Józef Skrzek (SBB) oddaje medal od prezydenta. "Przepraszam za rozczarowania"

Multiinstrumentalista, wokalista i lider słynnej rockowej, śląskiej grupy SBB Józef Skrzek w mediach społecznościowych poinformował, że oddaje swój Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Józef Skrzek wywołał burzę decyzją o oddaniu medalu
Józef Skrzek wywołał burzę decyzją o oddaniu medaluAKPA

W środę (12 grudnia) 28 osób zostało odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. To nowe cywilne odznaczenie ustanowione w czerwcu tego roku.

"Ogromnie się cieszę, że zbliżając się ku końcowi tego stulecia roku odzyskania niepodległości, roku 2018 możemy ten cykl kilkuletnich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym formowania się granic II RP, uczcić tą właśnie uroczystością, w czasie której miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć medale ustanowione przez Sejm i Senat z mojej inicjatywy - Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nawiązujące do odznaczenia ustanowionego w II RP, wręczanego w 1928 r., medalu dziesięciolecia odzyskanej wtedy niepodległości" - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, medale były przyznane osobom zasłużonym "dla tamtych lat, dla odbudowy niepodległego suwerennego Polskiego Państwa, dla walki o to państwa, ale też dla jego tworzenia". Jak mówił prezydent, "w tych domach bardzo często te medale są do dzisiaj obok Krzyży i Medali Niepodległości obok Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari i innych odznaczeń, które II RP przyznawała".

Wśród odznaczonych ze świata kultury znaleźli się m.in. Stanisława Celińska, Barbara Krefft-Seidner, Dariusz "Maleo" Malejonek (m.in. Maleo Reggae Rockers, Arka Noego, 2TM2,3), Jan Pietrzak i Józef Skrzek.

"Dziękuję Wszystkim za wyrozumiałość. Przepraszam za rozczarowania. Oddaję medal..." - napisał na Twitterze Skrzek.

W kolejnym wpisie poinformował, że w piątek (21 grudnia) medal przekaże dzieciom Szkoły 13 w Siemianowicach Śląskich im. Józefa Skrzeka, harcmistrza, nauczyciela i żołnierza, prywatnie jego przodka, zamordowanego przez hitlerowców w 1941 r.

"Dziękuję za Wsparcie" - dodał muzyk.

Co ciekawe, Skrzek zapowiadał wcześniej, że medal przekaże tej placówce.

Obie decyzje (o przyjęciu wyróżnienia i przekazaniu go szkole) wzbudziły gorące dyskusje na rozpolitykowanym Twitterze.

Józef Skrzek urodził się w Siemianowicach Śląskich i od zawsze silnie związany był z tym regionem. Na początku 1970 roku oficjalnie został członkiem grupy Breakout, z którą nagrał płytę "70a". Do rozstania z formacją doszło po kłótni z Józefem Hajdaszem pod koniec tego samego roku.

Wówczas Skrzek (gra m.in. na klawiszach, basie, harmonijce ustnej i skrzypcach) założył grupę Silesian Blues Band, którą wkrótce przemianował na SBB. Przez wielu zespół uznawany jest za jedną z legend, nie tylko polskiego, ale także europejskiego jazz-rocka i rocka progresywnego.

W 1978 roku SBB jako pierwszy wykonawca z Polski wystąpił na słynnym duńskim festiwalu Roskilde. Zapis tego występu niedawno pojawił się na płycie w antologii "Lost Tapes, vol. 1".

W latach 1971-73 SBB grało jako zespół towarzyszący Czesławowi Niemenowi (płyty "Strange Is This World" i "Ode to Venus"), ale na skutek silnych osobowości Skrzeka i Niemena ich drogi się rozeszły.

Po raz pierwszy SBB został rozwiązany w 1980 roku po nagraniu albumu "Memento z banalnym tryptykiem". Wówczas Skrzek poświęcił się solowej karierze. W latach 90. SBB powracał kilkakrotnie, ale do faktycznej reaktywacji doszło w 2000 roku. W 2004 roku dorobek SBB został podsumowany reedycjami wszystkich płyt, wzbogaconymi o liczne bonusy.

Józef Skrzek znany jest również jako twórca muzyki elektronicznej, filmowej, teatralnej i kościelnej, regularnie występując w kościołach. Pojawia się z koncertami również w miejscach kultu religijnego, jak choćby na Górze Św. Anny, Jasnej Górze czy w Piekarach Śląskich podczas pielgrzymek. Jest kompozytorem "Kantaty Maryjnej" do słów Romana Brandstaettera, wykonywanej z powodzeniem od lat 80.

"Przez cały pontyfikat towarzyszyłem Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, by wreszcie zagrać i spotkać się osobiście w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły w 2003 r. "U stóp Krzyża", "Viator - znak pokoju", "Koncert świętokrzyski", "Kantata Maryjna" i "Czas" to najważniejsze wydawnictwa już dokonane" - mówi Skrzek.

"Koncert wielkanocny w Jasnogórskiej Bazylice tego roku (2005) o zdrowie Jana Pawła II jest dokumentem czasu zamkniętego odejściem ukochanego Wielkiego Papieża. Zagrałem wielokrotnie na świecie moją muzykę religijną i okazało się, iż potrafi ona łączyć inne religie, być inspiracją do medytacji na Chwałę Boga" - dodaje.

Od ponad 20 lat regularnie występuje w słynnym Planetarium Śląskim w Chorzowie - czy to solo, czy z zaproszonymi gośćmi. Na przełomie lat 80/90 występował tam w duecie z Michałem Banasikiem, w drugiej połowie lat 90. wystawił spektakl "Epitafium dusz". Tam odbyła się także premiera filmu Lecha Majewskiego "Pokój saren". Nowy wiek przyniósł szereg interesujących koncertów - m.in. występ SBB w Noc Świętojańską 2001 - "Od zachodu do wschodu słońca", "Powitanie jesieni 2001" z wieloma zaproszonymi gośćmi, "Uwertura nocy świętojańskiej" ze Zbigniewem Zamachowskim w czerwcu 2003 roku czy koncert z Colinem Bassem w kwietniu 2004 r.

Od 1983 roku Józef Skrzek związany jest z klubem Leśniczówka - jako motor napędowy wszelakich działań artystycznych, skupiających śląskich muzyków, malarzy, poetów, tancerzy, lekarzy oraz przyjaciół sztuki. Współpracował z wieloma śląskimi muzykami współtworząc z nimi pojęcie "silesian sound". Wśród współpracowników - Ryszard Riedel (legendarny wokalista Dżemu), nieżyjący już brat Jan "Kyks" Skrzek, Andrzej Urny, Leszek Winder, Andrzej Ryszka, Michał Giercuszkiewicz, Jerzy Kawalec, Mirek Rzepa czy Rafał Rękosiewicz.

W październiku 2017 r. muzyk został odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Cztery lata wcześniej odebrał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas