Jurek Owsiak triumfuje po wyroku sądu. "Robiliśmy swoje i robimy to cały czas"
Oprac.: Michał Boroń
Jurek Owsiak w najnowszym wpisie na Facebooku poinformował o wyroku sądu, który skazał m.in. Michała Rachonia i Barbarę Pielę za zniesławiający go film. Co postanowił sąd?
Po pięciu latach zakończyła się sprawa filmu, który pokazała TVP Info w programie "Minęła 20". Chodziło o plastelinowe karykatury Jurka Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz, byłą prezydentkę Warszawy. Początkowo sądy umorzyły postępowania wytoczone przez Owsiaka i Gronkiewicz-Waltz autorce filmu Barbarze Pieli. Ta z kolei później pozwała Owsiaka zarzucając mu zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych za nazwanie jej produkcji "mistrzostwem szczucia i pogardy". Sąd przyznał jej rację, nakazując Owsiakowi przeprosiny.
Teraz szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował o nieprawomocnym wyroku w sprawie, którą z prywatnego aktu oskarżenia wniosła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zobacz również:
- Eurowizja 2025: Sara James i jej "jedna z najtrudniejszych decyzji". Dlaczego zrezygnowała z udziału?
- To oni wezmą udział w polskich preselekcjach do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto ma największe szanse na wygraną?
- Nazywają ją ikoną popu lat 80. Gdzie Nena zaśpiewa w Polsce?
- Dawid Kwiatkowski i Kayah połączyli siły w utworze "Proszę tańcz". "Piosenka totalnie wzrusza i skłania do głębokich refleksji"
Jurek Owsiak triumfuje po wyroku. "I bęc"
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał, że Barbara Piela, Michał Rachoń (prowadzący "Minęła 20") i Krystian Krawiel (wydawca) są winni zniesławienia. Wymierzył im kary po 5 miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Dodatkowo orzekł także nawiązkę na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po 25 tys. złotych od każdej z tych trzech osób.
"Czyn ten, to zniesławienie, sprowadzało się do przedstawienia oskarżycielki jako kradnącej, zagrabiającej pieniądze zebrane w wyniku publicznej zbiórki pieniędzy, konkretnie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypadek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje, że od tamtej pory robiliśmy swoje i robimy to cały czas. Od tamtej pory otrzymaliśmy od Polaków ogromne pieniądze, które skrupulatnie rozliczamy, kupując sprzęt medyczny i prowadząc ogólnonarodowe programy medyczne. 5 lat toczyła się ta sprawa i na końcu, naszym zdaniem, zapadł bardzo sprawiedliwy wyrok. A 75 tysięcy złotych? Będziemy mogli za to kupić 75 000 podręczników do nauki pierwszej pomocy w ramach ogólnopolskiej nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych. I bęc!" - napisał Jurek Owsiak.