Reklama

Dana International: To może się udać

W przyszłym roku minie 20 lat od jej zaskakującego triumfu na Eurowizji. To wówczas szeroka publiczność poznała Danę International, jedną z najpopularniejszych transseksualistek w świecie muzyki.

W przyszłym roku minie 20 lat od jej zaskakującego triumfu na Eurowizji. To wówczas szeroka publiczność poznała Danę International, jedną z najpopularniejszych transseksualistek w świecie muzyki.
Dana International podczas Eurowizji 2011 /arch. AFP

Dana International na świat przyszła 2 lutego 1972 r. jako Yaron Cohen. Już jako nastolatek odkrył, że jest osobą transseksualną.

Wówczas wiedział, że chce swoją przyszłość związać z muzyką - w 1983 r. zachwycił się występem swojej rodaczki Ofry Hazy w Konkursie Piosenki Eurowizji, która z utworem "Hi" zajęła drugie miejsce.

Nastoletni Cohen zaczął zarabiać jako jedna z pierwszych drag queen w Izraelu. To podczas takiego występu został zauważony przez Offera Nissima, czołowego izraelskiego DJ-a i producenta, który w późniejszych latach remiksował piosenki m.in. Christiny Aguilery, Beyonce, Jennifer Lopez, Madonny i Pet Shop Boys.

Reklama

W 1993 r. w Londynie Cohen przeszedł operację zmiany płci; oficjalnie zmieniła też imię na Sharon. Wokalistka przyjęła też sceniczny pseudonim Dana International, a debiutancki album "Danna International" szybko pokrył się złotem w Izraelu.

Dana nie miała jednak łatwego życia w ojczyźnie, bo państwowe kanały telewizyjne i radiowe odmawiały nadawania jej utworów, gdyż uważano, że osoba transseksualna będzie złym przykładem dla młodzieży. Później to nastawienie zmieniło się diametralnie, a piosenkarkę uznano za atut izraelskiej dyplomacji. Powoływano się na nią, jako na dowód otwartości i tolerancji kraju.

W połowie lat 90. Dana po raz pierwszy postanowiła spróbować spełnić swoje marzenia o występie na Eurowizji. Piosenka "Layla Tov, Eropa" w krajowych preselekcjach zajęła jednak drugie miejsce. "Płakałam całą noc i czułam się okropnie" - wspominała później.

Udało się za to w 1998 r., kiedy to Dana została wybrana na reprezentanta Izraela z utworem "Diva" - hołdem dla wpływowych kobiet z historii (m.in. Kleopatra, boginie Wiktoria i Afrodyta). Wybór transseksualistki wywołał oburzenie wśród konserwatystów w Izraelu, dlatego wizyta w Wielkiej Brytanii (Eurowizja 1998 odbyła się w Birmingham) była otoczona specjalną opieką policji i ochrony.

Dana zdobyła 172 punkty w głosowaniu, wygrywając 43. edycję konkursu. Na prezentacji po występie pojawiła się w ekstrawaganckim kostiumie zaprojektowanym przez słynnego Jean-Paula Gaultiera. Francuz nazwał ją zresztą swoją "muzą".

Sprawdź tekst utworu "Diva" w serwisie Tekściory.pl!

"Moja wygrana to dowód na to, że Bóg jest po mojej stronie. Chcę przebaczyć moim krytykom i powiedzieć im, żeby spróbowali zaakceptować mnie taką, jaką jestem" - mówiła po zwycięstwie triumfująca Dana International.

W kolejnych latach wokalistka wydawała kolejne płyty i single, co jakiś czas przypominając się europejskiej publiczności. W 2005 r. pojawiła się na imprezie z okazji 50-lecia Eurowizji, gdy "Diva" znalazła się w gronie 14 najlepszych piosenek w półwiecznej historii konkursu.

Przygoda z Eurowizją trwała - wokalistka napisała piosenkę "Ke'ilu Kan", którą w 2008 r. w konkursie wykonał Bo'az Ma'uda (dziewiąte miejsce), a trzy lata później ponownie wygrała izraelskie preselekcje z utworem "Ding Dong". Nie udało się jej jednak powtórzyć z 1998 r. - w półfinale zajęła dopiero 15. miejsce i nie awansowała do finału.

Dana przez dwa sezony była jurorką "Kokhav Nolad", izraelskiej wersji "Idola". Aktywnie wspiera środowiska LGBT, występując na paradach w różnych miastach (m.in. Tel Aviv, Amsterdam, Antwerpia).

W 2016 r. wydała ostatniego jak dotychczas singla "We Can Make It" nagranego z udziałem wspierającego ją od lat Offera Nissima.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dana International
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy