Superjedynki: Popowa elita

W plebiscycie Superjedynki 2007 internauci mogą wybierać swoich faworytów m.in. w kategorii "płyta pop". W tym roku wybór jest bardzo zróżnicowany.

Na tegoroczną Superjedynkę za najlepszą popową płytę roku szanse mają Gosia Andrzejewicz, Ania Dąbrowska, Smolik, Miecz Szcześniak, Krzysztof Krawczyk oraz Piotr Rubik ze Zbigniewem Książkiem.

Gosia Andrzejewicz "Lustro"

Gosia Andrzejewicz przebiła się na polskim rynku w 2006 roku. Wydała wówczas aż dwa przebojowe albumy. Już pierwszy z nich "Plus", uczynił z niej najpopularniejszą debiutantkę roku. W tej kategorii nominowana jest druga z tych płyt, "Lustro", ponieważ miała swoją premierę po ostatnim festiwalu w Opolu.

Wokalistka mając na swoim koncie bardzo szybko ugruntowaną pozycję na rynku, nie pozwoliła długo czekać na nowe piosenki i zaprezentowała kolejne hity, jak "Trochę ciepła", czy tytułowe "Lustro".

- Piszę to, co czuję, nikt nie stoi nade mną i nie mówi mi, w jakim kierunku powinnam podążać. Po prostu robię to, co lubię. Moja recepta na przebój to chyba szczerość - opowiadała portalowi INTERIA.PL Andrzejewicz.

Zobacz teledyski Gosi Andrzejewicz na stronach INTERIA.PL!

Ania Dąbrowska "Kilka historii na ten sam temat"

Ania Dąbrowska po dużym sukcesie komercyjnym debiutanckiego albumu "Samotność po zmierzchu" z 2004 roku, miała bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Swój drugi album, czyli nominowany tutaj "Kilka historii na ten sam temat", przygotowywała ponad dwa lata. Stworzyła niekomercyjne utwory, ale liryczny pop inspirowany smooth jazzem, znalazł licznych zwolenników i Ania odniosła kolejny sukces.

- Starałam się, aby płyta była spójna pod różnymi względami, przede wszystkim muzycznie. To mnie najbardziej interesowało. Mam nadzieję, że jest to album, który tworzy jedną całość nie tylko w warstwie tekstowej, ale również muzycznej. Powiązanie słów piosenek świadczy jedynie o tym, że pisała je jedna osoba - powiedziała nam Ania.

- Mogę powiedzieć, że tworząc płytę wzięłam pod uwagę fakt, że ona może się nie sprzedać. Ale przecież nie można się kierować sprzedażą... To jest moja praca i mam zamiar ją wykonywać z przyjemnością i bez jakiegokolwiek przymusu - dodała.

Trud opłacił się, bo album rozszedł się w Platynowym nakładzie i zdobył aż cztery statuetki Fryderyka, a wcześniej aż osiem nominacji.

Zobacz teledyski Ani Dąbrowskiej na stronach INTERIA.PL!

Smolik "3"

Andrzej Smolik to nie tylko ceniony producent muzyczny i kompozytor takich gwiazd, jak: Ania Dąbrowska, Krzysztof Krawczyk, czy Kasia Nosowska, ale również muzyczny współpracownik zespołów Wilki i Myslovitz.

"3" to trzecia solowa płyta Smolika i kolejna dawka nastrojowej elektroniki. W nagraniu płyty uczestniczyli tacy goście, jak: wokalistka grupy Sofa - Kasia Kurzawska, Novika, Artura Rojek z zespołu Myslovitz czy Mika Urbaniak. Płytę promował przebój "C.Y.E.", zaśpiewany przez Kurzawską.

- Chciałem, żeby te piosenki były bardzo akustyczne, najbardziej jak to tylko możliwe. Żeby miały wspólnego ducha z tymi rzeczami, które robiłem do tej pory, ale jednak dużo bardziej naturalnie akustycznie i też w duchu lat 70. Bardzo chciałem cofnąć się z brzmieniem i z technologią, której użyłem do nagrania płyty do tamtych czasów - tłumaczył naszemu portalowi Smolik.

- Od dwóch lat jestem bardzo zafascynowany muzyką i nie tylko muzyką, w ogóle życiem w dawniejszych czasach, w latach 70. Jednak w szczególności dotyczy to muzy Serga Gainsbourga, Berta Bacharacha, Ennio Morricone oraz całej czarnej muzyki, która jest piękna i pięknie brzmi. Dlatego pozwoliłem sobie zaprosić "żywych muzyków", puzony, trąby saksofony, orkiestrę smyczkową i tego typu instrumenty, których dzisiaj używa się stosunkowo mało.

Album "3" osiągnął status Złotej płyty i nominowany był w sześciu kategoriach do tegorocznych Fryderyków.

Zobacz teledyski Smolika na stronach INTERIA.PL!


Miecz Szcześniak

Mieczysław Szcześniak , występujący teraz jako Miecz Szcześniak, to czołowy polski wokalista soulowy. Album "Zwykły cud" był pierwszym premierowym materiałem artysty od sześciu lat. Szcześniak odważnie zmienił stylistykę, wchodząc w rejon nowoczesnej muzyki r'n'b, dokonującej mariażu z hip hopem. Nowością było również zrezygnowanie z melancholijnych piosenek na rzecz bardziej wesołych i energetycznych.

Płytę "Zwykły cud" wzbogacili swoim udziałem m.in. Anna Maria Jopek, Paulina Przybysz z zespołu Sistars i Mezo. Jej wizytówką są przeboje "Naprawdę dość", "O niebo lepiej" oraz "Mamma".

Zobacz teledyski Miecza Szcześniaka na stronach INTERIA.PL!

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk, weteran i jeden z najpopularniejszych wokalistów w historii polskiej muzyki nagrał w zeszłym roku melancholijną płytę "Tacy samotni". Zgromadzone na niej utwory stanowią próbę muzycznego i filozoficznego podsumowania, zawierając przede wszystkim refleksje o życiu i miłości. Krawczyk jest współkompozytorem większości z tych piosenek.

- Można zauważyć, że na tych ostatnich płytach kompozytorsko się nie udzielałem. Pomyślałem sobie, że co ja się będę pchał na afisz, skoro słyszę takie doskonałe rzeczy. Ta młodzież, która mi napisała poprzednie dwie płyty, ośmieliła mnie i namawiała do tego, żeby nagrać taką osobistą płytę - i jest, zarówno w sensie przeżyć, jak i muzycznie - wyznawał Krawczyk, opowiadając nam o płycie.

- Album ma jednolity charakter, jesienny, oparty o przemyślenia człowieka, który ma doświadczenie życiowe. Może to będzie dla kogoś światełkiem w tunelu, albo momentem, żeby się uśmiechnąć, zwrócić uwagę na ukochaną osobę - zastanawiał się artysta.

Największym powodzeniem cieszyły się utwory "Tylko ty, tylko ja - ze sobą i dla siebie" oraz "To wszystko sprawił grzech", co wystarczyło do zdobycia przez Krawczyka kolejnej Złotej płyty.

Zobacz teledyski Krzysztofa Krawczyka na stronach INTERIA.PL!

Piotr Rubik i Zbigniew Książek

"Psałterz wrześniowy" zamyka bijący w Polsce rekordy powodzenia "Tryptyk Świętokrzyski", skomponowany przez Piotra Rubika do tekstów Zbigniewa Książka. Tryptyk został zapoczątkowany "Golgotą Świętokrzyska", kontynuowaną przez oratorium "Tu es Petrus". Dwupłytowy album został zarejestrowany podczas koncertu w amfiteatrze w Gorzowie Wielkopolskim, a wśród wykonawców znaleźli się między innymi Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Przemysław Branny, Dorota Jarema i Igor Michalski. Orkiestrę poprowadził sam kompozytor, Piotr Rubik.

Piotr Rubik opowiadał portalowi INTERIA.PL o pracy ze Zbigniewem Ksiązkiem:

- Jego teksty tak przekładają się w mojej głowie na muzykę, że z tego wychodzą fajne rzeczy. Za każdym razem mam frajdę, gdy piszę do tekstów Zbyszka. On bardzo interesuje się moją twórczością, odwiedza mnie podczas nagrań, ale nie jest przez cały czas, ponieważ mi ufa. Często woli nawet nie słyszeć wcześniej utworu, tylko przyjść dopiero na premierę, po to aby doznać swoistego "olśnienia", czuć mocniejsze wrażenia.

O pracy nad "Psałterzem wrześniowym" powiedział:

- Pracowałem gdzie tylko się dało, m.in. w Egipcie i wielu miejscach w Polsce. Ponieważ czas naglił, to wakacje były połączone z nutami. Pracę nad "Psałterzem" dokończyłem na Kubie. Byłem tam tylko tydzień, żeby naładować akumulatory przed premierą, i mimo pracy było bardzo przyjemnie. Tamtejszy klimat jest na prawdę wspaniały. Huragan "Ernesto" się zbliżał, ale w dniu wylotu oddalił się. Jak to Zbyszek Książek mówi: "Karol czuwa".

Największym przebojami okazały się utwory "Psalm dla ciebie" i "Psalm kochania". W ciągu półtora miesiąca od premiery album przekroczył Diamentowy nakład 150 tys. zamówionych egzemplarzy, stając się w Polsce bestsellerem roku.

Zobacz teledyski z oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka na stronach INTERIA.PL!

Przypomnijmy, że laureatów Superjedynek poznamy podczas koncertu, który odbędzie się w sobotę, 16 czerwca 2007 roku, czyli w drugim dniu 44. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2007.

Możecie oddawać głosy na swoich faworytów do 31 maja.

Zdecyduj, kto nagrał w Polsce najlepszy popowy album ostatniego roku i powinien zdobyć statuetkę. Zagłosuj i wygrywaj nagrody.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas