Rock And Roll Hall Of Fame: Nirvana z gośćmi w głównej roli
W czwartek (10 kwietnia) w Nowym Jorku odbyła się ceremonia wprowadzenia nowych członków do Rockandrollowego Salonu Sławy. W głównej roli wystąpili żyjący muzycy Nirvany z zaskakującymi gośćmi.
"20 lat temu Rockandrollowy Salon Sławy to może nie była rzecz, którą Kurt by docenił, ale dziś tak by było na pewno. Doceniłby Krista i Dave'a, i to, że są tu jego matka i siostra" - mówiła podczas ceremonii Courtney Love, wdowa po Kurcie Cobainie. 5 kwietnia minęło 20 lat od samobójczej śmierci lidera Nirvany.
W Barclays Center w Nowym Jorku pojawili się dwaj żyjący muzycy Nirvany: basista Krist Novoselic i perkusista Dave Grohl, których do Salonu wprowadził Michael Stipe, wokalista nieistniejącej już grupy R.E.M.
"Chciałabym, żeby Kurt mógł tu być i to usłyszeć" - mówiła Courtney Love, która wcześniej wyściskała muzyków Nirvany, nazywając ich "rodziną" (przez lata mówiło się o konflikcie pomiędzy wdową po Cobainie a pozostałymi członkami zespołu).
Na scenę Novoselic i Grohl zaprosili Joan Jett (przebój "Smells Like Teen Spirit"), byłą basistkę i wokalistkę Sonic Youth Kim Gordon ("Aneurysm"), St. Vincent ("Lithium") oraz 17-letnią wokalistkę Lorde ("All Apologies"). W tym ostatnim utworze na gitarach zagrali Pat Smear (występował w Nirvanie jako koncertowy muzyk przez ok. pół roku), Joan Jett i St. Vincent, Kim Gordon na basie, a Krist Novoselic na akordeonie.
Do Rockandrollowego Salonu Sławy zostali wprowadzeni także: Peter Gabriel, duet Hall & Oates, Kiss (w składzie Paul Stanley, Gene Simmons, Ace Frehley i Peter Criss), Linda Ronstadt (była nieobecna na ceremonii ze względu na chorobę) i Cat Stevens.
Grup Kiss (wprowadzona przez Toma Morello, gitarzystę Rage Against The Machine) nie zdecydowała się wystąpić na scenie na znak protestu: szefowie Salonu Sławy nie uhonorowali bowiem obecnych muzyków Kiss towarzyszących Stanleyowi i Simmonsowi: gitarzysty Tommy'ego Thayera i perkusisty Erica Singera.
Kiss: Niewielka grupa kolesi decyduje kogo chce:
CNN Newsource/x-news
Specjalna nagroda imienia Ahmeta Erteguna, zmarłego w 2006 roku szefa wytwórni Atlantic, przypadła Andrew Loog Oldhamowi i nieżyjącemu Brianowi Epsteinowi, czyli byłym menedżerom odpowiednio The Rolling Stones i The Beatles. Z kolei nagrodę Award for Music Excellence dla wykonawców stojących w cieniu liderów przyznano grupie The E Street Band wspierającej Bruce'a Springsteena.
Peter Gabriel w 2010 r. znalazł się w Salonie jako członek grupy Genesis. Wąskie grono wykonawców, którzy do Salonu trafili więcej niż raz, liczy raptem 19 osób. Absolutnym liderem pozostaje Eric Clapton, który w Salonie znalazł się kolejno jako muzyk The Yardbirds (1992 r.) i Cream (1993 r.) oraz jako artysta solowy (2000 r.).
Do Salonu mogą trafić wykonawcy, od których debiutu (płyta lub singel) minęło minimum 25 lat. Sześciu artystów wybrano spośród 16 nominowanych. Werdykt ustalany jest na podstawie głosów ponad 700 członków fundacji Rockandrollowego Salonu Sław oraz internetowego głosowania fanów. Podano, że trójka spośród pięciu wykonawców z największą liczbą głosów od fanów zostanie wprowadzona do Salonu w 2014 r.
Rockandrollowy Salon Sław (Rock and Roll Hall of Fame) mieści się w Cleveland w stanie Ohio ze względu na statystykę wskazującą, że właśnie z tego miejsca pochodzi najwięcej muzyków rockowych. Muzeum gromadzi memorabilia związane z historią rocka - gitary, ubrania, oryginalne maszynopisy słynnych piosenek upamiętniające najważniejsze osobistości muzyki rockowej. Co roku grono wyróżnionych artystów powiększa się.
Pierwszymi artystami, którzy trafili do Rockandrollowego Salonu Sław (w 1986 r.) byli m.in.: Elvis Presley, James Brown, Ray Charles, Sam Cooke, Chuck Berry, Robert Johnson i Jerry Lee Lewis.
Rock And Roll Hall Of Fame 2014:
Agencja TVN/x-news