"Bohemian Rhapsody": Wpłynęła skarga na Michała Rachonia po "Debacie o kinie"

"Debata o kinie" po emisji filmu "Bohemian Rhapsody" będzie miała swój finał w KRRiT. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na prowadzącego program Michała Rachonia.

 W rolę Freddiego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody" wcielił się Rami Malek
W rolę Freddiego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody" wcielił się Rami MalekTwentieth Century Fox / Zuma PressAgencja FORUM

Przypomnijmy, że kilka dni po 30. rocznicy śmierci Freddiego Mercury’ego na TVP1 można było obejrzeć hit "Bohemian Rhapsody". Telewizja Polska zdecydowała się nie zostawiać go jednak bez komentarza i zorganizowała niemal godzinną debatę na temat zespołu Queen i zmarłego lidera zespołu.

To właśnie prowadzona przez Michała Rachonia debata zażenowała widzów. Ci wytknęli gościom (w studiu wypowiadali się: Jędrzej Kodymowski, Piotr Lisiewcz, Piotr Bernatowicz i Mikołaj Mirowski) braki w wiedzy (m.in. posługiwanie się złą datą powstania utworu "Bohemian Rhapsody") i wykorzystanie filmu do nagonki na osoby LGBT+.

Historia "Bohemian Rapsody" grupy Queen!IplaIPLA

Absurdalne tezy podczas "Debaty o kinie"

Wśród tez, które postawiono w programie była ta o tym, że Freddie Mercury nie afiszował się swoją seksualnością. "To była przez długi czas ukrywana sprawa. On się po prostu z tym nie afiszował" - mówił Kodym. Piotr Lisiewicz stwierdził natomiast, że od "Freddiego biła wrażliwość, której brakuje obecnym środowiskom LGBT - teraz jest odwrotnie, mają burzyć naszą kulturę". W studiu sugerowano również, że to homoseksualizm był " jego częścią drogi do upadku".

Freddie Mercury: 30 rocznica śmierci. "Nigdy nie uczyńcie mnie nudnym"

24 listopada 1991 roku odszedł Freddie Mercury - lider i wokalista grupy Queen oraz współtwórca jej największych przebojów. Mimo iż od tego dnia minęło już 30 lat, postać Mercury'ego cały czas wzbudza ciekawość i elektryzuje fanów muzyki rockowej. 27 listopada 2021 roku na antenie BBC Two odbędzie się pokaz filmu poświęconego ostatnim dniom życia artysty.

Elton John (na zdjęciu) z Freddiem Mercurym utrzymywał bardzo dobre relacje, jednak jak sam przyznał, pod koniec życia lidera Queen, spotkania artystów odbywały się dużo rzadziej. Muzyk zdradził, że był przerażony tym, co z człowiekiem robi AIDS oraz tym, jak fizycznie zmienił się Mercury. "Trudno było na niego patrzeć" - opowiadał Brytyjczyk.
27 listopada 2021 roku na antenie BBC Two pojawi się nowy dokument o Freddiem Mercurym, opowiadający o końcówce jego życia. Film nosi tytuł "Freddie Mercury: The Final Act" i będzie mówił o wydarzeniach od ostatniego koncertu Freddiego z Queen (w 1986 roku), przez jego śmierć w listopadzie 1991 roku, aż po koncert upamiętniający muzyka 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley.
W ostatnich tygodniach życia opiekowali się nim partner Jim Hutton oraz przyjaciele - asystent Peter Freestone czy piosenkarz Dave Clark. Peter wspominał później w swojej książce: "Przez ostatni tydzień nigdy nie opuszczał swojego łóżka i nigdy nie był sam. Robiliśmy dwunastogodzinne zmiany. Siedziałem na łóżku trzymając go za rękę, więc gdyby się obudził ktoś tam był". Hutton wspominał ostatnie chwile wokalisty w ten sposób: "Freddie znów obudził się o szóstej rano i powiedział, co okazało się być jego ostatnimi słowami: 'Siku, siku!'. Chciał, by pomóc mu iść do łazienki. (...) Wyglądał strasznie słabo i musiałem go nieść. Kiedy opuszczałem go z powrotem na łóżko, usłyszałem ogłuszający trzask. Brzmiało to tak, jakby jedna z kości Freddiego łamała się, pękając jak gałąź drzewa. (....) Krzyknął z bólu i wpadł w konwulsje. (...) Zawołałem Joe. Potrzebowałem go, żeby przypiął Freddiego do łóżka, żeby nie zrobił sobie krzywdy."
Najprawdopodobniej w 1987 roku dowiedział się, że ma AIDS. Krótko po tym zaprosił do studia śpiewaczkę operową Montserrat Caballé i spełnił swoje marzenie łącząc rocka z operą i wydając album "Barcelona" (później piosenka została motywem przewodnim Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku).
Z czasem styl Freddiego ewoluował. To on napędzał Queen, był jego główną twarzą, dlatego zespół zmieniał się z nim. Z początkiem lat 80. dostosowywał się do nowej mody związanej ze środowiskiem gejowskim: na płytach zespołu widoczne były rytmy dyskotekowe, żywe instrumenty zastępowały syntezatory, a Freddie zaczął nosić skórzane, obcisłe ciuchy oraz zapuścił swojego słynnego wąsa.

Widzowie zażenowani tym, co zobaczyli w TVP

Komentujący w sieci nie zostawili suchej nitki na Telewizji Polskiej.

"W TVP1 po znakomitym filmie "Bohemian Rhapsody" o Freddie Mercury'm, pogadanka dla widzów, żeby przypadkiem nie pomyśleli, że TVP pochwala LGBT. Jest pochwała Freddiego za to, że 'nie afiszował się a nawet ukrywał' swój homoseksualizm, w przeciwieństwie do dzisiejszych LGBT" - napisał na Twitterze Krzysztof Luft.

"Ta absolutnie kuriozalna dyskusja wokół 'Bohemian Rhapsody' mogłaby być właściwie ilustracją całej filozofii "kontrrewolucji kulturalnej" współczesnej prawicy: to ich ‘nieideologiczne’ spojrzenie na kulturę "spoza ideologii LGBT" polega na mówieniu właściwie non stop o LGBT" - komentował Jakub Wencel.

"Hity z Satelity": Queen i David BowiePOLSAT GOPOLSAT GO

Skarga na Michała Rachonia do KRRiT

Po programie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiła skarga na Michała Rachonia. Jak informuje Gazeta.pl skarga nie została sprecyzowana, ale prawdopodobnie chodzi o braku reakcji przez prowadzącego na wygłaszane w "Debacie o kinie" tezy.

Oszukiwali i kłamali. Najgłośniejsze przekręty w branży muzycznej i nie tylko

W 2001 roku Jan Lewan został aresztowany pod zarzutem oszustwa i stworzenia piramidy finansowej. W ciągu kilku lat Polak naciągnął ponad 400 osób na kwotę ponad czterech milionów dolarów. Otrzymał za to pięć lat pozbawienia wolności w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Król polki podczas odsiadki omal nie stracił życia, gdy jeden z więźniów poderżnął mu gardło (sądzono, że Polak jest pedofilem). W 2018 roku Netflix na swojej platformie zaprezentował film "Król Polki" oparty na historii Jana Lewana. W roli głównej zobaczyliśmy Jacka Blacka.ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESSEast News
"Czym jest fake news? Zmieniłem puste sale koncertowe w nagłówki mediów na całym świecie. Jeśli to czytasz, to jesteś częścią iluzji" – pisał Jered Eames, stojący za fałszywym projektem Threatin. Muzyk najpierw w sztuczny sposób zdobył fanów w mediach społecznościowych, budując wizerunek popularnego artysty, a następnie zorganizował trasę koncertową po Europie, na którą nikt nie przyszedł, oszukując tym samym promotorów i właścicieli klubów. "Jestem wściekły, że takie rzeczy się dzieją - kupowanie polubień, komentarzy i wyświetleń na Youtube. A potem rezerwują renomowane miejsca i kłamią na temat sprzedaży biletów" – mówił Billy Bingham z Ghost of Machines, zespołu który miał supportować Threatin na wymyślonej trasie.  
Billy McFarland i Ja Rule to autorzy jednego z największych przekrętów ostatnich lat. Obaj odpowiedzialni byli za stworzenie Fyre Festival - wydarzenia, które reklamowane było jako ekskluzywna impreza na Karaibach, a ostatecznie okazało się humanitarną katastrofą. Uczestnicy nie mieli dostępu do wody pitnej, noclegi części przybywających zostały zniszczone przez burze, a nikt z obsługi nie potrafił odnaleźć się w chaosie. Problematyczny okazał się również powrót uczestników do swoich domów - ci bowiem musieli koczować na lotnisku przez wiele godzin, bez jakichkolwiek informacji. Do sądów wpłynęło kilkanaście spraw cywilnych, a składający domagali się od kilku do nawet kilkuset milionów odszkodowania. W lipcu 2018 roku zapadł pierwszy wyrok - dwoje uczestników imprezy z Północnej Karoliny ma otrzymać łącznie pięć milionów dolarów odszkodowania. Sam McFarland został skazany na sześć lat pozbawienia wolności w związku z zarzutami oszustwa i niedotrzymania umów. Zasądzono również przepadek jego majątku na rzecz inwestorów. Jakiejkolwiek odpowiedzialności uniknął natomiast Ja Rule, który stwierdził, że sam był ofiarą w tej całej sytuacji i jego biznesowy partner go oszukał.Patrick McMullanGetty Images
Jan Lewan, a właściwie Jan Lewandowski, po opuszczeniu Polski, był nie tylko samozwańczym królem polki, który omal nie zdobył nagrody Grammy w kategorii najlepszy album polka, ale był również autorem gigantycznej piramidy finansowej. Budowa imperium, które finansować miało jego muzyczną działalność, polegała na pobieraniu pieniędzy od zmanipulowanych inwestorów (najczęściej jego fani lub znajomi), którym obiecywano gigantyczny zysk. Polak w ramach zabezpieczenia wystawiał przyszłym ofiarom nic nie warte weksle. System Lewana działał w miarę sprawnie do momentu skandalu łapówkowego (próbował przekupić jurorów, aby jego żona została Mrs. Pensylwanii). Brak nowych inwestorów odciął Polaka od pieniędzy, a w tym samym czasie inni chcieli odzyskać zainwestowane oszczędności. Nicholas HuntGetty Images
