Arka Noego rozpoczyna świętowanie 25-lecia. "Zapraszamy całe rodziny"
Koncertem w Klubie Studio w Krakowie (14 lutego) swoją trasę z okazji 25-lecia działalności rozpoczyna grupa Arka Noego. Kto dziś występuje w dziecięcej formacji pod przywództwem "dziadka Litzy", czyli Roberta Friedricha znanego również z takich zespołów, jak m.in. Acid Drinkers, Flapjack czy Luxtorpeda?

"Setki koncertów w Polsce i za granicami kraju oraz tysiące ludzi na koncertach do dnia dzisiejszego to efekt ogromnej popularności prostych piosenek o rodzinie, życiu i problemach dziecka, a przede wszystkim ogromnej miłości i pomocy Boga w codziennym życiu" - czytamy w informacji o koncercie w Krakowie.
Występem w Klubie Studio (14 lutego) Arka Noego rozpoczyna trasę z okazji ćwierćwiecza działalności. "25 lat minęło jak jeden dzień" - głosi wpis na profilu grupy na Instagramie.
"25 lat Arki Noego świętujemy cały rok 2025! Zaproś dziadków i rodziców, będzie zabawa" - dodają muzycy.
Arka Noego kończy 25 lat. Kto tworzy zespół?
W 1996 roku muzycy znani z czołówki polskiego rocka - m.in. Robert "Litza" Friedrich (Acid Drinkers, Kazik Na Żywo, Flapjack), Tomasz Budzyński (Armia) i Darek "Maleo" Malejonek (Maleo Reggae Rockers, Izrael, Houk) powołali do życia zespół 2Tm2,3 wykonujący muzykę do tekstów z Biblii. Członkowie formacji w tamtym czasie przeżyli religijne nawrócenie i takim przekazem chcieli podzielić się ze słuchaczami.
Wkrótce - pierwotnie na potrzeby telewizyjnego programu "Ziarno" - powstała też dziecięca grupa Arka Noego, w składzie której występowały m.in. dzieci Litzy i zaprzyjaźnionych muzyków.
W pierwszym składzie Arki znalazły się m.in. dzieci Litzy (Maria, Viki i Róża Friedrich), Darka Malejonka (Kasia i Ola Malejonek) i Ślimaka, perkusisty Acid Drinkers, prywatnie szwagra Litzy (Halszka i Malwina Starosta).
Debiutancka płyta Arki z piosenkami autorstwa Litzy - "A Gu Gu" - okazała się wielkim sukcesem (5 mln sprzedanych egzemplarzy). Z tego albumu pochodzą takie przeboje, jak m.in. "Tato (nie boję się gdy ciemno jest)", "A gu gu", "Święty święty uśmiechnięty" i "Sieje je".
Zespół zgarnął trzy Fryderyki w 2000 r. - grupa roku, fonograficzny debiut roku i album roku - pop ("A Gu Gu"), a Litza został kompozytorem roku.
Arka Noego z kolejnym pokoleniem
Przez zespół przewinęła się dobrze ponad setka dzieci. Dorobek formacji obejmuje kilkanaście płyt (ostatnia z nich to "Nowe kolędy" z 2021 r.) i liczne nagrody, w tym m.in. Złoty Bączek 2011 dla najlepszego zespołu Przystanku Woodstock (obecnie Pol'and'Rock Festival).
W obecnym, szerokim składzie Arki (nie wszyscy pojawiają się na każdym koncercie) Litzie towarzyszą m.in. jego koledzy z czadowej Luxtorpedy (gitarzysta Robert "Drężek" Drężmak, basista Krzysztof "Kmieta" Kmiecik i perkusista Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak), członkowie muzykalnego klanu Pospieszalskich (Marcin i Mateusz), grająca na gitarze Maria Śpikowska (z domu Friedrich, najstarsza córka Litzy) oraz 12 do 15 dzieci - głównie pociechy członków zespołu 2Tm2,3 i ich przyjaciele.
Litza z żoną Dobrochną (ślub wzięli w 1988 r.) ma siedmioro dzieci - Marię (ur. 1989), Viktorię (1991), Różę (1993), Franciszkę (1997), Bruna (2000), Henia (2002) i Urbana (2005). Małżeństwo straciło także dwójkę dzieci podczas ciąży - o poronieniach opowiada utwór "44 dni"Luxtorpedy.
Wielodzietne rodziny założyły także m.in. Maria i Róża. Litza w sumie jest dziadkiem kilkunastu wnucząt.