Irena Jarocka: "Motylem jestem". Koncert "Ocalić od zapomnienia" w Polsacie

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Na scenie była taka sama, jak w życiu. Nie tylko się zachowywała, ale także wyglądała tak samo" - tak Irenę Jarocką wspominała bliska koleżanka, Zofia Czernicka.

Irena Jarocka zmarła w wieku 66 lat
Irena Jarocka zmarła w wieku 66 lat EngelbrechtAKPA

Irena Jarocka przyszła na świat 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. Po raz pierwszy wystąpiła na dużej scenie jako 22-latka - pojawiła się na festiwalu w Sopocie.

Pierwszym dużym przebojem wokalistki był utwór "Gondolierzy znad Wisły". W sercach i pamięci Polaków zachowała się dzięki takim piosenkom, jak: "Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam cię" czy "Beatlemania story".

Dyskografię Jarockiej tworzy 13 albumów studyjnych, a ostatnie to: "Małe rzeczy" z 2008 roku, "Ponieważ znów są święta" wydany dwa lata później oraz wydane pośmiertnie "Piosenki francuskie" z 2012 roku.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Irena Jarocka - diwa polskiej sceny
      Irena Jarocka - diwa polskiej sceny Interia.tv

      W latach 1990-2007 Jarocka mieszkała na stałe w USA, potem wróciła do Polski. "Po 18 latach wracam do Polski i dalej mam publiczność wszystkich pokoleń. Na koncerty przychodzi oczywiście moje pokolenie, młodsi, najmłodsi, młodzież i nawet te dzieci śpiewają całe teksty 'Kawiarenek'. To jest dla mnie fantastyczne!" - cieszyła się Irena Jarocka w rozmowie z Interią po wydaniu płyty "Małe rzeczy".

      Oprócz muzyki spełniała się również jako aktorka - można było zobaczyć ją m.in. w filmie "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka" oraz na deskach Teatru Polskiego w Waszyngtonie, w sztuce Mrożka "Piękny widok".

      Prywatnie Jarocka początkowo była związana z kompozytorem i menedżerem Marianem Zacharewiczem. Byli małżeństwem przez pięć lat (1972-1977). W 1989 roku wyszła za Michała Sobolewskiego, którego poznała podczas trasy koncertowej po Rosji. 

      W 2011 roku u piosenkarki zdiagnozowano glejaka mózgu, niedługo później przeszła operację, jednak lekarze nie dawali jej wielu szans na przeżycie. Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku w wieku 66 lat.

      "To był zaszczyt ją poznać i z nią pracować. Była serdeczna, miła, ciepła, koleżeńska - wszystko co dobre. Absolutnie nie gwiazdorzyła, zawsze była jak miła koleżanka. Nie podkreślała swoich atutów, była przede wszystkim skromna. Na scenie była taka sama, jak w życiu. Nie tylko się zachowywała, ale także wyglądała tak samo. Na ulicy, prywatnie zawsze ją każdy mógł rozpoznać, nie tak jak dzisiaj to bywa. Ona miała olbrzymie, rozmarzone oczy i piękne włosy. Przede wszystkim Irenka kochała publiczność, oczywiście z wzajemnością. Nigdy się nie stresowała, miała taką naturalność we wszystkim" - wspominała dziennikarka Zofia Czernicka.

      Irena Jarocka (1946-2012)

      21 stycznia 2012 roku w szpitalu w Warszawie zmarła Irena Jarocka, znana z przebojów "Gondolierzy znad Wisły", "Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię", "Beatlemania story". Więcej o artystce w serwisie Muzyka

      fot. Andrzej WiernickiAgencja FORUM
      fot. Jerzy PłońskiAgencja FORUM
      fot. Jerzy PłońskiAgencja FORUM
      fot. Jerzy PłońskiAgencja FORUM
      fot. Wojciech PacewiczAgencja FORUM
      fot. Jerzy MichalskiAgencja FORUM
      fot. Jerzy MichalskiAgencja FORUM
      fot. Krzysztof KuczykAgencja FORUM
      fot. Krzysztof KuczykAgencja FORUM
      fot. Marek KarewiczAgencja FORUM
      fot. Jacek BarczAgencja FORUM
      fot. Aleksander JałosińskAgencja FORUM
      fot. Andrzej ŚwietlikAgencja FORUM
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na