Jerzy Stuhr nie żyje. To on wykonywał przebój "Śpiewać każdy może"

Michał Boroń

Oprac.: Michał Boroń

Jerzy Stuhr nie żyje. To miała być piosenka dla żartu, a stała się wielkim przebojem do dziś kojarzonym z Jerzym Stuhrem. Zmarły aktor wykonał "Śpiewać każdy może" na festiwalu w Opolu w 1977 r.

Jerzy Stuhr podczas prób na festiwalu w Opolu w 1977 r.
Jerzy Stuhr podczas prób na festiwalu w Opolu w 1977 r.Mariusz PrzygodaAgencja FORUM

Utwór "Śpiewać każdy może" (sprawdź!) Jonasz Kofta miał napisać na serwetce w hotelu podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1977 roku. Zrobił to na prośbę aktora Jerzego Stuhra, który chciał coś w Opolu zaśpiewać czy zadeklamować.

Traf chciał, że w tym samym hotelu przebywał Stanisław Syrewicz, słynny później kompozytor m.in. muzyki do filmów Kena Russella, Johna Frankenheimera, Andrzeja Żuławskiego czy Jerzego Skolimowskiego. To on później był autorem eurowizyjnego przeboju "To nie ja!" dla Edyty Górniak.

Jerzy Stuhr - Śpiewać Każdy może - 1977 Opole

Jerzy Stuhr zaśpiewał ten wcale niełatwy muzycznie żart i tak powstał przebój aktualny przez blisko już 50 lat. Tytuł utworu na trwałe wszedł do języka potocznego.

Dodajmy, że fragment tekstu został wykorzystany w polskiej wersji językowej filmu "Shrek". Jerzy Stuhr, który podkładał głos do postaci osła, sięgnął właśnie po swój opolski przebój.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas