Największe polskie hity, które zdominowały radio. TOP 10 zapomnianych polskich utworów
Oprac.: Bartłomiej Warowny
Późny wieczór, jesienny nastrój, kolejny kubek herbaty z miodem, a w radiu utwory, które zawsze umilały czas. To zdanie znalazłoby swoje zastosowanie i dzisiaj, jednak kilka, a nawet kilkanaście lat temu polskie piosenki w stacjach radiowych brzmiały jakoś inaczej, wyraźniej i bardziej nostalgicznie. Może to pokłosie tego, że na stare polskie kawałki patrzymy z perspektywy czasu, a może po prostu tęsknimy za czasem, w którym zostały wydane. Oto TOP 10 zapomnianych polskich utworów, od których nie można było opędzić się lata temu, włączając radio.
Polska muzyka jest różnorodna, lustrująca, po prostu nasza. Gdy jeszcze kilkanaście lat temu słyszeliśmy pewien utwór w radiu, od razu podnosiliśmy dźwięk i śpiewaliśmy razem z naszymi ulubionymi artystami. Polska muzyka popularna nie jest wyjątkiem, a na pewno każdy z nas posiada chociaż jedno wzruszające wspomnienie, które przypisuje poniższym kawałkom.
1. "Otwieram wino" - Sidney Polak
Utwór kultowy, powszechnie znany i doceniany. Słuchając go, nie sposób nie przypomnieć sobie tych wszystkich chwil spędzonych na murku, ławce czy pod trzepakiem, oczywiście w towarzystwie przyjaciół, a nawet pierwszych sympatii. Owe spotkania, jak w 2004 roku nakazała piosenka, odbywały się również w trakcie tytułowego otwierania wina, co swoje zastosowanie ma zapewne i dzisiaj, jednak prawdopodobnie z łezką w oku i bagażem pięknych wspomnień.
2. "Ławka" - Formacja Nieżywych Schabuff
"Widziałem Ją dzisiaj, tak o poranku / Czytała książkę na ławce w parku / Jak kot podszedłem, na brzegu usiadłem / Podniosła oczy, a ja odpadłem" - to pierwsze słowa utworu wydanego w 2008 roku. Piosenka pochodzi z dziesiątej studyjnej płyty Formacji Nieżywych Schabuff, zatytułowanej "24h". Do dziś święci triumfy i za sprawą nadal aktualnego, romantycznego tekstu, wciąż przynosi uśmiech na twarzy. Piosenka stała się jedną z najbardziej znanych wizytówek zespołu, a koncerty Formacji Nieżywych Schabuff bez "Ławki" są wizją, którą ciężko sobie wyobrazić.
3. "Lampa i sofa" - Ania Wyszkoni
Piosenka, bez której album "Pan i Pani", wydany w 2009 roku, nie miałby prawa istnieć. Oczywiście utwór "Pan i Pani" królował w stacjach radiowych i nadal zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach, jednak to właśnie "Lampa i sofa" lekko wychodzi na prowadzenie, gdyż to jedyny kawałek promujący album, do którego nie nakręcono teledysku. Pomimo tego, "Lampa i sofa" cieszyła się ogromnym powodzeniem, a refren piosenki jest tak chwytliwy, że można go zaśpiewać w nocy o przysłowiowej północy, nawet tuż po przebudzeniu. "Z ciszą pośród czterech ścian" i "Wiem, że jesteś tam" również zasługują, aby o nich wspomnieć. Dziękujemy Aniu!
4. "Trudno mi się przyznać" - Ania Dąbrowska
Nie wiem, czy istnieje polski utwór, który bardziej nastraja mnie na jesień. Choć wydany w 2006 roku, nadal ma w sobie powabność, szlachetność, a zarazem może się pochwalić typową dla Ani delikatnością. Piosenka pochodzi z krążka "Kilka historii na ten sam temat", który w całości zasługuje na uwagę. Playlista "40-letnia rozwódka zmienia swoje życie", która powstała na podobieństwo historii dziennikarki Edyty z filmu "Nigdy w życiu", nie brzmiałaby tak samo bez muzycznego wkładu Dąbrowskiej. Tak się robi skuteczny, polski pop, który wdzięcznie służy pokoleniom. Trąbki, przekaz, nostalgia. Brawo!
Zobacz również:
- Halloween nie smakowałoby tak soczyście bez tych utworów. TOP 10 najlepszych mrocznych kawałków
- To oni zmienili bieg metalu na zawsze! TOP 10 utworów Iron Maiden
- Najlepsze płyty Genesis – jedna z nich to absolutny klasyk rocka
- Debiutować można tylko raz. Ci artyści wiedzą, jak rozpocząć karierę w branży muzycznej
5. "Ten" & "Znam cię na pamięć" - Monika Brodka
Gruby kaliber. Utwory, których nie wypada rozdzielać, bo oba były rozchwytywane w stacjach radiowych, a i wydaje się, że opisują dwie strony tej samej historii. Choć pochodzą z innych krążków, powieliły swój sukces i stały się hymnem zranionych, niedocenionych, zdradzonych. "Znam się na pamięć" żongluje smutkiem i budowaniem samoświadomości, zaś "Ten" obrazuje pozytywne zakończenie miłosnej historii. Tekst piosenki "Ten", wydanej w 2004 roku, to laurka żalu, pogodzenia z rzeczywistością i chęć ruszenia w dalszą drogę. "Gdy zamknąłeś drzwi, zegar dalej bił / Czas nie stanął w miejscu, nie było mi żal / Zapomniałam już, czemu było źle / To już jest nieważne dziś dla mnie" mówi samo za siebie.
6. "Rany" - Doda
Utwór przesiąknięty smutkiem, jednak z dawką upragnionego światła. Fragment "Jedna miłość umiera, by móc zastąpić ją" stał się kultową frazą, często powielaną nie tylko przez fanów Dody. Piosenkę wydano w 2009 roku - teledysk zrealizowano na przełomie stycznia i lutego. Wyreżyserowali go Bo Martin i sama Doda, a czarno-białe kadry w punkt oddają siłę refrenu i potężny wokal piosenkarki. Klip zdobył nagrodę "Teledysk roku" na gali VIVA Comet 2010 oraz nagrodę "Video roku" na Eska Music Awards 2010. Utwór podbił listy przebojów, ale, co ważniejsze, na stałe zdobył serca wiernych słuchaczy.
7. "To nic kiedy płyną zły" - Sasha Strunin
To pierwszy singiel promujący pierwszy solowy album studyjny Sashy Strunin, zatytułowany po prostu "Sasha". Utwór notowany był w pierwszej piątce polskiej listy airplay, co sprawiło, że wbił się w umysły wielu Polaków i Polek. Zrealizowany do niego klip był jednym z najczęściej oglądanych w serwisie Interia.pl. Piosenka stała się niekwestionowanym przebojem lata - powiedzieć, że znali ją wszyscy, to jak przyznać, że Ziemia jest okrągła. Hit, który nadal kochamy, i za którym wciąż tęsknimy, ale przecież "to nic".
8. "Nie kłam że mnie kochasz" - Łukasz Zagrobelny i Ewelina Flinta
Wspólny utwór Eweliny Flinty i Łukasza Zagrobelnego, który swoją premierę miał 28 marca 2008 roku. Autorką słów jest Agnieszka Jastrzębska-Szypura, natomiast muzykę skomponowali Karol Kus i Ania Dąbrowska, która już wystąpiła w tym zestawieniu. Utwór znalazł się na albumie "Nie kłam kochanie OST", zawierającym ścieżkę dźwiękową do filmu "Nie kłam, kochanie", oraz na reedycji debiutanckiego albumu Łukasza Zagrobelnego o tytule "Myśli Warte Słów". "Ta pokerowa twarz" była znana w całej Polsce, a i dzisiaj potrafi przyprawić o dreszcze, szczególnie fanów polskiej komedii romantycznej z 2008 roku.
9. "Nie zatrzymasz mnie" - Jula
Utwór, który w 2012 roku otworzył piosenkarce drzwi do kariery i ogólnopolskiego rozgłosu. Jula stała się jedną z najczęściej granych artystek w stacjach radiowych i była na językach wszystkich polskich serwisów. Piosenka brylowała na stronach karaoke, a fani chętnie nagrywali swoje wokale do chwytliwej, a zarazem obciążonej smutnym tekstem melodii. Piosenka pochodzi z albumu "Na krawędzi", a teledysk znalazł się na 1. miejscu listy najczęściej odtwarzanych klipów przez stacje muzyczne. "Nie zatrzymasz mnie" zgarnęło masę nagród i stało się największym przebojem roku.
10. "Co mi Panie dasz" - Bajm
Ostatni, ale nie najmniej ważny. "Karuzela gna" - rozpoczęła Beata Kozidrak, po czym historia napisała się sama. Piosenka ikoniczna, polski ster, nasz muzyczny wieszcz narodowy. Muzykę skomponował Jarosław Kozidrak, wokalista i kompozytor, założyciel zespołu Bajm, który zmarł w 2018 roku. Artysta był kompozytorem takich piosenek jak "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Nie ma wody na pustyni", "Piechotą do lata" czy "Dwa serca, dwa smutki", co na zawsze zmieniło oblicze polskiej piosenki.