Minister broni domu Beatlesa przed buldożerami

Brytyjski minister ds. budownictwa Grant Shapps napisał do władz miejskich Liverpoolu, by wstrzymały plany zrównania z ziemią domu perkusisty grupy The Beatles, Ringo Starra - donosi w Sky TV.

Dom przy Madryn Street w Liverpoolu, w którym urodził się Ringo Starr fot. Christopher Furlong
Dom przy Madryn Street w Liverpoolu, w którym urodził się Ringo Starr fot. Christopher FurlongGetty Images/Flash Press Media

Obecnie dom jest niezamieszkały i zabity z zewnątrz metalowymi żaluzjami po to, by zniechęcić fanów do włamywania się do środka w poszukiwaniu pamiątek.

"Każdy plan regeneracji terenu wywołuje silne emocje, ale wówczas, gdy w grę wchodzi zburzenie budynku przez wielu uważanego za ważny kulturowo, ponieważ przyszedł w nim na świat perkusista najsłynniejszego w świecie zespołu, to emocje są tym silniejsze" - napisał minister.

Shapps chce dopuścić do głosu osoby zainteresowane zachowaniem budynku oraz specjalistów od konserwacji, by mieli oni czas na zgłaszanie swoich propozycji. Władze miejskie Liverpoolu twierdzą, że domy są w tak złym stanie, że ich naprawa mija się z celem.

Pozarządowa grupa nacisku występująca w obronie brytyjskiego dziedzictwa kulturowego Save Britain's Heritage zwróciła się do rządu z formalnym wnioskiem o wymuszenie na władzach Liverpoolu zmiany planów regeneracji terenu i sprzedaży gruntu.

Minister Eric Pickles odpowiedzialny w rządzie Davida Camerona za lokalne społeczności i samorządy rozważa wniosek w normalnym trybie.

Inna organizacja dziedzictwa kulturowego English Heritage, przyznająca budynkom status obiektu ważnego z punktu widzenia kultury lub architektury uznała, że dom Ringo Starra nie zasługuje na to, by go objąć ochroną.

Shapps sądzi jednak, że fani Beatlesów i mieszkańcy Liverpoolu powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Alternatywny wobec wyburzenia plan przewiduje renowację domów z myślą o ich podnajmie lub sprzedaży młodym rodzinom szukającym własnego kąta. Możliwy jest też rozbiór budynku cegła po cegle i odbudowanie go w innym miejscu, choć sam Starr zdystansował się od niego.

Liverpoolski klub Cavern, w którym koncertowali The Beatles w czasie, gdy jeszcze nie byli szeroko znani został zburzony w latach 70., a następnie odbudowany kilkadziesiąt metrów dalej.

The Beatles oraz klub piłkarski Liverpool Football Club to dwie najbardziej znane ikony Liverpoolu.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas