Ringo Starr skończył 70 lat
Zanim zaczął przygodę z muzyką, pracował jako goniec w British Rail. Z okazji przypadających dziś (7 lipca) 70. urodzin Ringo Starra, przypominamy kilka ciekawostek związanych z perkusistą The Beatles.
70 lat Ringo Starra
7 lipca 1940 roku w Liverpoolu urodził się Richard Starkey, muzycznemu światu znany jako Ringo Starr, perkusista The Beatles w latach 1962-70. Śpiewał w takich przebojach Fantastycznej Czwórki, jak "With A Little Help From My Friends" czy "Yellow Submarine". Dla The Beatles napisał utwory "Don't Pass Me By", "What Goes On" i "Octopus's Garden". Po rozpadzie zespołu nagrywa solo i koncertuje pod szyldem All-Starr Band.
Richard Starkey urodził się 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu. Pseudonim Ringo przylgnął do niego od wielkiego umiłowania do pierścieni i innych ozdób na rękę na przełomie lat 50. i 60., kiedy występował w zespołach The Raving Texas i Rory Storm and the Hurricanes. W języku japońskim "ringo" oznacza jabłko, co wykorzystał producent soku jabłkowego - w latach 80. muzyk wziął udział w japońskiej reklamie napoju.
Zanim Ringo zaczął przygodę z muzyką, pracował jako goniec w British Rail. Pierwszy zestaw perkusyjny dostał od swojego ojczyma, który przywiózł go z Londynu. Lepsze bębny, firmy Ludwig, późniejszy Beatles zawdzięcza 25-funtowej pożyczce od swojego dziadka. Co ciekawe, choć Ringo jest leworęczny, na instrumentach gra głównie prawą ręką.
Członkiem The Beatles oficjalnie został w sierpniu 1962 roku, zastępując wyrzuconego Pete'a Besta, jednak już wcześniej zasiadał za perkusją u boku Johna Lennona, George'a Harrisona i Paula McCartneya. Pierwszy jego występ w składzie Fab Four odbył się 16 października 1960 roku w Hamburgu. Później zagrał z Beatlesami jeszcze dwukrotnie, już w Wielkiej Brytanii - 18 sierpnia 1961 r. i 5 lutego 1962 r.
Niektóre zwroty Ringo (zwane czasem "ringoizmami") weszły do historii muzyki jako tytuły piosenek The Beatles, jak choćby "Hard Day's Night" czy "Tomorrow Never Knows". Wiodącą rolę w zespole grał kompozytorski duet Lennon / McCartney, ale swoje ważne trzy grosze dorzucał także Harrison. Starr również nie próżnował - pierwszym utworem napisanym dla The Beatles (wspólnie z Lennonem i McCartneyem) był "What Goes On". Posłuchaj:
Jako jedyny kompozytor Ringo podpisany jest pod "Don't Pass Me By" (z płyty "The White Album") i "Octopus's Garden" (z "Abbey Road"). Ten drugi utwór powstał, gdy perkusista odpoczywał na jachcie z aktorem Peterem Sellersem na wakacjach w pobliżu greckiego Pireusu. Na obiad zamiast ryby dostał do jedzenia kałamarnice, a kapitan łodzi opowiedział mu o życiu ośmiornic. To zainspirowało go do napisania piosenki.
Zobacz "Octopus's Garden" The Beatles:
Starr udał się na wakacje, kiedy miał dość atmosfery w zespole podczas nagrywania "Abbey Road". Wówczas czasowo (na dwa tygodnie) opuścił zespół, choć pozostali muzycy namawiali go do szybkiego powrotu do studia.
"Technicznie nie jest dobry, ale myślę, że gra Ringo na perkusji jest niedoceniana"
Ringo w historii The Beatles zapisał się także jako główny wokalista w przebojach "Yellow Submarine" i "With a Little Help From My Friends". Niektórzy zarzucali mu marne zdolności wokalne, ale też podważali jego umiejętności jako perkusisty, uznając, że w The Beatles lepiej sprawdzał się Best. "Pete Best Was Good Enough" - po latach śpiewał Tymon Tymański. John Lennon żartem mówił, że Starr nie jest nawet najlepszym perkusistą w The Beatles. Jednak do inspiracji grą Starra przyznaje się wielu cenionych muzyków młodszego pokolenia, z których warto wymienić nazwiska Dave'a Grohla (Nirvana, Foo Fighters, Them Crooked Vultures), Danny'ego Careya (Tool), Nicko McBraina (Iron Maiden), Erica Carra (Kiss), Phila Rudda (AC/DC), Mike'a Portnoya (Dream Theater) czy Phila Collinsa.
Podśmiechiwano się też z aktorskich popisów muzyka. Poza wygłupami w beatlesowskich filmach ("Noc po ciężkim dniu", "Help!", "Magical Mystery Tour", "Let It Be") Starr wystąpił w takich "wiekopomnych" produkcjach jak choćby "Candy", "The Magic Christian" (z wspomnianym wcześniej Sellersem), "Son Of Dracula" czy "Caveman" (sfinansowany przez Harrisona).
Zobacz zwiastun filmu "Caveman":
Przy "The Magic Christian" współpracowali John Cleese i Graham Chapman, członkowie brytyjskiej grupy komediowej Monty Python. Dzięki tej znajomości Starr, wielki fan produkcji Pythona, wystąpił w jednym odcinku "Latającego Cyrku".
Na planie filmu "Caveman" Starr po raz pierwszy spotkał się z aktorką Barbarą Bach (dziewczyna Bonda ze "Szpiega, który mnie kochał"), którą poślubił niespełna rok później (1981). Bach została drugą żoną Ringo - pierwszą była nieżyjąca już Maureen Cox. Małżeństwem byli przez 10 lat (1965-75), urodziła mu trójkę dzieci - Zaka, Jasona i córkę Lee. Najbardziej znany jest Zak, który poszedł w muzyczne ślady ojca. Współpracował z grupami Oasis i The Who, a pierwszy poważny zestaw perkusyjny podarował mu Keith Moon, legendarny bębniarz drugiej formacji i dobry przyjaciel Ringo. Z kolei Lee Starkey jest dziewczyną Jaya Mehlera, gitarzysty grupy Kasabian, którą mogliśmy oglądać na zakończonym kilka dni temu Open'er Festival w Gdyni.
Solowa dyskografia Starra liczy obecnie 15 studyjnych albumów. Największe sukcesy to jednak lata 70., tuż po rozpadzie Fab Four. Płyta "Ringo" (1973) dotarła do 2. miejsca w USA (Platyna) i 7. w Wielkiej Brytanii (Złoto). Kolejne wydawnictwa na najważniejszych rynkach były ledwo co odnotowywane na listach, w okolicach siódmej-ósmej dziesiątki, a często i niżej. W dwóch najpopularniejszych solowych piosenkach Starra - "It Don't Come Easy" i "Photograph" - gościnnie wspierał go gitarą i wokalem kolega z The Beatles, George Harrison.
Zobacz teledysk do "It Don't Come Easy":
W związku ze swoimi urodzinami Ringo Starr apeluje do wszystkich, by ten dzień uczcić pokazywaniem palcami znaku "V", symbolu pokoju. Na większości zdjęć uśmiechnięty Ringo prezentuje charakterystycznie rozłożone palce.
"Gdziekolwiek będziecie w południe, wyciągnijcie palce w górę i powiedzcie dla mnie 'pokój i miłość'" - wzywa dostojny jubilat.
"Pokój i miłość" dla Ringo:
Sto lat, Ringo!