Utwór kultowego zespołu to klasyk. Nadal jest najchętniej coverowanym kawałkiem
Muzyka jest materiałem, który rzadko osiada na laurach. Artyści, tworząc autorską melodię, kontruując własny tekst i aranżacje, często mają nadzieję, że ich wizja znajdzie kiedyś inne, ciekawe zastosowanie, które wskrzesi pamięć o piosence. Coverowanie utworów przynosi korzyści nie tylko ich oryginalnym twórcom - muzyk coverujący dany numer zyskuje przecież uwagę odbiorców i zainteresowanie szerszej publiczności. Niektóre utwory są jednak powielane zdecydowanie częściej od innych.
Cover to nic innego, jak odświeżone wykonanie już istniejącego utworu. Do lat 60. granie innych wersji znanych kawałków było podstawą działalności większości artystów, głównie rockandrollowych. Co ciekawe, niekiedy bywa tak, że nowa wersja przebija popularnością utwór oryginalny, co nie zawsze spotyka się z aprobatą ze strony twórców, których dzieła wzięto na tapet przez kogoś innego. Istnieją kawałki, które w coverowaniu cieszą się szczególną popularnością. O kim mowa?
1. The Beatles - "Yesterday"
Kultowy utwór Beatlesów zdecydowanie króluje w rankingu najczęściej coverowanych piosenek w historii muzyki. "Yesterday" (zobacz!) został powielony ponad 3000 razy, a zrobili to między innymi Ray Charles, Joan Baez, Liberace, Frank Sinatra, Elvis Presley, En Vogue oraz Boyz II Men. W 2011 roku utwór został sklasyfikowany na 13. miejscu listy 500 utworów wszech czasów czasopisma "Rolling Stone".
2. Abbie Mitchel - "Summertime"
Piosenka posiada ponad 2200 nowych wersji i wciąż jest chętnie wykorzystywana. Napisany przez George'a Gershwina, Irę Gershwinę i DuBose'a Heywarda utwór, po raz pierwszy został wykonany przez Abbie Mitchell w operze "Porgy and Bess" w 1935 roku. Artystka nagrała ją jeszcze w tym samym roku - z pianistą George'em Gershwinem i liderem zespołu. Pete Seeger, Lou Rawls, Righteous Brothers, Al Green i Lawrence Welk to jedni z wielu, którzy próbowali odcisnąć na niej swoje piętno, zaś wersja Janis Joplin pozostaje najsłynniejszym coverem tego utworu. Jedną z najnowszych wersji "Summertime" jest "Doin' Time" Lany Del Rey, czyli kawałek wydany w 2019 roku, który znalazł się również na krążku "Norman Fucking Rockwell!".
Zobacz również:
- Warszawa już puchła od plotek. W końcu oficjalnie wyjaśniła sprawę romansu
- Powinna wstydzić się tej płyty latami. Tymczasem sama przypomniała
- Świąteczne koncerty odwołane w ostatniej chwili. Są nowe informacje. Chodziło o pieniądze?
- TVP pręży muskuły. "Sylwester z Dwójką" lepszy niż koncert The Rolling Stones?
3. Judy Garland - "Over the Rainbow"
Piosenkę oryginalnie wykonuje Judy Garland - napisana została przez Harolda Arlena i E.Y. "Yipa" Harburga do filmu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" z 1939 roku. Utwór posiada ponad 1300 świeższych wersji, a nowe covery stale się pojawiają. Patti LaBelle, Jewel, Faith Hill, Harry Connick Jr. i Jeff Beck to jedni z wielu interpretatorów, którzy tchnęli w piosenkę nową energię. Ariana Grande również szczególnie ukochała sobie ten numer, co wielokrotnie potwierdzała, chętnie dzieląc się coverami "Over the Rainbow" w sieci.
4. Crowded House - "Don't Dream It's Over"
Pop-rockowa grupa Crowded House wyśmiałaby każdego, kto spróbowałby podważyć słuszność marzeń, jak i sam proces ich kreowania. Kawałek "Don't Dream It's Over", wydany w grudniu 1986 roku, stał się hitem i utworem definiującym zespół, co nie dziwi ze względu na łatwą do utożsamienia tematykę. Obok związków i cielesności, to właśnie marzenia słuchają się najlepiej. Przesłanie piosenki jest proste i zagmatwane jednocześnie.
"Don't Dream It's Over" to idealny przykład dualizmu w muzyce popularnej. Wybór tego, czy w tytule powinien stać przecinek, redefiniuje sens całego utworu. Jedni postawią na całą sentencję, w imię której niemarzenie i stracenie nadziei jest końcem nas samych, zaś drudzy wybiorą inną definicję. Nad pesymistyczną wersją, oddzieloną przecinkiem po dwóch pierwszych słowach, nie trzeba się zbytnio zastanawiać. Autobiograficzny teledysk, podobnie jak do "Mean to Me", pokrzepia i każe nam odbierać utwór jako sygnał, że nadzieja tak naprawdę nigdy nie ginie. Klipy przedstawiają domy artystów oraz ich krętą drogę do stworzenia Crowded House - nic nie działa na odbiorców i potencjalnie coverujących utwory artystów tak silnie, jak uwidocznienie problemów idoli.
5. Michael Jackson - "Billie Jean"
Michael Jackson nie bez przyczyny po dziś dzień jest nazywany "królem popu". Jego utwory łączą, wzruszają, ale i pobudzają do tańca, o czym wierni fani nadal pamiętają i wciąż kultywują pamięć o artyście. Kiedy piosenka "Billie Jean" została wydana w 1983 roku, stała się pierwszym utworem, który osiągnął 1. miejsce na czterech listach przebojów jednocześnie. Numer ten jest nadal jednym z najpopularniejszych i najczęściej coverowanych piosenek Michaela Jacksona.