Pol'And'Rock Festival 2018: Kolejni wykonawcy ogłoszeni
Poznaliśmy kolejnych uczestników 24. Pol'And'Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock).
4 sierpnia na Dużej Scenie Pol'And'Rock Festival wystąpi pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Alpha Blondy - jeden z najpopularniejszych artystów reggae na świecie.
Seydou Koné (to prawdziwe nazwisko wokalisty) urodził się 1 stycznia 1953 w Dimbokoro i od najmłodszych lat interesował się muzyką. Przydomek "blondy" (zniekształcona wymowa "bandit") nadała mu wychowująca go babcia, uważająca go za dzikie i nieokrzesane dziecko. W późniejszym okresie Koné dodał do tego przydomka słowo "alpha", pierwszą literę greckiego alfabetu. I tak narodził się Alpha Blondy, bandyta numer jeden afrykańskiej sceny muzycznej.
W 1974 roku Koné wyjechał do Nowego Jorku i zaczął zajmować się muzyką na poważnie. Nie zamierzał spełnić marzeń swoich rodziców i zostać szanowanym nauczycielem angielskiego. Grywał w Central Parku i obskurnych klubach w Harlemie, chodził na koncerty legend reggae i obracał się wśród nowojorskich rastafarian. Z powodu zawirowań życiowych zmuszony był do powrotu do ojczyzny, gdzie wplątał się w jeszcze większe problemy, zakończone aresztowaniem przez policję i ciężkim pobiciem. Z opałów uratował go jego przyjaciel Fulgence Kassi, dzięki któremu zaczął występować w talent shows.
W 1982 roku nagrał swój debiutancki album "Jah Glory!", który przyniósł mu nie tylko ogromną sławę. Dzięki utworowi "Brigadier Sabari" stał się symbolem oporu przeciw opresyjnej władzy. Jako pierwszy artysta w historii Afryki Zachodniej wypowiedział się publicznie na temat brutalności policji, która skatowała go niemal na śmierć. Od tamtej pory nazywano go afrykańskim Bobem Marleyem.
Sława Blondy’ego szybko dotarła do Europy. W 1984 roku wydał we Francji płytę "Cocody Rock!!!". Tytułowy utwór stał się symbolem drogi życiowej artysty - afrykański Bob Marley nagrał go bowiem na Jamajce z zespołem The Wailers. Od tamtej pory wydał kilkanaście albumów naszpikowanych przebojami i zgarniających wszystkie możliwe wyróżnienia.
Społeczne zaangażowanie do pary z wrodzonym poczuciem humoru stawia Alpha Blondy'ego w czołówce kontestatorów afrykańskiej rzeczywistości. Artysta konsekwentnie poświęca wiele swoich kompozycji ludziom ubogim, wykluczonym i zepchniętym na skraj społeczeństwa. Wydana w 1985 roku płyta "Apartheid is Nazism" była jednym z najważniejszych głosów sprzeciwu wobec okrucieństwa systemu. Od początku kariery Alpha Blondy stara się też poszerzać grono świadomych odbiorców jego twórczości. Do dzisiaj napisał ponad 200 utworów, w których zaśpiewał nie tylko w rodzimym języku Dioula, lecz także po angielsku, francusku, arabsku i hebrajsku.
Blondy nigdy nie powielił błędów innych artystów reggae, nagrywających taśmowo podobne do siebie albumy - do każdej płyty podchodził indywidualnie i zawsze starał się dodać coś nowego. Na jego ostatnich płytach obok klasycznego roots reggae rozbrzmiewają ciężkie gitarowe riffy, elektronika i hiphopowe brzmienia.
Na Dużej Scenie pojawi się także metalowy Hunter ze Szczytna. Ta działająca od 1985 r. formacja już po raz 14. zagra na najpiękniejszym festiwalu świata - do Kostrzyna nad Odrą powróci po 5-letniej przerwie.
Dowodzony przez Pawła "Draka" Grzegorczyka (wokal, gitara) zespół ma w dorobku m.in. Złotego Bączka od woodstockowej publiczności.
W 2013 r. na Przystanku Woodstock przedstawia swoją wersję "Historii Metalu". Wraz z zaproszonymi gośćmi wykonuje klasyki metalowe z dorobku m.in. Metalliki, System Of A Down, Led Zeppelin, Pantery, Iron Maiden, Deep Purple, Rammstein i AC/DC.
Obecnie Hunter zaczyna rejestrować nowy album studyjny, który ma być gotowy na koniec wakacji tego roku. Równolegle zespół pracuje nad swoim pierwszym materiałem akustycznym.
Z kolei na Małej Scenie zaprezentuje się PPNOU - Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Skład tworzą muzycy - pasjonaci, których uwiodło charakterystyczne brzmienie i filigranowy rozmiar hawajskiej gitary, powszechnie znanej jako ukulele, lub po prostu uku.
Repertuar PPNOU to niezwykła "szafa grająca", w której każdy znajdzie coś dla siebie. Muzycy aranżują prawdziwe "perełki" światowej i polskiej muzyki rozrywkowej. Z koncertu na koncert repertuar powiększa się aby ci, którzy z Orkiestrą zetknęli się wcześniej, nadal mogli przeżywać momenty zaskoczenia.
Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).
Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Dotychczas ogłoszono, że zagrają m.in. Goo Goo Dolls (USA), Arch Enemy (Szwecja), The Inspector Cluzo (Francja), Booze & Glory (Wielka Brytania), Blues Pills (Szwecja), Big Mountain (USA), Balkan Beat Box (USA/Izrael), Gojira (Francja), Dubioza Kolektiv (Bośnia i Hercegowina), Alestorm (Szkocja) i przedstawiciele polskiej sceny: Lao Che, Zenek (wokalista dobrze znanej woodstockowiczom grupy Kabanos), Pablopavo, Krzysztof Zalewski, Big Cyc, Koniec Świata, Bethel, Bubliczki, Wszyscy Byliśmy Harcerzami oraz Na Górze.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.