Grand Festival Róbrege pamięci Roberta Brylewskiego. Izrael po raz ostatni (teledysk "Voting")

Na kilka dni przed Grand Festival Róbrege (sobota 29 września, namiot festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie) do sieci trafił teledysk "Voting" grupy Izrael, która po raz ostatni pojawi się na scenie. Przypomnijmy, że impreza jest dedykowana pamięci zmarłego 3 czerwca Roberta Brylewskiego, wokalisty, gitarzysty, kompozytora i współzałożyciela zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia.

Robert Brylewski i Darek Malejonek w składzie Izraela w 2008 r.
Robert Brylewski i Darek Malejonek w składzie Izraela w 2008 r.Andrzej StawińskiReporter

Robert Brylewski zmarł 3 czerwca w wieku 57 lat. Od kilku tygodni przebywał w śpiączce wywołanej pobiciem, którego ofiarą padł w styczniu tego roku.

"Był jedynym muzykiem w powojennej Polsce, który miał tak znaczący i twórczy wpływ na tak wiele gatunków muzycznych (m. in. punkrock, reggae, new wave, muzyka elektroniczna, jass, post rock), a jednocześnie jego twórczość, jak żadnego innego artysty w kraju, miała ogromny wpływ na kształtowanie się wrażliwości pokoleń młodych Polaków od lat 80., oraz pokoleń innych artystów (nie tylko muzycznych), dziennikarzy, działaczy społecznych etc. Jest określany jako postać 'kultowa' polskiej sceny niezależnej" - czytamy w informacji od organizatorów Grand Festival Róbrege.

Tegoroczna, szósta po reaktywacji edycja dedykowana będzie właśnie pamięci Roberta Brylewskiego. Razem z nim festiwal zakładali Sławomir Rogowski i Paweł "Kelner" Rozwadowski (z Brylewskim tworzył duet Max i Kelner).

Na scenie wystąpią Paweł Sky & nowy+eren 101% improwizacji, Ziggie Piggie & goście (Brylewski występował w koncertowym składzie tej grupy), Armia (zagra głównie numery z płyty "Legenda"), Maleo Reggae Rockers & goście, Izrael & goście oraz Joint Venture Sound System gra Brylewskiego.

Izrael na tym koncercie zagra po raz ostatni. Na scenie pojawią się prowadzący koncert Dariusz Malejonek (z Brylewskim grał w Armii i Izraelu, obecnie lider Maleo Reggae Rockers), Paweł Kelner Rozwadowski, Jacek "Dżeksong" Onaszkiewicz (Immanuel), Milo Kurtis (m.in. Osjan) i skład Maleo Reggae Rockers, tworząc wspólny blok muzyczny z Izraelem, w ramach którego zagrają i zaśpiewają Vivian Quarcoo - była żona Brylewskiego, wokalistka współpracująca z Izraelem i Brygadą Kryzys, Mirosław Szatkowski, który występował z Robertem w Kryzysie, a także Robert Matera, wokalista Dezertera.

Przed występem na Róbrege premierę ma ostatni teledysk Izraela do utworu "Voting" z koncertowej płyty "Życie jak muzyka (live 93)". Podstawą klipu są zdjęcia filmowe kręcone ręką Roberta Brylewskiego w trakcie tras i prób zespołu w latach 1992-1994. Znamy go nie tylko jako muzyka, ale tez i autora okładek płyt, grafficiarza czy też autora animacji o Pigmanie (które trafiły do Muzeum Narodowego). Tutaj pokazuje swoje oblicze jako autor zdjęć filmowych, kręconych amatorską kamerą video w busie, na próbach, na koncertach.

Dyrektorem artystycznym Róbrege jest wspomniany Dariusz Malejonek. Jego muzyczne drogi z Robertem Brylewskim spotkały się w Izraelu (Maleo dołączył do tego zespołu w 1985 r.). W Armii Malejonek objął stanowisko basisty (lata 1990-93) - ten skład z Maleo i Brylewskim odpowiedzialny był za płyty "Legenda" (1991), "Czas i byt" (1993) i koncertową "Exodus" (1992).

Pogrzeb Roberta Brylewskiego (15.06.2018r.)

Kuba WojewódzkiPiętka MieszkoAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Tomasz Lipiński Mieszko PiętkaAKPA
Kazik Staszewski Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Tymon Tymański i Maciej Maleńczuk Mieszko PiętkaAKPA
Milo Kurtis Mieszko PiętkaAKPA
Krzysztof Zalewski Mieszko PiętkaAKPA
Tomasz Organek Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Kuba Wojewódzki Mieszko PiętkaAKPA

Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.

W 1978 roku Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 roku; następnie Brylewski, wraz z liderem zespołu Tilt Tomaszem Lipińskim, założył Brygadę Kryzys. W 1982 artyści wydali płytę pt. "Brygada Kryzys", uznaną za pierwszy w Polsce album punkowy, a później - za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki rockowej.

W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt - Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym "Biada, biada, biada", "Nabij faję" i "Duchowa rewolucja".

W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: "Armia", "Legenda", "Czas i byt", a także koncertowy "Exodus".

W 1991 roku reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną "Cosmopolis". Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność.

W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną - "Warsaw Beat" i "Warsaw Beat II".

W 2003 roku po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później - Izrael. W 2008 roku działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane "Kryzys komunizmu".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas