10 rzeczy, których nie wiesz o Jonie Bon Jovi
Z okazji przypadających 2 marca 50. urodzin Jona Bon Jovi postanowiliśmy zebrać 10 ciekawostek z jego życia, które może nie są tak powszechnie znane, jak jego imponujące dokonania z zespołem Bon Jovi (ponad 130 mln płyt daje im miejsce w trzeciej dziesiątce najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów).
50 lat Jona Bon Jovi
2 marca 1962 roku w Perth Amboy w New Jersey urodził się John Francis Bongiovi Jr. lepiej znany jako Jon Bon Jovi. Czytaj nasz tekst z okazji 50. urodzin wokalisty grupy Bon Jovi!
Kanapka z tuńczykiem
Przed rozpoczęciem kariery w roli wokalisty grupy Bon Jovi pracował w myjni samochodowej, następnie w sklepie z butami, na złomowisku i w barze szybkiej obsługi. W 1980 roku załapał się do studia nagraniowego Power Station w Nowym Jorku jako chłopiec na posyłki. Tutaj nocą pisał i nagrywał.
Pracę w studiu zawdzięcza swojemu kuzynowi Tonny'emu Bongiovi. Był "chłopcem do wszystkiego" - szorował podłogi, nosił kawę i otwierał drzwi gwiazdom nagrywającym w studiu... Ponoć sam Bruce Springsteen postawił kiedyś Jonowi kanapkę z tuńczykiem.
Świąteczne wojny
Oficjalnym debiutem Jona (występującego jeszcze pod prawdziwym nazwiskiem John Bongiovi) był utwór "R2-D2 We Wish You A Merry Christmas" z płyty "Christmas in the Stars: Star Wars Christmas Album" (1980 r.). Współproducentem albumu był wspomniany Tony Bongiovi. Wydawnictwo zawierało świąteczne piosenki w klimacie "Gwiezdnych wojen", a większość utworów zaśpiewał brytyjski aktor Anthony Daniels (robot C-3PO ze słynnej filmowej sagi).
Posłuchaj debiutu Johna Bongiovi:
Debiut w roli trupa
Udział w nagraniu "Christmas in the Stars" był pierwszym zetknięciem Jona Bon Jovi z filmową branżą. Na ekranie zadebiutował w kilkusekundowym epizodzie (jako... trup) w westernie "Młode strzelby II". To właśnie w tym filmie wykorzystano solowy utwór Jona "Blaze Of Glory", który stał się wielkim przebojem w 1990 roku (m.in. nominacje do Grammy i Oscara, Złoty Glob, American Music Award, jedyny solowy numer 1 Jona Bon Jovi na liście "Billboardu").
Zobacz teledysk "Blaze Of Glory":
Niepowodzenie w "Kruku"
Wkrótce kariera filmowa lidera Bon Jovi nabrała tempa - w dorobku ma kilkanaście całkiem nieźle ocenianych ról, w takich obrazach, jak m.in. "Księżyc i Valentino", "U-571" i "Podaj dalej". Wziął udział w castingu do sequela słynnego "Kruka" - "Kruk 2: Miasto Aniołów" (1996 r.), ale do głównej roli Ashe'a producenci wybrali Vincenta Pereza, dla którego udział w tym filmie był początkiem międzynarodowej kariery.
Bon Jovi występował również gościnnie w serialach "Seks w wielkim mieście" czy "Ally McBeal" jako - przez krótki czas - chłopak tytułowej bohaterki.
Seksowne ciacho
Do plakatów z przystojnym Jonem wzdychały nastolatki na całym świecie, nie wyłączając tych nad Wisłą, które podziwiały jego lwią fryzurę i porośniętą klatkę piersiową. Już w 1985 roku magazyn "Kerrang" przyznał wokaliście tytuł "Sex Object Of The Year". W tej kwestii niewiele zmieniało się w kolejnych latach - miano "najseksowniejszej gwiazdy rocka" ("People" w 2000, 2002 i 2003 r.) czy 14. miejsce na liście "najseksowniejszych artystów" VH1 (2008 r.) mówią same za siebie. W oczach fanek Jon nie stracił swojego uroku nawet po obcięciu długich włosów.
Polityczne deklaracje
Jak większość artystów w USA (patrz także niemal całe Hollywood), Jon Bon Jovi nie stroni od jednoznacznych politycznych deklaracji. Wokalista zawsze wspierał demokratów - brał udział w kampaniach prezydenckich Ala Gore'a, Johna Kerry'ego (razem z gitarzystą Bon Jovi Richiem Samborą grał akustyczne koncerty na wiecach) i Baracka Obamy. Dla tego ostatniego zorganizował nawet u siebie w domu specjalne spotkanie, podczas którego zebrano na kampanię ok. 3 mln dolarów. Podczas inauguracji prezydenta Obamy wystąpił w Białym Domu - wraz z Bettye LaVette zaśpiewał "A Change Is Gonna Come" z repertuaru Sama Cooke'a.
Jon Bon Jovi dla Baracka Obamy:
Pomoc dla młodzieży
Oprócz działalności politycznej Jon Bon Jovi znany jest również z zaangażowania w sprawy społeczne. W 2006 roku założył fundację własnego imienia, która zajmuje się kwestią wychodzenia z bezdomności. The Jon Bon Jovi Soul Foundation zapewniło dach nad głową dla ponad 260 rodzin w całych Stanach Zjednoczonych (w tym m.in. specjalne schronisko dla młodzieży w Filadelfii).
Sportowa dusza
Przez kilka lat był jednym z właścicieli Philadelphia Soul, drużyny grającej w halowy futbol amerykański (liga AFL). W 2008 roku zespół odniósł największy sukces, zdobywając mistrzostwo ligi. W 2011 roku Jon Bon Jovi przestał być udziałowcem drużyny, jako powód podając wyczerpującą trasę koncertową swojego zespołu. Wokalista jest też kibicem piłkarskiej drużyny Melbourne Heart FC z Australii.
Rockowe figurki
W 2007 roku Jon Bon Jovi i Richie Sambora doczekali się kolekcji własnych miniaturowych podobizn. Firma McFarlane Toys w swoim katalogu ma także figurki z muzykami m.in. Kiss, The Beatles, Metalliki, Ozzy'ego Osbourne'a, Alice Coopera, Slasha, Jimiego Hendrixa, Freddiego Mercury'ego czy Elvisa Presleya. 6-calowe zabawkowe wersje filarów Bon Jovi trafiły do sklepów w cenie 10-12 dolarów. Obecnie w sieci można je znaleźć kilkakrotnie droższe.
Superman
Wokalista ozdobił swoje ciało trzema tatuażami - najsłynniejszym z nich jest symbol Supermana na lewym ramieniu. Kolejne to mały smok na lewej kostce i czaszka wielkorogiego wołu (longhorn) na prawym ramieniu.