Dalida: Mija 35 lat od samobójstwa gwiazdy. "Wybaczcie mi"

Mija 35 lat od samobójczej śmierci Dalidy, francuskiej piosenkarki włoskiego pochodzenia. Polacy kochali ją ze wzajemnością. "Mam wielki sentyment do Polski i Polaków" - mówiła.

Mija 35 lat od samobójstwa Dalidy
Mija 35 lat od samobójstwa DalidyKeystone-France\Gamma-RaphoGetty Images

Dalida urodziła się w Kairze w 1933 r. jako Iolanda Cristina Gigliotti wychowywała się w muzycznej rodzinie - jej ojciec był pierwszym skrzypkiem w operze w Kairze. W wieku 20 lat, została Miss Egiptu i wyjechała do Paryża.

Początkowo swą karierę związała z filmem (wystąpiła m.in. u boku Omara Sharifa), ale wielkiego sukcesu na ekranie nie zrobiła. Wówczas zaczęła się pojawiać w kabaretach, śpiewając m.in. po francusku i włosku.

Poznała wtedy dyrektora programowego rozgłośni Europe 1, Luciena Morrisse'a i producenta Eddiego Barclaya. Morrisse stał się miłością życia Dalidy, pierwszym mężem, a także jednym z wielu mężczyzn, dla których związek z wokalistką zakończył się tragiczną śmiercią.

Związek z Morrisse'em przyniósł pierwszy wielki przebój - "Bambino" przez 46 tygodni nie wypadł z pierwszej dziesiątki francuskiej listy bestsellerów. Jednak podczas festiwalu w Cannes uwagę wokalistki przykuł malarz polskiego pochodzenia - Jean Sobieski.

To m.in. Sobieskiemu zawdzięczamy sentyment Dalidy do naszego kraju - nad Wisłą koncertowała dwukrotnie, witana jako jedna z największych gwiazd, w 1963 i 1983 r.

"Kleopatra piosenki, kobieta o urzekającej urodzie, ma profil etruskiej bogini" - tak opisywał Dalidę zafascynowany piosenkarką dziennikarz Lucjan Kydryński, który towarzyszył jej na trasie podczas pierwszej wizyty w Polsce.

"Ogromnie się cieszę, że mogę ponownie odwiedzić wasz kraj. Mam wielki sentyment do Polski i Polaków. Chyba tak bardzo się nie zmieniłam, ale za to na pewno się rozwinęłam" - mówiła na lotnisku w Warszawie 20 lat później.

Paweł Mąciwoda (Scorpions): Każdy koncert w Polsce jest wyjątkowyINTERIA.PL

Wtedy miała na koncie już status legendy nie tylko francuskiej piosenki (śpiewała także m.in. w językach angielskim, arabskim, hiszpańskim i hebrajskim), rozliczne przeboje (m.in. duet z aktorem Alainem Delonem - "Paroles Paroles") i kolejne wyróżnienia, od złotych płyt, po Order Sztuki i Literatury (Francja) i Order Zasługi Republiki Włoskiej.

Dalida na wakacjach we FrancjiPatrice PICOT/Gamma-RaphoGetty Images

Dalida: Charyzmatyczna i porywająca tłumy piosenkarka

W jej życiu prywatnym jednak nie wiodło się tak dobrze. W styczniu 1967 roku , gdy zaśpiewana przez Dalidę piosenka "Ciao amore" nie odniosła sukcesu na festiwalu w San Remo, życie odebrał sobie narzeczony wokalistki, autor tego utworu Luigi Tenco. To Dalida znalazła jego ciało w hotelowym pokoju. Miesiąc po śmierci Tenco piosenkarka w hotelu w Paryżu próbowała popełnić samobójstwo przez przedawkowanie leków, ale ją odratowano (przez pięć dni leżała w śpiączce, a kolejne miesiące dochodziła do pełni sił).

W 1970 r. zastrzelił się Lucien Morrisse, a w lipcu 1983 roku samobójczą śmierć w oparach samochodowych spalin poniósł Richard Chanfray, z którym była związana w latach 1972-81.

"To nieszczęśliwa i niezrozumiana przez nikogo kobieta, ale równocześnie charyzmatyczna i porywająca tłumy piosenkarka, która przynosiła radość, wzruszenie i ukojenie" - mówiła Lisa Azuelos.

W nocy z 2 na 3 maja 1987 roku, Dalida nakłada zjawiskowy makijaż, poprawia elegancką koszulę nocną. 120 pigułek nasennych popija ulubioną whisky. Zostawia krótką notatkę: "Życie stało się dla mnie nie do zniesienia... Wybaczcie mi".

W 2016 roku ukazał się świetnie odebrany przez publiczność film "Dalida. Skazana na miłość". W rolę legendarnej wokalistki wcieliła się Sveva Alviti.

85. rocznica urodzin Dalidy

Poznała wtedy dyrektora programowego rozgłośni Europe 1 Luciena Morrisse'a i producenta Eddiego Barclaya. Morrisse stał się miłością życia Dalidy, pierwszym mężem, a także jednym z wielu mężczyzn, dla których związek z wokalistką zakończył się tragiczną śmiercią. Związek z Morrisse'em przyniósł pierwszy wielki przebój - "Bambino". Przez 46 tygodni nie wypadł z pierwszej dziesiątki francuskiej listy bestsellerów.Collection ChristophelEast News
Podczas festiwalu w Cannes Dalida poznała Jeana Sobieskiego, który sprawił, że wokalistka zainteresowała się naszym krajem. Nad Wisłę przyjeżdżała dwukrotnie – w 1963 i 1983 roku. "Kleopatra piosenki, kobieta o urzekającej urodzie, ma profil etruskiej bogini" – opisywał jej pierwszą wizytę w Polsce Lucjan Kydryński. "Ogromnie się cieszę, że mogę ponownie odwiedzić wasz kraj. Mam wielki sentyment do Polski i Polaków” – mówiła w 1983 roku. Collection ChristophelEast News
W 1970 roku zastrzelił się Lucien Morrisse, a w lipcu 1983 r. samobójczą śmierć w oparach samochodowych spalin poniósł Richard Chanfray, z którym była związana w latach 1972-81.Collection ChristophelEast News
17 stycznia mija 85. rocznica urodzin, Dalidy – francuskiej wokalistki, aktorki i modelki, której burzliwe losy w 2017 roku przypomniano w filmie "Dalida. Skazana na miłość". Collection ChristophelEast News
W nocy z 2 na 3 maja 1987 roku Dalida nałożyła zjawiskowy makijaż i poprawiła elegancką koszulę nocną, następnie 120 pigułek nasennych popiła ulubioną whisky. Przed śmiercią zostawiła również krótką notatkę: "Życie stało się dla mnie nie do zniesienia... Wybaczcie mi".AP Photo/Paul Roque/FOTOLINKEast News
Dalida, a właściwie Iolanda Cristina Gigliotti, urodziła się w 1933 roku w Kairze (Egipt) i wychowywała się w muzycznej rodzinie - jej ojciec był pierwszym skrzypkiem w operze w Kairze. W wieku 20 lat Dalida została Miss Egiptu i wyjechała do Paryża. Początkowo swą karierę związała z filmem (wystąpiła m.in. u boku Omara Sharifa), ale wielkiego sukcesu na ekranie nie zrobiła. Wówczas zaczęła się pojawiać w kabaretach, śpiewając m.in. po francusku i włosku.AP Photo/StrEast News
W jej życiu prywatnym jednak nie wiodło się tak dobrze. W styczniu 1967 roku, gdy zaśpiewana przez Dalidę piosenka "Ciao amore" nie odniosła sukcesu na festiwalu w San Remo, życie odebrał sobie narzeczony wokalistki, autor utworu Luigi Tenco. To Dalida znalazła jego ciało w hotelowym pokoju. Miesiąc po śmierci Tenco piosenkarka w hotelu w Paryżu próbowała popełnić samobójstwo przez przedawkowanie leków, ale ją odratowano (przez pięć dni leżała w śpiączce, a kolejne miesiące dochodziła do pełni sił).STR/AP Photo/AFPEast News
Trudno dziwić się zachwytom Polaków nad gwiazdą. Ta w trakcie całej swojej kariery nagrała ponad 200 piosenek i sprzedała ponad 170 milionów płyt na całym świecie. Jej wydawnictwa natychmiast pokrywały się złotem, a ona wylansowała nieśmiertelne przeboje (m.in. "Paroles Paroles"). Od rządzących otrzymała m.in. Oreder Sztuki i Literatury (Francja) i Order Zasługi Republiki Włoskiej.AP Photo/CarlostelloEast News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas