Czesław Niemen: Mural upamiętniający muzyka pojawił się w warszawskiej Woli

Mural będący hołdem dla Czesława Niemena, został namalowany farbami akrylowymi na ponad 300 m2 powierzchni. Pomysłodawcą i fundatorem akcji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy.

Czesław Niemen został upamiętniony na pięknym muralu
Czesław Niemen został upamiętniony na pięknym muraluSzymon LaszewskiReporter

Mural z Czesławem Niemenem ozdobił ścianę budynku budynku między ulicą Żytnią a Długosza. Autorem Tomasz Majewski - jest ilustrator i projektant graficzny. Artysta jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na muralu, oprócz ilustracji przedstawiającej Niemena w kapeluszu, odnaleźć można wiele symboli związanych z twórczością artysty.

Uroczyste odsłonięcie odbędzie się w poniedziałek 4 października o godzinie 14:00, natomiast już można zobaczyć dzieło na żywo.

Czesław Niemen (właściwe nazwisko Wydrzycki) urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka na terenie obecnej Białorusi. Mając 19 lat przeniósł się wraz z rodziną do Polski. Śpiewać zaczął na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.

"Sen o Warszawie" o życiu Czesława NiemenaInteria.tv

17 stycznia 2004 roku, w wieku 65 lat zmarł Czesław Niemen. Artysta od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego. Po śmierci ciało wybitnego twórcy zostało zgodnie z jego wolą skremowane. Pogrzeb muzyka odbył się 30 stycznia 2004 roku na warszawskich Powązkach. Żegnało go ponad 2,5 tys. ludzi w tym władze państwowe.
Kariera Czesława Niemena zaczęła się na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. 

Jego utwory – "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie", "Wspomnienie", "Pod Papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" – na zawsze wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Ich twórca nie zawsze jednak był doceniany - często krytykowały go media, a jego bardziej eksperymentalna twórczość pozostawała niezrozumiana także przez publiczność.
W 2001 roku, po 12-letniej przerwie, wydał ostatni album "spodchmurykapelusza", który zarejestrował sam. A przecież w latach 60. i 70. współpracowała z nim czołówka polskiej sceny rockowej i jazzowej - od muzyków SBB, po Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka.
"Jestem samotnikiem" - wyznał Czesław Niemen w połowie lat 90.

"Był inny niż my wszyscy. Wyrastał ponad przeciętność. Nosił kapelusze, długie kozaki i peruki, co wówczas było odbierane jako wyjątkowe dziwactwo" - mówił po śmierci Czesława Niemena Marek Gaszyński, dziennikarz muzyczny, krytyk i autor słów m.in. do wspomnianego "Snu o Warszawie".
+5
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}