Współpracowała m.in. z Ryszardem Poznakowskim, Jerzym Matuszkiewiczem, Januszem Kondratowiczem. Zmarła 28 lipca 2010 r. po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama