Reklama

Reklama

Beyonce: O co chodzi w utworze i teledysku "Formation"?

Nowy singel i teledysk Beyonce zrobił furorę w Ameryce. W kilka dni (premiera odbyła się 6 lutego) został on obejrzany ponad 16 milionów razy, a na temat numeru oraz występu na Super Bowl wypowiedział się nawet były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Guliani.

Beyonce na Super Bowl 2016

Rudy Guliani skrytykował nowy utwór i występ wokalistki na Super Bowl w telewizji Fox, uznając że bezpośrednio atakuje on policję i że nie w taki sposób powinno działać się na rzecz lepszej komunikacji pomiędzy funkcjonariuszami i afroamerykańską społecznością.

Beyonce wykorzystała swój numer oraz występ na Super Bowl do stworzenia swojego oficjalnego "oświadczenia".

W teledysku pojawiają się odniesienia do huraganu Katriny w Nowym Orleanie, który najsilniej miał dotknąć czarną społeczność. W klipie nie zobaczymy białych aktorów, za wyjątkiem oddziału uzbrojonych policjantów. Na obrazie zobaczymy natomiast fotografię Martina Luthera Kinga. W tekście przewija się również kilka aluzji dotyczących czarnych kobiet i afroamerykańskiej społeczności.

Reklama

Co więcej na Super Bowl strój Beyonce stylizowany był na mundur Czarnych Panter, czyli radykalnej organizacji mającej chronić czarną mniejszość w Stanach w latach 60 i 70. XX wieku (chociaż złote pasy na stroju, miały być również hołdem dla Michaela Jacksona). Ponadto w pewnym momencie tancerki uformowały znak "X", co przez niektórych zostało odczytane jako hołd dla afroamerykańskiego działacza Malcolma X.

Ponadto Beyonce w tekście dzieli się kilkoma interesującymi przemyśleniami na temat swojego życia prywatnego. W pierwszej zwrotce zwraca się do wszystkich komentujących, którzy uważają, że jest iluminatką, zarzucając im, że wymyślają teorię spiskowe, gdyż są zazdrośni, że odniosła sukces. Gwiazda stwierdza również, że podoba jej się fryzura jej córki Blue Ivy i nie ma zamiaru jej zmieniać (w internecie pojawiła się nawet specjalna petycja, aby córka państwa Carter zmieniła uczesanie). Artystka zaprzecza również, że poddała się operacji plastycznej nosa.

W "Formation" pojawia się również kilka nawiązań do Jaya Z. Aluzja, która najbardziej rozpaliła internautów dotyczy fragmentu o restauracji Red Lobster, do której Beyonce miała zabrać męża, gdy ten zaspokoił ją w łóżku.

Przypomnijmy, iż spekuluje się, że "Formation" jest zapowiedzią szóstego albumu wokalistki. Beyonce potwierdziła na razie, że rusza w światową trasę koncertową.

Zobacz klip "Formation":

Sprawdź tekst "Formation" w serwisie Teksciory.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: beyonce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje