TVP "odbiło" Fryderyki z rąk TVN-u. Gala po latach wraca do publicznego nadawcy
Oprac.: Bartosz Stoczkowski
W 2025 roku TVP przeprowadzi transmisję na żywo z gali wręczenia Fryderyków w kategorii muzyki rozrywkowej oraz retransmituje uroczystości w kategoriach muzyki klasycznej i jazzowej. Porozumienie o współpracy w tym zakresie zostało podpisane 7 listopada 2024 roku przez Tomasza Syguta, dyrektora generalnego TVP, oraz Macieja Kutaka, przewodniczącego zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV).
Tomasz Sygut podkreślił znaczenie muzyki i kultury w misji publicznej TVP, a także przypomniał, że minęło 30 lat od wręczenia pierwszej statuetki Fryderyków. W związku z tym Telewizja Polska dołoży wszelkich starań, aby gala odzyskała dawny blask i stała się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce.
Dzięki współpracy z TVP widzowie będą mieli okazję zapoznać się z sylwetkami artystów nominowanych do Fryderyków oraz poznać Laureatów Złotych Fryderyków. W ramach zaplanowanych transmisji Telewizja Polska pokaże na żywo uroczystą Galę Muzyki Rozrywkowej oraz retransmisje gali muzyki klasycznej i jazzowej.
Fryderyki powracają do Telewizji Polskiej
"Bardzo się cieszę, że najważniejsze polskie nagrody muzyczne wracają do Telewizji Polskiej. Fryderyki cały czas intensywnie zmieniają się, aby jak najlepiej oddawać różnorodność polskiej muzyki i aktualne trendy. W czwartą dekadę wchodzimy z kilkoma niespodziankami, takimi jak trzy nowe kategorie singlowe, gala dedykowana muzyce jazzowej czy kategoria 'crossover' w muzyce klasycznej. Dzięki współpracy z TVP będziemy mieli możliwość zaprezentowania bogactwa naszego rynku muzycznego widzom w całej Polsce" – zapewnia Maciej Kutak, przewodniczący zarządu ZPAV, organizatora Fryderyków.
Powrót Fryderyków do TVP jest dużym wydarzeniem, ponieważ ostatni raz publiczny nadawca transmitował galę w 2018 roku. Od 2019 roku była ona transmitowana na antenie stacji TVN.
Historia Fryderyków – prestiżowe nagrody muzyczne wręczane od 1995 roku
Fryderyki istnieją od 1995 roku i są przyznawane przez Akademię Fonograficzną, organ powołany przez ZPAV. Akademia składa się z ponad 1800 osób – artystów, producentów, twórców oraz dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Członkowie jury są podzieleni na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, klasycznej i jazzowej, i mają prawo głosu jedynie w obrębie swojej dziedziny.
Nominacje do Fryderyków przyznawane są w wyniku tajnego głosowania. W 2025 roku statuetki Fryderyków zostaną wręczone już po raz 31.