Muzyk dziękuje Straży Granicznej
"Pamiątkową Płytą" uhonorował w poniedziałek (2 czerwca) Sudecki Oddział Straży Granicznej (SOSG) wokalista, kompozytor, autor tekstów i współzałożyciel zespołu Blackout - Stan Borys.
W ten sposób artysta podziękował funkcjonariuszom za pracę w zakresie ochrony praw autorskich.
Stan Borys w poniedziałek, w siedzibie SG w Kłodzku (Dolnośląskie) osobiście złożył na ręce Komendanta Sudeckiego Oddziału SG płk SG Piotra Drużdża "Pamiątkową Płytę". O efektach pracy funkcjonariuszy muzyk dowiedział się dzięki przyjacielowi mieszkającemu w Kłodzku.
"Bardzo cieszymy się, że docenił nas taki artysta, tym bardziej, że także podziękował nam za pracę oraz wręczył pamiątkowe płyty z dedykacjami" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku, Renata Hulok.
Płyta od Borysa zostanie powieszona w sekretariacie komendanta oddziału, tuż obok innego wyróżnienia, jakie funkcjonariusze SG otrzymali kilka tygodni wcześniej, także za walkę z piractwem fonograficznym.
W maju tego roku, za efektywną i zauważalną na skalę Unii Europejskiej pracę w zakresie ochrony praw autorskich i praw pokrewnych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego
(IFPI) uhonorowało SOSG przyznając mu "Złotą Płytę IFPI", czyli pierwsze tego typu wyróżnienie w Unii Europejskiej przyznanym służbom, zwalczającym przestępczość transgraniczną.
Nagroda ta przypadła sudeckim pogranicznikom przede wszystkim za rozbicie na przełomie 2007/2008 roku zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, kopiowaniem i rozprowadzaniem nośników optycznych w całej UE.
Była to jedna z największych akcji przeprowadzonych na terenie Unii Europejskiej, dotycząca walki z piractwem filmowym i muzycznym. Do tej pory udało się zatrzymać blisko 20 osób. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.
Przestępcom, m.in. Polakom i Niemcowi, zarekwirowano ok. 90 tys. płyt CD i DVD z muzyką oraz filmami oraz 140 tys. kolorowych okładek do płyt.
Ujawniono 5 profesjonalnych linii produkcyjnych do wytwarzania płyt, w których znajdowały się m.in. komputery służące do gromadzenia muzyki i filmów, duplikatory do zwielokrotniania płyt, a także pamięci przenośne, drukarki, farby i odczynniki potrzebne do produkcji okładek.