Reklama

Reklama

Bonus RPK wciąż przebywa w więzieniu. Zapadła ostateczna decyzja

Raper Bonus RPK nadal przebywa w więzieniu. Sprawę poruszono m.in. w programie Polsatu "Państwo w państwie". Sąd podjął decyzję w sprawie kasacji wyroku.

"Nie poddajemy i będziemy walczyć dalej nadzieja w kasacji i ułaskawieniu" - zapowiadała partnerka rapera, Dominika, po aresztowaniu Bonusa RPK.

"18.11 Oliwier został zatrzymany i przewieziony do Zakładu Karnego. Pomimo że 29.11 odbędzie się kolejne posiedzenie o odroczenie kary, nie dało się nic zrobić" - napisała kobieta. "Oliwier się nie ukrywał, normalnie funkcjonował, wracał ze studia do Nas do domu i przy kontroli drogowej jako pasażer został wylegitymowany, był nakaz doprowadzenie dlatego go zatrzymali" - dodała.

Reklama

Przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku Bonus RPK, został skazany przez sąd na pięć i pół roku więzienia za handel narkotykami. Dodatkowo nakazano zwrócić mu 450 tys. złotych, które miał zarobić przez wprowadzenie 25 kilogramów narkotyków na rynek.

Głównymi dowodami obciążającymi Bonusa były zeznania tzw. małego świadka koronnego, byłego handlarza o pseudonimie Niedźwiadek. To on powiązał rapera z gangsterem Markiem Cz. - pseudonim Rympałek. W akcie oskarżenia znalazły się też fragmenty twórczości rapera (utwór "60-tka" - posłuchaj!), co obrońcy uznali za absurd.

Po ogłoszeniu wyroku twórca skomentował wyrok na Facebooku (pisownia oryginalna):

"5 i pół roku bezwzględnego więzienia plus prawie pół miliona złotych do oddania... Tak mnie dziś potraktował sąd na Kocjana... Jedynym dowodem w mojej sprawie są zeznania skruszonych świadków koronnych.. Oprócz słowa przeciwko słowu nie ma na mnie nic co mogłoby świadczyć o tym, że handlowałem narkotykami !!! Rozumiem, zakup kontrolowany, podsłuchy, bilingi czy namacalny towar poddany ekspertyzie... Ale nic z tych rzeczy.. Jakby tego było mało, jako dowód w sprawie, wzięli moją twórczość, co już w ogóle jest chore !!!" - czytamy.

W obronie rapera stanęli też jego koledzy z branży. Hasztagu #MuremZaBonusem użyli m.in. Sokół, Tede, Peja, Włodi, Bilon, Borixon, Malik Montana, KaeN, Guova, Diox, Proceente i wielu innych.

Posłuchaj utworu "Murem za Bonusem"!

Szeroka kampania informacja, w tym zaangażowanie się w sprawę Liroya, nie przyniosła jednak oczekiwanego efektu. Sąd apelacyjny w drugiej połowie maja 2019 roku podtrzymał decyzję niższej instancji.

"Wyrok uzasadniono tym, że świadkowie, którzy mnie obciążyli, są wiarygodni. Wszyscy, którzy zaprzeczali, jakobym miał się zajmować narkotykami, są niewiarygodni. Pytanie: Jak się bronić? Na ten moment przegrałem" - komentował po wyjściu z sądu Bonus, dodając, że będzie zabiegał o kasację wyroku w Sądzie Najwyższym.

W ostatnim odcinku programu "Państwo w państwie" przedstawiono decyzję sądu w sprawie kasacji wyroku. Jak się okazało, Sąd Najwyższy uznał kasację za bezzasadną, ponieważ "analizował tę sprawę na tle szeregu innych podobnych spraw - nie dostrzegł w tej sprawie uchybień, które miałyby postać rażącego naruszenia prawa".

Obecnie jedyną szansą na wcześniejsze wyjście rapera z więzienia jest ułaskawienie przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Online dostępna jest "Petycja do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Oliwiera Roszczyka pseudonim Bonus RPK". Pod wnioskiem podpisało się ponad 100 tys. osób. 

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama