Jedna z Filipinek nie żyje

W sobotę (16 czerwca) w Szczecinie zmarła Krystyna Sadowska-Nizowicz, jedna z wokalistek tworzących popularny w latach 60. zespół Filipinki.

Filipinki były popularne w połowie lat 60.
Filipinki były popularne w połowie lat 60.AKPA

50 lat Filipinek

Filipinki były jednym z najsłynniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej, dziś nazywa się je "pierwszym girlsbandem w Europie". Grupa obchodzi 50-lecie powstania. Z tej okazji w ich rodzinnym mieście Szczecinie 25 listopada 2009 roku odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. W programie były wspomnienia, stare filmy i płyta z nowymi aranżacjami ich słynnych piosenek.

Elżbieta Klausz i Krystyna Sadowska z Filipinek - fot. Jerzy UndroPAP
Iwona Racz na ekranie w filmie sprzed lat - fot. Jerzy UndroPAP
Niki Ikonomu i Anna Sadowa z Filipinek - fot. Jerzy UndroPAP
Iwona Racz i Elżbieta Klausz z Filipinek - fot. Jerzy UndroPAP
fot. Jerzy UndroPAP
fot. Jerzy UndroPAP
Filipinki 2009: Niki Ikonomu, Anna Sadowa, Zofia Bogunowicz, Iwona Racz, Elżbieta Klausz i Krystyna Sadowska - fot. Jerzy UndroPAP
Zofia Bogdanowicz, Eugeniusz Rybraczyk - kierownik zespołu i Anna Sadowa z Filipinek - fot. Jerzy UndroPAP

O śmierci piosenkarki poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Uznawane za pierwszy girlsband w Europie Filipinki powstały w Szczecinie w 1959 roku. Największą popularność zdobyły w siedmioosobowym składzie, w którym występowała właśnie Krystyna Sadowska.

Szczyt sławy Filipinek przypadł na lata 1963-65 (przeboje "Batumi", "Bal Arlekina", "Do widzenia, profesorze", "Wala twist" czy "Filipinki - to my").

Krystyna Sadowska w zespole występowała do 1968 roku. Sama nigdy nie wróciła na scenę. Pracowała w handlu. Od dawna była na emeryturze. W ostatnich latach chorowała.

Gazeta Wyborcza
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas