Jamala apeluje o wsparcie dla Ukrainy. Zwyciężczyni Eurowizji przebywa w Kijowie

Zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku – Jamala – zabrała głos po ataku Rosji na Ukrainę. Wokalistka obecnie przebywa w Kijowie i relacjonuje, co dzieje się w mieście. Ujawniła też, że musiała opuścić mieszkanie i znaleźć ukrycie przed kolejnymi atakami rakietowymi na stolicę kraju.

Jamala relacjonuje, co dzieje się na Ukrainie po napaści ze strony Rosji
Jamala relacjonuje, co dzieje się na Ukrainie po napaści ze strony RosjiVyacheslav Prokofyev\TASSGetty Images


24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej na terenie sąsiedniego kraju. ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO W SERWISIE WYDARZENIA.

Jamala apeluje do społeczności międzynarodowej. "Pomóżcie Ukrainie"

W Kijowie wraz ze swoimi dziećmi przebywa zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku - Jamala. Wokalistka relacjonuje co dzieje się w stolicy i w Ukrainie oraz zaapelowała do wszystkich ją czytających spoza jej kraju o pomoc.

Władimir Putin wydał rozkaz. Rosja zaatakowała UkrainęAssociated Press© 2022 Associated Press

"Moi drodzy zagraniczni przyjaciele. Putin i rosyjska armia rozpoczęli pełną inwazję na Ukrainę, w Charkowie, Donbasie i Kijowie. Potrzebuję Waszej pomocy, Waszego wsparcia. Proszę, wspomóżcie Ukrainę, jak tylko możecie. Jesteśmy pokojowymi ludźmi. Powstrzymajmy rosyjską agresję" - powiedziała do kamery łamiącym głosem.

Wokalistka w kolejnych relacjach z zapakowaną torbą opuściła mieszkanie i zgodnie z zaleceniami władz znalazła schronienie przed kolejnym atakiem rakietowym.

Jamala wygrała Eurowizję z utworem "1944"

Jamala reprezentująca Ukrainę w 2016 roku wygrała konkurs Eurowizji. Do Sztokholmu przyjechała z piosenką "1944". Utwór porusza między innymi kwestię deportacji ludności pochodzenia tatarskiego z Krymu w głąb Azji, nawiązuje także do ówczesnej sytuacji na Ukrainie (w roku 2014 Krym został zaanektowany przez Rosję).

"Chciałam zaśpiewać piosenkę o mojej prababci Nazalkhan i tysiącach Tatarów krymskich, którzy nigdy nie otrzymali szansy powrotu na Krym. Ten rok zmienił ich życie na zawsze" - mówiła w rozmowie z AFP jeszcze przed Eurowizją.

Piosenkę mocno oprotestowała Rosja, według której utwór Jamali zawierał polityczne treści, co jest niezgodne z regulaminem Eurowizji.