Jej piosenki nucił każdy w Polsce. Karin Stanek zmarła w samotności
Śpiewane przez nią przeboje nuciły pokolenia Polaków, a popularność zdobyła podczas pierwszych festiwalów w Sopocie i Opolu. Mimo wielkiej sławy w PRL-u, Stanek zmarła zapomniana, po tym, jak wiele lat wcześniej na stałe zamieszkała w Niemczech. Jej pogrzeb owiany był tajemnicą.
Karin Stanek (posłuchaj!) urodziła się w Bytomiu w sierpniu 1943 roku, chociaż niektóre źródła podają, że stało się to trzy lata później. Do dziś nie wiadomo, ile tak naprawdę lat miała polska gwiazda.
Muzyczną przygodę wokalistka rozpoczynała w lokalnych zespołach na Śląsku, a na początku lat 60. wygrała konkurs Polskiego Radia pt. "Czerwono-Czarni szukają talentów". Młoda przekonała jury piosenką "Jimmy Joe".
"Chłopiec z gitarą" i inne przeboje
Współpraca z Czerwono-Czarnymi zapewniła Stanek ogromną popularność w latach 60. Wokalistka miała na koncie takie przeboje jak: "Malowana lala", "Autostop" (posłuchaj!) i "Chłopiec z gitarą" (posłuchaj!). Z formacją nagrała dwa albumy "Czerwono-Czarni" i "17.000.000" oraz wystąpiła w filmie "Dwa żebra Adama". Wystąpiła też podczas pierwszego festiwalu w Sopocie w 1962 roku i rok później na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie.
Pod koniec lat 60. Karin Stanek zakończyła przygodę z Czerwono-Czarnymi i rozpoczęła karierę solową. Oprócz tego występowała z zespołami The Samuels, Aryston, Inni oraz Schemat. Koncertowała w NRD, RFN, ZSRR, Austrii i na Węgrzech.
Wściekłość władz i wyjazd z Polski
Jej kariera w kraju załamała się po tym, jak rodzina wokalistki wyjechała do RFN. Władze PRL nie mogły wybaczyć tego piosenkarce, przez co zaczęto utrudniać jej działalność. W połowie lat 70. Stanek opuściła Polskę.
W RFN, gdzie również zdobyła popularność, Stanek występowała pod pseudonimem Cory Gun i Baby Gun. Założyła też zespół Blackbird. Problemy zaczęły się, gdy menedżerka Stanek - Anna Kryszkiewicz - wyjechała do Polski i nie mogła wrócić do Niemiec. Wokalistka nie potrafiła poradzić sobie w negocjacjach z wytwórnią. W tamtym czasie przyjęła również niemieckie obywatelstwo. Na scenę wróciła dopiero pod koniec lat 80.
Pogrzeb owiany tajemnicą
W 1991 roku wróciła do Polski i wystąpiła m.in. na Festiwalu w Sopocie. Nie zamieszkała jednak na stałe kraju. W Niemczech działała do 2005 roku (ostatnia płyta "Sex"), potem zaczęły się jej problemy zdrowotne.
Stanek zmarła 15 lutego 2011 roku w niemieckim szpitalu na zapalenie płuc. Prywatny pogrzeb artystki owiany był tajemnicą. Wokalistka nie założyła rodziny ani miała żadnego partnera.