Reklama

The Voice Senior

Reklama

"Zatkało nas". Trenerzy "The Voice Senior" zdumieni historią uczestnika!

"Jestem wnukiem króla cygańskiego. Był koronowany w 1937 roku i to było wydarzenie historyczne w Polsce" - mówi o swoim przodku Masio Sylwester Kwiek, którego widzowie zobaczą w najnowszym odcinku "The Voice Senior".

"Jestem wnukiem króla cygańskiego. Był koronowany w 1937 roku i to było wydarzenie historyczne w Polsce" - mówi o swoim przodku Masio Sylwester Kwiek, którego widzowie zobaczą w najnowszym odcinku "The Voice Senior".
Piotr Cugowski nie krył zaskoczenia, gdy pojawił się przed nim wnuk króla Romów /TVP

Kolejne przesłuchania w ciemno czwartej edycji "The Voice Senior" to nie tylko uczta muzyczna w wykonaniu seniorów, ale także kolejne, niezwykle ciekawe historie. Jedną z nich z trenerami podzielił się Masio Sylwester Kwiek - potomek ostatniego króla romskiego. 

Elekcja i koronacja Janusza I Kwieka, dziadka uczestnika, odbyła się 4 lipca 1937 roku na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Potężny tron, korona, berło i płaszcz ozdobiony gronostajami - ostatni król Romów podczas ceremonii prezentował się tak, jak na króla przystało. Wybory nowego króla Romów w Polsce i w krajach ościennych były transmitowane w radiu, na miejscu pojawili się operatorzy Polskiej Agencji Telegraficznej, a prasa ogólnopolska nie przestawała rozpisywać się na temat tego historycznego wydarzenia. 

Reklama

"Była to ostatnia koronacja w Polsce" - mówi Masio Sylwester Kwiek, który w naszym materiale wideo opowiada o dziadku i dzieciństwie w romskiej społeczności.

Wnuk króla Romów o swoim życiu w taborze

"Wychowałem się w taborze od maleńkiego dziecka. Moi rodzice pochodzą z różnych szczepów romskich. Moja mama pochodziła z Polska Roma, a ojciec pochodził ze szczepu Kelderary. Do 20. roku życia przejeździłem całą Polskę w taborze tyle, że jednego lata z rodziną ojca, a drugiego z rodziną matki. W taborze istnieje system patriarchalny, tzn. ojciec jest szefem rodziny, a starzy cyganie decydują o losach całego taboru. Do zwykłej szkoły nie mieliśmy szansy chodzić, dlatego, że tabor był w ciągłym ruchu. Dopiero, jako człowiek dorosły, kiedy sam mogłem decydować o swoim życiu, zacząłem się uczyć"- przyznał uczestnik. 

Historia rodzinna Masio Sylwestra Kwieka zaskoczyła trenerów talent show. "Fascynujące! Zatkało nas lekko" - powiedziała zaskoczona Alicja Węgorzewska. Zaskoczenie nie schodziło również z twarzy Piotra Cugowskiego.

Masio Sylwester Kwiek może pochwalić się też debiutem muzycznym na jednej z najbardziej znanych scen polskich. W 1964 roku uczestnik "The Voice Senior" zaśpiewał podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Obecnie Masio Sylwester Kwiek mieszka w Szwecji, gdzie założył Stowarzyszenie Muzyki Cygańskiej Romska Musiksallskapet.

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama