Kapela Hanki Wójciak "Matulu": Łzy i ciarki na plecach
Z okazji Dnia Matki (26 maja) na stronach Interii możecie zobaczyć teledysk "Matulu" Kapeli Hanki Wójciak.
Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka. Laureatka III nagrody Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej 2008, I nagrody 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki 2010 oraz II nagrody Festiwalu Twórczości Korowód 2011. Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. Absolwentka klasy wokalnej w Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem.
W czerwcu 2014 roku z własną Kapelą Hanki Wójciak wydała debiutancką płytę "Znachorka". Wokalistka poza tym współpracowała m.in. z nieżyjącym już gitarzystą Jarkiem Śmietaną, Anną Treter, Kubą Ostaszewskim. W Radiu Kraków prowadzi audycję "Wieczór Panieński" poświęconą piosence literackiej.
Utwór "Matulu" pochodzi z wspomnianego albumu "Znachorka". Teledysk do tego nagrania wyreżyserowali Adam Nyk i Maciej Jaśko. "Matulu" to piosenka o wychodzeniu w świat, o relacji matka - dziecko. Dla Hanki domem rodzinnym jest Zakopane, a więc góry, symbolicznie pokazane tutaj jako trójkąty. Trójkąt, poprzez swoje ostre kształty obrazuje jednocześnie cierpienie. W teledysku wykorzystano listy, rysunki i fotografie z rodzinnego archiwum artystki.
"To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo-muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. (...) Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach" - zachwala Muniek Staszczyk, wokalista grupy T.Love.
W utworach Kapeli odnaleźć można elementy muzyki klezmerskiej, orientalne skale, połamane rytmy, polskie motywy ludowe. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.
W zespole obok Hanki Wójciak (wokal, harmoszka, słowa, muzyka, aranże) występują także Jacek Długosz (gitara), Mateusz Frankiewicz (kontrabas), Tomek Czaderski (instrumenty perkusyjne), Tomek Pawlak (skrzypce, altówka) i Andrzej Zagajewski (mandola).
Zobacz klip "Matulu":