Lou Pearlman w latach 90. był agentem i producentem najpopularniejszych amerykańskich boysbandów. Pod swoimi skrzydłami miał m.in. Backstreet Boys, 'N Sync, O-Town oraz LFO i US5. Współpracował również m.in. z Aaronem Carterem, Jordanem Knightem i C-Note. Styl, w jakim zarządzał karierami wykonawców, nie do końca podobał się samym zainteresowanym. Po pewnym czasie pozwy do sądu przeciwko niemu wnieśli US5, Backstreet Boys i Aaron Carter. Wszyscy zarzucali Pearlmanowi oszustwa i niesprawiedliwy podział zysków. W 2008 roku Pearlman został skazany na 25 lat pozbawienia wolności po tym, jak odkryto, że był współtwórcą jednej z największych piramid finansowych w USA. Były menedżer znanych zespołów oszukał klientów na ponad 300 milionów dolarów. Mężczyzna wyłudzał pieniądze od ludzi przez ponad 20 lat, oferując im m.in. inwestycje w bankach istniejących jedynie na papierze. Menedżer gwiazd zmarł w wieku 62 lat w więzieniu w Miami. W 2019 roku Lance Bass we współpracy z Youtube stworzył dokument o życiu menedżera pt. "The Boy Band Con".Ron DavisGetty Images
W skład Milli Vanilli wchodzili Rob Pilatus (z lewej) oraz Fabrice Morvan. Projekt wspierał również producent Frank Farian. Zespołowi początkowo szło fantastycznie: miał platynowy album "Girl You Know It's True" i hity z pierwszych miejsc list przebojów - "Girl I'm Gonna Miss You", "Baby Don't Forget My Number", "Blame It On The Rain". Świat stał przed nimi otworem. Wkrótce wyszło jednak na jaw, że Rob i Fab to oszuści, którzy tylko udają piosenkarzy. Młodzi gwiazdorzy byli jedynie twarzami projektu, a w studiu zastępowali ich inni wokaliści: Charles Shaw i Brad Howell. Na koncertach śpiewali z playbacku, co wykryto w 1989 roku podczas występu w Connecticut. Wówczas zacięła się taśma z przebojem "Girl You Know It's True", a zestresowani członkowie Milli Vanilli uciekli ze sceny. W 1990 roku zespół otrzymał nagrodę Grammy za album "Girl You Know It's True" (amerykańskie wydanie nieco zmienione w stosunku do europejskiej płyty nosiło tytuł "All Or Nothing"), jednak na skutek krytyki w mediach po czterech dniach decyzja została cofnięta. Rob Pilatus po skandalu przeszedł załamanie nerwowe, które doprowadziło go ostatecznie do śmierci. Wokalista 2 kwietnia 1998 roku zmarł w wieku 33 lat po przedawkowaniu narkotyków i alkoholu. Michael PutlandGetty Images
Na początku 2017 roku wybuchła afera z byłym menedżerem Alanis Morissette w roli głównej. Jonahtan Schwartz przyznał się, że okradł wokalistkę na pięć milionów dolarów. Zdefraudował także 2,3 miliona dolarów należące do innych swoich klientów (celebryci, sportowcy), których nazwisk nie ujawniono. Mężczyzna stwierdził, że między majem 2010 a styczniem 2014 roku bez wiedzy Alanis Morissette wypłacił 4,8 miliona dolarów z jej konta. Pytany wcześniej przez śledczych o tę brakującą sumę, skłamał mówiąc, że wraz z innymi pracownikami firmy, w której był zatrudniony, przeznaczył pieniądze na nielegalne inwestycje m.in. na uprawę marihuany. Sąd skazał menedżera gwiazd na sześć lat więzienia.Michael TranGetty Images

"Bohemian Rhapsody" - kinowy hit o Queen.

Światowa premiera filmu "Bohemian Rhapsody" odbyła się 23 października 2018 r. Polscy widzowie mogli oglądać go w kinach od 2 listopada. W rolę Freddiego Mercury'ego wcielił się mający egipskie korzenie aktor Rami Malek.

Film - zdobywca czterech Oscarów, w tym m.in. dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej - opowiada historię Mercury'ego i jego kolegów z Queen od momentu założenia grupy aż do koncertu Live Aid w 1985 roku.

"Bohemian Rhapsody" (sprawdź tytułową piosenkę!) to nie tylko najbardziej dochodowa biografia muzyczna w historii, ale także czwarty najbardziej dochodowy film wytwórni Fox. Do tej pory więcej zarobiły tylko produkcje "Avatar", "Titanic" oraz "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo".

Jak dobrze znasz Freddiego Mercury'ego?

--------

Tylko w Polsat Box Go możecie zobaczyć wyjątkowy materiał "Adele: One Night Only". Wokalistka w ramach promocji nowej płyty "30" rozmawiała z Oprah Winfrey i dała kameralny występ.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas