Pierwsze koncerty AC/DC były totalnym szaleństwem – tak zaczynali!
AC/DC to zespół, który rozpoczął swoją legendarną podróż w rocku dokładnie 31 grudnia 1973 roku, gdy po raz pierwszy wystąpili na żywo w klubie Chequers w Sydney. Dziś, po ponad 50 latach, ich niezapomniane przeboje jak "Highway to Hell" i "Thunderstruck" wciąż rozgrzewają serca fanów na całym świecie.
Historia zespołu AC/DC, jednej z największych ikon rocka, rozpoczęła się w 1973 roku, kiedy bracia Angus i Malcolm Young, szkoccy emigranci, zdecydowali się stworzyć własną grupę muzyczną. W poszukiwaniu wokalisty zamieścili ogłoszenie w lokalnej gazecie „The Sydney Morning Herald”, co zaowocowało dołączeniem Dave’a Evansa. Inspiracją do nazwy zespołu był – nieoczekiwanie – napis na maszynie do szycia ich starszej siostry, Margaret. Litery „AC/DC” (ang. alternating current/direct current – prąd zmienny/stały) świetnie oddawały ich dynamiczny i „elektryczny” styl, który szybko stał się ich znakiem rozpoznawczym.
Debiut AC/DC – noc, która zmieniła wszystko
Pierwszy koncert AC/DC odbył się 31 grudnia 1973 roku w klubie Chequers w Sydney. Młodzi muzycy, nieposiadający jeszcze własnych kompozycji, zagrali covery klasyków rock'n'rolla, takich jak Chuck Berry, The Rolling Stones i Little Richard. Mimo braku oryginalnych utworów, ich występ okazał się spektakularnym sukcesem. Klub wypełnił się po brzegi, a publiczność była zachwycona energią płynącą ze sceny. Angus, który wkrótce stał się liderem zespołu, zadbał o wyjątkową oprawę wizualną, przebierając się za Spidermana czy goryla z „King Konga”. Ich sylwestrowy występ w Chequers był początkiem drogi do stania się globalnym fenomenem.
Glamrock i pierwsze nagrania
W tamtym czasie glamrock cieszył się ogromną popularnością, więc AC/DC dopasowali się do trendów – członkowie zespołu (z wyjątkiem Angusa) zakładali błyszczące satynowe koszule i spodnie. W lutym 1974 roku grupa nagrała swój pierwszy singiel „Can I Sit Next To You Girl/ Rockin' In The Parlour” przy wsparciu brata Angusa i Malcolma, George'a Younga, członka zespołu Easybeats. Płyta, wydana przez niezależną wytwórnię Albert Productions, szybko stała się obiektem pożądania kolekcjonerów – obecnie egzemplarze osiągają ceny sięgające tysięcy dolarów.
Rewolucyjny wizerunek – szkolny mundurek Angusa
Podczas koncertu w Victoria Park w Sydney w kwietniu 1974 roku, Angus Young po raz pierwszy wystąpił w swoim charakterystycznym szkolnym mundurku. Ten wizerunek, inspirowany pomysłem jego siostry Margaret, stał się ikoną, a jego energiczne skoki i „duck walk” (zainspirowane Chuckiem Berrym) podbiły serca publiczności. Z takim wyglądem, przy 157 centymetrach wzrostu, Angus wyglądał jak prawdziwy nastolatek, co dodało zespołowi unikalnego charakteru.
Bon Scott – kluczowa postać w historii AC/DC
Jesienią 1974 roku zespół stanął przed wyzwaniem, gdy wokalista Dave Evans odszedł z powodu konfliktów wewnętrznych. Jego miejsce zajął Bon Scott – charyzmatyczny wokalista o charakterystycznym, surowym głosie, który idealnie pasował do agresywnego stylu AC/DC. To z nim grupa nagrała swój debiutancki album „High Voltage”, który ukazał się w Australii w lutym 1975 roku. Od tego momentu zaczęła się międzynarodowa kariera AC/DC, której towarzyszyły liczne trasy koncertowe oraz sukcesy na listach przebojów.
Logo AC/DC – symbol muzycznej rewolucji
W 1977 roku AC/DC zyskali swoje ikoniczne logo – napis oddzielony błyskawicą, który stał się nieodłącznym elementem ich wizerunku. Zainspirowany czcionką z Biblii Gutenberga, zaprojektowany przez Gerarda Huertę, symbolizował ich elektryczną, nieskrępowaną energię. Logo po raz pierwszy pojawiło się na światowej wersji albumu „Let There Be Rock”, od tamtej pory kojarzone z każdym ich wydawnictwem. Dla fanów na całym świecie stało się znakiem muzycznego buntu i ciężkiego, surowego rocka, który zdominował scenę w kolejnych dekadach.