Te castingi są niezapomniane. Talent shows wiedzą, jak zaskoczyć publiczność
Oprac.: Bartłomiej Warowny
Talent shows, czyli konkursy talentów oparte na rozrywkowym formacie, są zazwyczaj skupione właśnie na talentach. "Show" w nazwie stanowi jednak kluczowy punkt wydarzenia, bo oprócz publicznej prezentacji, ma znaczenie rozrywkowe, a często nawet show-biznesowe. Są tacy, którzy przychodzą do programów, aby rzeczywiście pokazać swój talent i zaistnieć w świecie mediów. Nie brakuje oczywiście uczestników, którzy to właśnie określenie "show" biorą na tapet, a kwestię talentu pozostawiają daleko w tyle.
Selekcja kandydatów, ocena uczestników przez jurorów, a coraz częściej również przez telewidzów, eliminacje najsłabszych zawodników, wejścia na żywo, plany zdjęciowe, sława, nowoczesne studia i wysoka nagroda dla zwycięzcy to tylko niektóre z cech charakterystycznych konkursów talentów. Choć widzowie pokochali talent shows, skupiające się na tematyce muzycznej, nie brakuje i takich, które nie mają z nią nic wspólnego. Niektóre castingi w programach telewizyjnych stały się kultowe i są po dziś dzień wspominane przez fanów interesującego formatu.
1. "Mam Talent Ameryka" - Chapel Hart
"Mam Talent" jest jednym z najchętniej oglądanych programów telewizyjnych. Pomysłodawcą show jest brytyjski producent i łowca talentów Simon Cowell, który wymyślił również program "The X Factor". Swoich fanów ma na całym świecie, bo większość państw ma swoją własną, narodową wersję. Warto zauważyć, że program "Mam Talent" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie między innymi dlatego, że może się do niego zgłosić każdy.
W 2022 roku Sara James, młoda polska gwiazda zakwalifikowała się do półfinału programu "America’s Got Talent", dostając się ostatecznie do rozgrywek finałowych. Na przesłuchaniach w ciemno zaśpiewała cover "lovely" Billie Eilish i poruszyła samego Simona Cowella, który wcisnął Złoty Przycisk, wysyłając tym samym Sarę do Półfinału.
Chapel Hart, czyli trio country sprawiło, że publiczność zaczęła żwawo wiwatować. To wszystko dzięki zrekonstruowaniu hitu Dolly Parton z lat 70., "Jolene" (sprawdź!), oraz wystąpienie z humorystycznym i pozytywnie nastrajającym utworem "You Can Have Him, Jolene".
2. "Mam Talent Ameryka" - The Sacred Riana
"Czasami to talent, czasami publiczność, czasem po prostu niespodzianka, ale kocham to. Wszystko połączone razem tworzy niezapomniany show" – powiedział Simon Cowell, zapytany o format "Mam Talent".
W programach może również powiać grozą. Moment strachu przysporzyła jurorom "Święta Riana", która swoim usposobieniem w 2018 roku potrafiła przyprawić o ciarki nawet publiczność, która w trakcie jej występu wielokrotnie krzyczała z przerażenia. Zaniepokojeni i zszokowani byli też sami jurorzy.
3. "Mam Talent Ameryka" - Drake Milligan
"To jeden z moich ulubionych przesłuchań wokalnych. Używam go jako przykładu, jak idealnie zaliczyć przesłuchanie" – powiedział Cowell, określając tym samym występ wokalisty Drake'a Milligana, który przeszedł do historii programu jako uczestnik niezwykle autentyczny i pewny siebie.
"Zawsze, zawsze, zawsze będę pamiętał ten moment, gdy patrzyłem na Drake'a i myślałem: 'oto narodziła się gwiazda'" – powiedział Cowell.
4. "Mam Talent Wielka Brytania" - Susan Boyle
Udział w programie "Mam Talent", jak i innych talent shows, jest wyjątkową szansą na zyskanie uznania cenionych jurorów, duże pieniądze i międzynarodową sławę. Zwycięzcy mogą cieszyć się prestiżem i finansowym zastrzykiem, jednak nie trzeba wygrać programu i być numerem jeden, aby zyskać ogromne grono fanów i rozpoznawalność. Idealnym tego przykładem jest Susan Boyle.
Zobacz również:
"Ta osoba odmieniła nasz program na zawsze" – powiedział Cowell o szkockiej wokalistce Susan Boyle, która wykonała utwór "I Dreamed a Dream" z musicalu "Les Misérables". Jej występ po emisji wzbudził zainteresowanie prasy na całym świecie, a odtworzenia jej występu w internecie sięgały milionów. Zaledwie po kilkunastu sekundach od rozpoczęcia występu zgromadzeni w sali słuchacze zareagowali owacjami na stojąco.
"Nasze oczekiwania były dość niskie, ale ona jest doskonałym przykładem tego, że nie należy oceniać książki po okładce" - zdradził Simon Cowell, opisując Susan Boyle jako "po prostu najbardziej niesamowitą osobę".
5. "The Voice Australia" - Harrison Craig
Format "The Voice" to program, który również posiada swoje odpowiedniki w wielu krajach. "Przesłuchania w ciemno" charakteryzują się tym, że uczestnicy występują do obróconych "plecami" trenerów, którzy, jeśli oczywiście polubią występ, mogą się obrócić i zaprosić do swojej drużyny. W kolejnych fazach nadchodzi czas na Bitwy i Nokauty, aby następnie płynnie przejść do odcinków na żywo. W fotelach 15. edycji show "The Voice of Poland" zasiadają Kuba Badach, Lanberry, Tomson i Baron oraz Michał Szpak.
Występ Harrisona Craiga w "The Voice Australia" zaskoczył jurorów, doprowadził ich do łez oraz wzruszył publiczność. Młody muzyk wykonał utwór "Broken Vow" Josha Grobana i obrócił wszystkie cztery fotele. Jego występ w serwisie YouTube ma już ponad 53 milionów odsłon.