Przystanek Woodstock 2018: Balkan Beat Box na Dużej Scenie, Jerzy Górski gościem ASP
Grupa Balkan Beat Box na Dużej Scenie oraz Jerzy Górski w Akademii Sztuk Przepięknych - poznaliśmy kolejnych uczestników tegorocznego Przystanku Woodstock.
Balkan Beat Box prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Roskilde i Glastonbury) i bardzo szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Zespół został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana (saksofon) i Tamira Muskata (perkusja), którzy razem z wokalistą/raperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią trzon Balkan Beat Box.
Wszystko zaczęło się w kotle kulturowym Nowego Jorku. Kaplan, który przybył do tego miasta by grać jazz, szybko odnalazł się w emigranckim podziemiu muzycznym i podjął współpracę z muzykami tworzącymi wówczas zespół Gogol Bordello. W tym czasie Muskat współpracował z grupą Firewater. Wspólny zespół powstał w sposób organiczny w 2003 roku, gdy przecięły się ścieżki tych trzech artystów pochodzących z różnych tradycji muzycznych. Każdy z nich wniósł do zespołu nie tylko inne doświadczenie życia w kulturowej diasporze, ale też inne spojrzenie na muzykę i odmienne podejście do tworzenia tekstów.
Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan spędził młodość w Jaffie grając klezmerską muzykę na klarnecie i studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Z kolei Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce "Przyjeżdża orkiestra"), rolę komika w TV, występy DJ-skie oraz dwa solowe albumy. Połączenie ich talentów okazało się naprawdę piorunujące, bo już dwa lata później wydali swój debiutancki album "Balkan Beat Box".
Artyści współpracowali zarówno z gwiazdami sceny undergroundowej, jak i inspirowali twórczość czołowych muzyków sceny popularnej, takich jak Diplo, czy Jason Derulo. Balkan Beat Box tworzyli wspólne brzmienia z Asafem Avidianem i jemeńskim trio A-WA. Piosenki grupy znalazły się na ścieżkach dźwiękowych do hollywoodzkich filmów, takich jak komedia "Popstar: Never Stop Never Stopping".
Album "Give" z 2012 roku, łączący w sobie surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, zawierający tradycyjne dla ich twórczości elementy hip hopu, ragga i rocka, jest reakcją muzyków na rozpoczęte na przełomie 2010/2011 roku protesty ludzi na całym świecie - od ruchu Occupy Wall Street po arabską wiosnę. "Give" odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów i jest najbardziej politycznie i społecznie zaangażowanym dziełem w ich dorobku.
Dyskografię grupy zamyka "Shout It All Out" (2016).
Balkan Beat Box wielokrotnie występowali w Polsce - na tak różnych festiwalach, jak m.in. Wroc-love Summer Stage, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Inne Brzmienia w Lublinie, Ethno Port w Poznaniu, Life Festival Oświęcim czy One Love Sound Fest we Wrocławiu.
Poznaliśmy też pierwszego gościa Akademii Sztuk Przepięknych - to Jerzy Górski, zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów świata na dystansie Double Ironman (7,6 km pływanie, 360 km jazdy rowerem, 85 km biegu) z 1990 roku. Od 2001 roku właściciel firmy Sport Górski, zajmującej się organizacją i obsługą zawodów sportowych.
W 2012 roku został doceniony przez Polski Komitet Olimpijski, w ramach 45. Konkursu Fair Play, za całokształt dokonań w triathlonie, ze szczególnym uwzględnieniem powrotu po przejściach do aktywnego życia.
Szkoleni przez niego zawodnicy w Centrum Sportowe Głogowski Triathlon w latach 1992- 2006 zdobyli w różnych kategoriach wiekowych ponad 100 medali Mistrzostwach Polski w triathlonie i w duathlonie.
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Dotychczas ogłoszono, że zagrają Goo Goo Dolls (USA), Arch Enemy (Szwecja), The Inspector Cluzo (Francja), Booze & Glory (Wielka Brytania), Blues Pills (Szwecja), Big Mountain (USA) i przedstawiciele polskiej sceny: Lao Che, Zenek (wokalista dobrze znanej woodstockowiczom grupy Kabanos), Pablopavo, Bubliczki, Wszyscy Byliśmy Harcerzami oraz Na Górze.
Organizatorem Przystanku Woodstock jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.