Wielki przebój Budki Suflera wywołał zaskakujące reakcje fanów. Zrobiło się groźnie

Za mikrofonem w Budce Suflera stał nie tylko Krzysztof Cugowski, ale również m.in. zmarły we wrześniu Felicjan Andrzejczak i Romuald Czystaw. Ten ostatni śpiewał w takich przebojach, jak m.in. "Za ostatni grosz" i "Nie wierz nigdy kobiecie".

Budka Suflera w 1980 r. - od lewej: Andrzej Ziółkowski, Romuald Czystaw, Romuald Lipko, Jan Borysewicz i Tomasz Zaliszewski
Budka Suflera w 1980 r. - od lewej: Andrzej Ziółkowski, Romuald Czystaw, Romuald Lipko, Jan Borysewicz i Tomasz ZaliszewskiJacek MirosławAgencja FORUM

Romuald Czystaw był wokalistą Budki Suflera w latach 1978-82. Brał udział w nagraniu trzech płyt tego zespołu - "Na brzegu światła" (1978), "Ona przyszła prosto z chmur" (1980) i "Za ostatni grosz" (1982). Na ostatnim z tych albumów umieszczono utwór "Nie taki znów wolny", do którego Czystaw skomponował muzykę. Był też pierwszym wykonawcą takich przebojów jak "Za ostatni grosz" (sprawdź!), "Nie wierz nigdy kobiecie", "Rock'n'roll na dobry początek".

"On był postacią charyzmatyczną, niezwykłą, najprawdziwszym artystą estradowym. Był tak wiarygodny w tym, co robił, że nie sposób było go nie lubić. Miał dar nawiązywania kontaktu z publicznością. Po trzech pierwszych minutach, niezależnie czy było to kilkadziesiąt, czy kilkaset osób, stawał się ich przyjacielem" - wspominał po śmierci Czystawa perkusista i menedżer Budki - Tomasz Zeliszewski.

Romuald Czystaw zmarł 29 września 2010 r. w wieku 60 lat.

Budka Suflera i "Za ostatni grosz". "Niebezpieczny kurs"

Utwór "Za ostatni grosz" pierwotnie nosił tytuł "Łańcuchowe psy" i miał bardzo ponury wydźwięk. Romuald Lipko (klawiszowiec i lider Budki) zdecydował się odrzucić ten tekst Marka Dutkiewicza. Autor słów ostatecznie je przekształcił i nadał tekstowi nowy tytuł. To od tego numeru wziął się też tytuł i pomysł na okładkę albumu.

Budka Suflera - Za Ostatni Grosz (1982)

Wśród fanów Budki szybko przyjął się zwyczaj sypania groszami w kierunku muzyków. Podczas koncertu w pewnym miasteczku na Lubelszczyźnie wraz z monetami poleciały produkowane kulki łożyskowe i śruby z pobliskiej Fabryki Łożysk (Wyrobów Metalowych). Kilka występów później w stronę perkusisty poleciała ówczesna 20-złotowa moneta, uszkadzając Zeliszewskiemu łuk brwiowy.

"Zwyczaj może i miły, ale gdy ciężka moneta trafiła perkusistę w łuk brwiowy, trzeba było coś wymyślić. Zespół na ten jeden tylko numer przywdziewał więc kaski motocyklowe z goglami" - wspominał Marek Dutkiewicz w radiowej Jedynce.

"W pewnych momentach sytuacja przybierała niebezpieczny kurs" - nie miał wątpliwości Mietek Jurecki, wieloletni basista Budki, który w składzie Budki w połowie 1981 r. zastąpił Andrzeja Ziółkowskiego.

Płytę "Za ostatni grosz" zespół nagrał w składzie: Romuald Czystaw (wokal), Romuald Lipko (instrumenty klawiszowe), Tomasz Zeliszewski (perkusja), Jan Borysewicz (gitara), Zdzisław Janiak (gitara) i Andrzej Ziółkowski (bas). Wokalista po rozstaniu z Budką wyjechał do Egiptu. Wiele lat spędził też w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie koncertował w luksusowych hotelach z zespołem Romek's Band.

Szaleństwo na scenie „Twoja twarz brzmi znajomo”! Poznajecie?Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas