Przystanek Woodstock 2015: Dream Theater i Ania Rusowicz z projektem "Flower Power"

Do wykonawców występujących na Dużej Scenie 21. Przystanku Woodstock dołączają mistrzowie prog metalu z Dream Theater oraz Ania Rusowicz w specjalnym projekcie "Flower Power". Ale to nie wszystkie ogłoszenia organizatorów!

Ania Rusowicz wystąpi na Przystanku Woodstock z projektem "Flower Power"
Ania Rusowicz wystąpi na Przystanku Woodstock z projektem "Flower Power"fot. Michał WarginEast News

Tegoroczna edycja Przystanku Woodstock odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) w dniach 30 lipca - 1 sierpnia. Pierwszego dnia darmowego festiwalu na Dużej Scenie będzie można zobaczyć m.in. grupę Dream Theater (początek o godz. 23:50) i Anię Rusowicz z projektem "Flower Power" (godz. 18:00). Z kolei do składu Małej Sceny dołączają Finnegan's Hell (31 lipca o godzinie 16:00) oraz Jamaram (1 sierpnia o godzinie 16:00).

Organizatorzy festiwalu potwierdzili też kolejnych gości Akademii Sztuk Przepięknych - z woodstockowiczami spotkają się: himalaistka Anna Czerwińska (1 sierpnia o godz. 10:00) i Aleksander Doba znany ze swoich samotnych wypraw kajakowych (1 sierpnia o godz. 11:30).

Dream Theater to amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike'a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore'a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. W obecnym składzie występują James LaBrie (wokal), John Myung (bas), John Petrucci (gitara), Jordan Rudess (klawisze) i Mike Mangini (perkusja).

Zobacz koncertową wersję "Strange Deja Vu":

Specjalnym wydarzeniem będzie koncert Ani Rusowicz (córki tragicznie zmarłej w wypadku samochodowym Ady Rusowicz, nazywanej królową big-bitu) z projektem "Flower Power".

"Uwielbiamy przygotowywać na Przystanek Woodstock wielkie muzyczne projekty. Nie będzie inaczej i w tym roku. Tym razem zapraszamy Was bardzo gorąco pod Dużą Scenę na koncert 'Flower Power'. Tym koncertem chcemy pokłonić się twórcom całej ery muzyki, pod którą podpisuje się Przystanek Woodstock - muzyki, która stworzyła amerykański Woodstock, która stworzyła pokolenie dzieci kwiatów, która w sposób niezwykły ubarwiła czas hipisów i przyczyniła się do budowania niezwykle pokojowego, tolerancyjnego i pełnego wzajemnej miłości społeczeństwa, które tak jak szybko powstało, tak szybko zniknęło, pozostawiając po sobie niezwykłe wspomnienia, tęsknoty i chęć powtórzenia tego fenomenu. Nasz festiwal na takich tradycjach wyrósł i ma to szczęście, że kiedy mówimy o pokoju, o przyjaźni, o miłości, to są to niezmienne hasła, co roku aktualne i zrzeszające tak dużo ludzi dobrej woli" - podkreśla Jurek Owsiak.

"Ania Rusowicz i jej przyjaciele zachwycili nas swoim koncertem na zeszłorocznej Małej Scenie. Dlatego to ich poprosiliśmy o zrealizowanie naszego projektu, zostawiając pełną swobodę w wyborze artystów i wizji tego koncertu. Jesteśmy przekonani, że ci młodzi ludzie, tak bardzo przepojeni duchem tamtych czasów, stworzą niezapomniany koncert, w którym znajdziemy mnóstwo muzycznych wspomnień i momentów do zakręcenia się w tańcu 'Flower Power'. Bawcie się dobrze, oddajcie się temu rytmowi i tym samym przekażcie ducha tego koncertu wszystkim dniom naszego Najpiękniejszego Festiwalu Świata" - dodaje głównodowodzący Przystanku.

Ani Rusowicz na scenie towarzyszyć będą następujący wykonawcy: Natalia Przybysz, Dawid Podsiadło, Organek, Tymon Tymański, Gienek Loska, Grzegorz Kupczyk, Piotr Nalepa, Natalia Sikora, Michał Kielak, Ragaboy, Kev Fox i Kamil Czeszel.

Zobacz teledysk "Ślepa miłość":

Finnegan's Hell to jeden z wiodących przedstawicieli celtyckiego punka w Europie północnej, przez wielu przedstawicieli prasy muzycznej uważany nawet za konkurenta Dropkick Murphys i Flogging Molly, choć w ich muzyce znacznie bardziej słychać wpływy The Pogues. Formacja słynie z energetycznych występów na żywo. Od roku 2010 zespół regularnie grywa w klubach rockowych i na festiwalach w całej Europie. Ich nowy album "Drunk, Sick And Blue", wydany ostatnio przez skandynawską wytwórnię punkową Heptown Records, uzyskał świetne recenzje zarówno w Europie, jak i w USA.

Niemiecki Jamaram tworzy mieszankę takich gatunków, jak reggae, ska, dub, funk, soul, latin, swing, pop oraz rock. Ten tygiel dodatkowo potęgują teksty po angielsku, hiszpańsku i francusku. 9 albumów na koncie, 15 lat istnienia i ponad 1200 koncertów to dorobek tej ośmioosobowej grupy. Wiosną 2015 roku ukazał się najnowszy album "Heavy Heavy", powstały w kolaboracji z gośćmi z Afryki. Jamaram występował kilkukrotnie w Polsce - na Life Festival Oświęcim, Ostróda Reggae Festival, Pyromagic, Anty-Balu Dziennikarzy w Warszawie czy festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Jurek Owsiak zaprasza na 21. Przystanek Woodstock:

Anna Czerwińska od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Najstarsza kobieta, której udało się stanąć na szczycie Mt. Everestu."Przez wiele lat biegłam przez życie drogą przypominającą bardziej tor przeszkód niż wygodną, wydeptaną ścieżkę. Przeszkody często ustawiałam sama, inne wyrastały przede mną z woli losu. Większość pokonywałam 'z marszu', niektóre wymagały lawirowania i obejść, od kilku odbiłam się skutecznie i kierunek toru odchylił się nieco, nie na tyle jednak, aby wytrącić mnie z równowagi. Biegłam nieświadoma upływającego czasu, chociaż to z czasem właśnie ścigałam się tak zawzięcie. W którymś momencie poczułam, że tempo biegu spada. Codzienność, dotąd dostrzegana jako niewyraźny zarys, stała się widoczna, straciłam pewność, że posuwam się w dobrym kierunku i przekonanie, że warto biec dalej. Wtedy obejrzałam się wstecz. Zauważyłam ze zdumieniem, że połowa mojego życia już przeminęła, że roztrwoniłam nieopatrznie dużo czasu w młodości i że całe moje 'dorosłe' życie poświęciłam górom. Dzięki nim zaczęłam naprawdę żyć i to one ukształtowały moją osobowość. Ujawniły w moim charakterze cechy, które w tzw. codzienności nigdy, być może, nie doszłyby do głosu. Samodzielność, upór, konsekwencja w dążeniu do celu, determinacja i zdolność do ryzyka, ale też świadomość odpowiedzialności za siebie i za innych - te cechy odkryłam u siebie w górach i dzięki temu z chorowitej, wypieszczonej jedynaczki zmieniłam się w prawdziwego człowieka gór" - mówi o sobie Anna Czerwińska.

68-letni obecnie Aleksander Doba od zawsze czynnie spędzał wolny czas. Był szybownikiem (wylatane 250 godzin, druga klasa wyszkolenia szybowcowego - srebrna odznaka szybowcowa z jednym diamentem), był spadochroniarzem (14 oddanych skoków - trzecia klasa wyszkolenia spadochronowego), kolarzem (złota odznaka turystyki kolarskiej), żeglarzem i sternikiem jachtowym (patent rozszerzony na rejsy morskie). Kajakarzem został dosyć późno, bo po trzydziestce, ale od razu kajakarstwo pokochał.

Turystykę kajakową zaczął uprawiać w Klubie Kajakowym "Alchemik" Police oraz w Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej "Pluskon" w Szczecinie. Dość szybko uzyskał wszelkie odznaki kajakowe wszystkich stopni polskich organizacji oraz najwyższe międzynarodowe organizacji ICF (złota ICF - jedna z kilku w Polsce). Przodownik Turystyki Kajakowej PTTK I stopnia, Instruktor Turystyki Kajakowej PZK Stopnia Związkowego, Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Kajakarstwo. Sam jednak najwyżej sobie ceni zdobycie tytułu Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim w 2003 r., skutecznie obroniony rok później. Największym sukcesem w tej dziedzinie wg niego jest zdobycie tytułu Drużynowego Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim w 2000 i 2003 roku, w drużynie, którą stworzył razem ze swoimi synami ("ABC DOBA"). Do tej pory przepłynął kajakiem ponad 93 tys. kilometrów.

"Lepiej żyć jeden dzień jako tygrys, niż 100 dni jako owca" - to jeden z jego ulubionych cytatów. W ostatnich latach Aleksander Doba m.in. samotnie przepłynął Atlantyk (2010-2011) i zamierzał spłynąć Amazonką do jej ujścia (w czasie trwania wyprawy został dwukrotnie napadnięty przez bandytów i obrabowany prawie z wszystkiego; przerwał podróż w Manaus w Brazylii). Za swoje osiągnięcia zdobył m.in. nagrody Kolos 2009, Super Kolos 2011 czy odebrany w Waszyngtonie w czerwcu tego roku tytuł Traveler of the Year 2015 - Podróżnik Roku 2015.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się blisko 70 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Na scenach pojawią się m. in.: Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Dream Theater, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, Voo Voo, Decapitated, Eluveitie, Shaggy, Modestep, Domowe Melodie, Grubson, Mela Koteluk, Mrozu, Lipali, Proletaryat, Frontside, Big Day, Curly Heads, Kuba Płucisz i Goście, Flogging Molly.

Jurek Owsiak o 21. Przystanku Woodstock:

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu (m.in. dr Irena Eris, Janina Ochojska, ks. Jan Kaczkowski, Rafał Sonik, Maria Rotkiel, Kasia Kowalska, Marcin Iwiński, Aleksander Doba). Na nocnych koncertach na ASP wystąpią: Urszula, Julia Marcell i Marek Napiórkowski. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie również spektakl "Central Park West" Teatru 6.piętro. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas