Madredeus już bez słynnej wokalistki
Dwa koncerty (14 i 15 października) da w Polsce portugalski zespół Madredeus, popularny za sprawą występu w filmie "Lisbon Story". Legenda fado wystąpi jednak bez wokalistki Teresy Salgueiro, która rozstała się z grupą pod koniec 2007 roku.
W ramach promocji nowej płyty "Metafonia" Madredeus wystąpi w środę (14 października) w warszawskim klubie Palladium. Dzień później (15 października) zaprezentuje się we wrocławskiej Katedrze św. Marii Magdaleny, w ramach Ethno Jazz Festival.
Na początku sierpnia w Portugalii pojawiło się nowe wydawnictwo grupy - "A Nova Aurora".
Grupa Madredeus pochodzi z Lizbony, a swoją tajemniczą nazwę zapożyczyła od klasztoru Madre de Deus płożonego we wschodniej części miasta. Można powiedzieć, że Madredeus jest zespołem, który wypromował w Europie oryginalną portugalską muzykę fado. Jednak ta tradycyjna muzyka nadmorskich dzielnic Lizbony, rodzaj portugalskiego bluesa, który można porównać z hiszpańskim flamenco czy argentyńskim tangiem, nie jest jedyną inspiracją wykonywanych przez zespół pełnych pasji i nostalgii kompozycji.
Stylizowane na fado, niezwykle nastrojowe i poetyckie pieśni wykonywane są przy akompaniamencie akustycznych gitar oraz z towarzyszeniem delikatnych, przestrzennych brzmień syntezatorów przez wokalistkę zespołu Teresę Salgueiro, której czysty, mocny glos i maniera wokalna prawie pozbawiona wibrata przypominają raczej śpiewaków muzyki dawnej niż pieśniarzy world music.
Muzycy podbili serca portugalskiej publiczności swoim quasi-religijnym przesłaniem, głębokim, przejmującym głosem Teresy Salgueiro oraz pozornie leniwą, nastrojową melodyką, oddającą niepowtarzalny nastrój z przedmieść Lizbony, z owiewanych delikatną bryzą nadatlantyckich kafejek.
Międzynarodową popularność przyniósł zespołowi w 1994 występ w filmie "Lisbon Story" i płyta "Ainda" z muzyką wykorzystaną w tym obrazie Wima Wendersa.
20 października 2008 w Portugalii ukazał się nowy album Madredeus, będący dziełem przełomowym dla zespołu. "Metafonia" to podwójna płyta nagrana z nowym, rozszerzonym składem. Pierwsza płyta zawiera premierowy (choć wyciągnięty z szuflady) materiał, zaś na drugą trafiły nowe wersje znanych utworów.
Trzon grupy stanowią obecnie Pedro Ayres de Magalhaes i Carlos Maria Trindade. W grudniu 2007 roku Madredeus zaczął wprowadzać do swojego brzmienia grę na harfie. Wtedy też opracował na nowo starszy i nowszy repertuar prowadząc jednocześnie przesłuchania dla nowych wokalistów. Ostatecznie do składu zespołu dołączyły dwie wokalistki - Rita Damásio i Mariana Abrunheiro. Zespół rozpoczął też stałą współpracę z harfistką - Ana Isabel Dias, zaprosił perkusistę Afro - Ruca Rebordao oraz sekcję rytmiczną z Sergio Żurawskim na gitarze elektrycznej, Gustavo Roriz na gitarze basowej i kontrabasie i Babi Bergamini na bębnach. Skrzypek, Jorge Varrecoso wziął udział w nagraniu albumu jako gość. Nagranie odbyło się w sierpniu, w Studio Music Nomada, należących do klawiszowca Carlosa Maria Trindade.
Z nowymi muzykami zespołowi udało się osiągnąć zamierzony cel i odtąd gra on zarówno kameralne koncerty w swoim tradycyjnym stylu, jak i prezentuje realizowane z rozmachem produkcje dla dużej publiczności razem z zespołem Banda Cosmica.
Nowy repertuar Madredeus ma za zadanie prezentować nowe koncepcje muzyczne śpiewane w języku portugalskim na dużych koncertach. Artyści prezentują własne kompozycje inspirowane wpływami różnych tradycji muzycznych od muzyki europejskiej, brazylijskiej po ludową muzykę Afryki Zachodniej.