Reklama

60 lat wokalisty AC/DC

W piątek, 5 października, 60. urodziny świętuje Brian Johnson, wokalista popularnej australijskiej grupy AC/DC.

Johnson urodził się w brytyjskiej miejscowości Dunston. Jego ojciec był żołnierzem brytyjskiej armii, a matka pochodziła z Włoch.

Reklama

Jako nastolatek Brian występował ze skautami, a także w kościelnym chórze. W wieku 25 lat dołączył do szkockiej glamrockowej grupy Geordie, w której został wokalistą. Za najlepszą płytę tej formacji uważa się "Hope You Like" z 1973 roku. Największy sukces odniósł singel "All Because Of You", który dotarł do 6. miejsca brytyjskiej listy przebojów.

Zespół Geordie rozpadł się w 1978 roku, ale już dwa lata później Johnson doprowadził do reaktywacji. Sam jednak zbyt długo nie zagrzał tam miejsca, bo został zaproszony na przesłuchanie przez muzyków australijskiej hardrockowej grupy AC/DC.

AC/DC właśnie szukali nowego wokalisty, po tym jak tragicznie zmarł (pijany udusił się własnymi wymiocinami) Bon Scott. Na przesłuchaniu Johnson zaśpiewał "Whole Lotta Rosie" i "Nutbush City Limits" z repertuaru Ike'a i Tiny Turner. Kilka dni później dowiedział się, że został przyjęty.

Australijczycy już z Johnsonem w składzie szybko nagrali album w hołdzie swojemu zmarłemu wokaliście - "Back In Black" okazał się największym komercyjnym sukcesem formacji (21 milionów sprzedanych egzemplarzy).

Od momentu dołączenia do AC/DC do roku 1990 Johnson wraz z braćmi Young: Angusem i Malcolem był współautorem wszystkich kompozycji zespołu. Podczas tworzenia płyty "The Razors Edge" doszło do konfliktu, i od tego czasu utwory firmują swoim nazwiskiem bracia. Wokalista nadal jednak pisze teksty.

W styczniu 2008 roku spodziewany jest premierowy album AC/DC - następca "Stiff Upper Lip" z 2000 roku. Wciąż jednak nie ma zbyt wielu informacji na temat nowych nagrań.

Firmowym znakiem Johnsona jest jego sceniczne nakrycie głowy - przez wiele lat był to kaszkiet, a od pewnego czasu czapka bejsbolówka.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: urodziny | wokalista | Johnson | AC/DC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama