Defekt Muzgó: Pogrzeb Tomasza "Siwego" Wojnara

Na cmentarzu w Wałbrzychu odbył się pogrzeb Tomasza "Siwego" Wojnara, lidera punkowej grupy Defekt Muzgó.

Tomasz Wojnar miał 53 lata / Youtube / Telewizja Wałbrzych
Tomasz Wojnar miał 53 lata / Youtube / Telewizja Wałbrzych

Tomasz "Siwy" Wojnar zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia w szpitalu. Wokalista grupy Defekt Muzgó miał 53 lata.

Muzyk punkowej formacji od lat zmagał się z poważną chorobą.

Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu w ostatniej drodze "Siwemu" towarzyszyli rodzina, przyjaciele i fani.

"W związku z pogrzebem Tomka 'Siwego' Wojnara, który odbędzie się w najbliższa sobotę w Wałbrzychu o godz 14-stej, niestety nie uda nam się dojechać do Nowego Targu i zagrać koncert tego dnia. Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, aby nie pożegnać naszego przyjaciela. Mamy nadzieję, że nas zrozumiecie" - informowali wcześniej muzycy grupy Sedes.

Tomasz Wojnar urodził się 15 czerwca 1965 roku w Wałbrzychu. Był wokalistą i gitarzystą punkrockowym, autorem tekstów piosenek i liderem zespołu Defekt Muzgó. Z grupą związany był w latach 1982-2012.

Punkowy skład powstał w 1981 roku w Wałbrzychu. Początkowo nazywał się Bunt, a jako Defekt Muzgó działa od 1982 roku (nazwa została zmieniona po samobójczej śmierci pierwszego lidera grupy Fredka Wójcika).

Defekt Muzgó - Defekt Muzgó (HQ)

Grupa działała w latach 1982-1988, m.in. kilka razy na festiwalu w Jarocinie (1983 r., 1987 r., 1988 r.), ale nie wydała w tym okresie żadnej płyty. Potem zawiesiła swoją działalność.

Do reaktywacji doszło dwa lata później. Dzięki swojemu występowi w Jarocinie w 1990 roku grupa zgarnęła nagrodę publiczności na Małej Scenie. Grupa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że 20 tys. publika domagała się ich występu na Dużej Scenie, na co ostatecznie zgodzili się organizatorzy.

DEFEKT MÓZGU Głupia Jola (Jarocin 83)

Kapela oficjalnie zadebiutowała albumem "N.U.D.A." z 1993 roku, wcześniej prezentując koncertowe wydawnictwa "Lalki" (1985, wydana w trzecim obiegu), "Wałbrzych" (1988) oraz "Wszyscy jedziemy..." (1991, album ukazał się nakładem Yumi Records). Grupa ma na koncie również wspólny koncertowy krążek z formacją Sedes "Sedes Mózgu - Live".

W kolejnych latach ukazały się także płyty "Przemoc" (1995 r.) oraz "Defekt Muzgó" (1997 r.). Niedługo później skład ponownie zawiesił działalność i powrócił w 2001 roku, a podsumowaniem tamtego okresu było wydanie składanki "Lekcja historii".

Mnóstwo kontrowersji wywołało natomiast wydanie albumu "Anioły" w 2012 roku, która sygnowana była imieniem menedżera składu Ireneusza Jeża oraz nazwą zespołu. Na takie działania nie zgodził się Wojnar, uznając, że "Anioły" to kompilacja, która nie powinna być postrzegana jako płyta całej grupy. Niedługo później drogi Jeża i wokalisty rozeszły się. Wojnar w 2015 roku rozpoczął własną działalność pod szyldem Defektu, wraz z członkami składu Sedes - Janem Siepielą, Wojciechem Maciejewskim i Dariuszem Wieczorkiem.

Oprócz działalności w Defekcie Wojnar współpracował z Dariuszem Paraszczukiem (Para Wino), z którym nagrał i wydał albumy "Zjednoczona Europa" oraz "Pokolenie '80". Wraz z zespołem wystąpił również gościnnie na płycie rapera Nullo, związanego z Trzecim Wymiarem (grupa udzieliła się w numerze "To nasza kultura").

Telewizja Wałbrzych - Nie żyje Tomasz "Siwy" Wojnar - lider Defektu Muzgó
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas