Reklama

Kariera Justyny Steczkowskiej. Tak zaczynała diwa polskiej muzyki

Justyna Steczkowska działa na polskiej scenie już ponad 30 lat, wciąż potrafi zaskoczyć swoich fanów. Sprawdź, jak wyglądała droga Steczkowskiej na największych scen w Polsce.

W 1990 roku Justyna Steczkowska ukończyła liceum w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, a następnie podjęła decyzję o rozpoczęciu studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studia z zakresu wiolinistyki zakończyła po roku i skupiła się na tym, co chciała w życiu robić, czyli śpiewać. Nad Bałtykiem śpiewała w klubach jazzowych (m.in. z Miecznikowskim czy Możdżerem), w założonym przez siebie zespole jazzowym Shoco, czy też w różnych grupach rockowych.

Reklama

Przełom w karierze Justyny Steczkowskiej przyniósł rok 1994, gdy dwukrotnie wystąpiła w programie "Szansa na sukces". Za pierwszym razem nie odniosła sukcesu w odcinku z grupą "Trubadurzy", jednak zwyciężyła w epizodzie z zespołem Maanam po wykonaniu piosenki "Boskie Buenos".

Wygrana w "Szansie na sukces" otworzyła Justynie Steczkowskiej możliwość występu na 31. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1994 roku. Steczkowska wygrała koncert Debiuty i otrzymała nagrodę im. Anny Jantar.

W maju 1995 roku wystąpiła na 40. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, gdzie wykonała piosenkę "Sama" i zajęła 18. miejsce.

Zobacz także: Sylwester Polsatu 2022 podbił serca widzów. Jaka była oglądalność kosmicznej imprezy?

„Daj mi chwilę”, czyli największy sukces Steczkowskiej

W 1995 roku Steczkowska wydała singel "Dziewczyna Szamana", który miał promować nadchodzącą płytę, który został nominowany do Fryderyka w dwóch kategoriach — "piosenka roku" i "wideoklip roku".

18 marca 1996 roku na rynku ukazała się debiutancka płyta Justyny Steczkowskiej pt. "Dziewczyna Szamana". Producentem albumu utrzymanego w klimacie popowo-rockowym był Grzegorz Ciechowski, a krążek uzyskał status platynowej płyty. Wokalistka zdominowała Fryderyki w 1996 roku, gdzie zdobyła pięć statuetek we wszystkich kategoriach, w których była nominowana. Steczkowska otrzymała nagrody w kategoriach: album roku pop (za krążek "Dziewczyna Szamana"), piosenka roku (za utwór "Oko za oko, słowo za słowo"), wokalistka roku, fonograficzny debiut roku oraz teledysk roku (również za utwór "Oko za oko, słowo za słowo").

Na przełomie wieków wokalistka wydała jeszcze pięć albumów, z których dwa uzyskały status złotej płyty — "Naga" i "Alkimja". Za drugi album została nagrodzona w 2002 roku Fryderykiem w kategorii album roku etno/folk.

Największy sukces płytowy Justyny Steczkowskiej w kontekście notowania na polskiej liście przebojów OLiS to album "Daj mi chwilę" wydany 4 czerwca 2007 roku. Płyta uzyskała status złotej płyty i dotarła na 3. miejsce OLiS.

W sierpniu 2014 roku Justyna Steczkowska wystąpiła na Polsat Sopot Festival, gdzie odbył się koncert z okazji 20-lecia pracy jej pracy artystycznej. Została wtedy nagrodzona statuetką Bursztynowego Słowika za całokształt pracy muzycznej.

Justyna Steczkowska — rodzeństwo

Wokalistka pochodzi z dużej i muzykalnej rodziny. Jej rodzice — Danuta i Stanisław — mieli dziewięcioro dzieci. Justyna Steczkowska ma więc 5 sióstr i 3 braci. Najstarsze z potomstwa Steczkowski, córka Agata, jest dyrygentką i pianistką. Krystyna Steczkowska jest wokalistką i skrzypaczka, z resztą tak samo, jak kolejna siostra — Cecylia Steczkowska. Dwie ostatnie siostry Justyny Steczkowskiej — Maria i Magdalena — również są związane z branżą muzyczną, gdyż są wokalistkami.

Bracia Justyny Steczkowskiej także zajmują się muzyką. Piotr Steczkowski jest basistą, kompozytorem i wokalistą, natomiast Marcin Steczkowski jest saksofonistą i skrzypkiem. W branży muzycznej pozostał także ostatni brat Justyny — Jacek Steczkowski, który jednak nie występuje na scenie, ale jest lutnikiem.

Justyna Steczkowska — dzieci

Od 2000 roku Justyna Steczkowska pozostaje w związku małżeńskim z Maciejem Myszkowskim, z którym ma troje dzieci. Najstarsze z nich, syn Leon, urodził się w 2000 roku. Następnie na świat przyszedł Stanisław (ur. 2005 r.), a w 2013 roku jedyna córka Justyny Steczkowskiej i Macieja Myszkowskiego — Helena. Dzieci pary noszą nazwisko swojego ojca.

Ile lat ma Justyna Steczkowska?

Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie. Obecnie ma 51 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Justyna Steczkowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama