Reklama

David Bowie najbardziej wpływowym artystą z Wielkiej Brytanii. Kto jeszcze na liście?

David Bowie został uznany najbardziej wpływowym brytyjskim artystą ostatnich 50 lat wg. rankingu kanału Sky Arts. Kto jeszcze znalazł się na liście?

David Bowie został uznany najbardziej wpływowym brytyjskim artystą ostatnich 50 lat wg. rankingu kanału Sky Arts. Kto jeszcze znalazł się na liście?
David Bowie odszedł w styczniu 2016 roku /Michael Ochs Archives /Getty Images

Aby uczcić największych brytyjskich artystów i ich wpływ na rodzimą i światową kulturę, kanał Sky Arts poprosił 15-osobowy panel sędziowski, składający się ze znawców sztuki, literatury, filmu, muzyki, mody, o stworzenie rankingu najbardziej wpływowych brytyjskich artystów ostatnich 50 lat. Osobą, która została umieszczona na pierwszym miejscu, okazał się David Bowie. Sędziowie docenili jego wszechstronny dorobek zarówno na płaszczyźnie muzycznej, aktorskiej, podkreślając również jego ogromny wpływ na modę i sztuki wizualne. Bowie do dziś pozostaje ikoną, a jego dorobek niezmiennie inspiruje młodych artystów.

Reklama

Phil Edgar-Jones, dyrektor Sky Arts, przyznał w komunikacie prasowym opublikowanym przez "Bloomberg", że pierwsza pozycja David Bowie jest niczym wisienka na torcie. 

"Wpływ, jaki ci artyści wywarli na ich własne branże, ale także na szerszą kulturę, jest zdumiewający i wspaniale jest widzieć, jak zdobywają to uznanie" - dodał. Aby jeszcze bardziej podkreślić osobę Bowiego, stacja poprosiła artystę Joe Blacka o stworzenie niezwykłej grafiki z wizerunkiem muzyka. Portret laureata plebiscytu został wykonany przy użyciu 8610 indywidualnie rozmieszczonych kostek gitarowych.

David Bowie uznany za najbardziej wpływowego brytyjskiego artystę ostatnich 50 lat

W pierwszej dziesiątce zestawienia obok już wymienionych artystów stojących na podium znalazła się również projektantka mody Vivienne Westwood. Pierwszą piątkę zestawienia zamyka dramatopisarka Caryl Churchill. Wśród wyróżnionych znaleźli się również: tancerz-choreograf Michael Clark, pisarka Angela Carter, raper i aktywista Stormzy, powieściopisarka Muriel Spark oraz zamykająca pierwszą dziesiątkę aktorka, scenarzystka i reżyserka Michaela Coel.

W pierwszej 50. znalazły się również takie osobistości jak: Ricky Gervais (19. miejsce), Ridley Scott (22. miejsce), Christopher Nolan (25. miejsce), Sade (28. miejsce), projektant Alexander McQueen (31. miejsce), Banksy i Elton John, którzy znaleźli się kolejno na 34. i 35. miejscu, Boy George (45. miejsce), The Spice Girls (47. miejsce) i zamykający całe zestawienie Alfred Hitchcock.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: David Bowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy