Dream Theater na Przystanku Woodstock: To się nazywa tłum!
Informacja o przyjeździe grupy Dream Theater na Przystanek Woodstock 2015 wywołała spore poruszenie na facebookowym profilu mistrzów prog metalu z USA.
Post ogłaszający występ Dream Theater na Przystanku Woodstock opatrzony był zdjęciem wielotysięcznego tłumu spod sceny z którejś z poprzednich edycji festiwalu organizowanego w Kostrzynie nad Odrą. Fotografia w błyskawicznym czasie zdobyła kilkanaście tysięcy facebookowych "lajków", ponad tysiąc udostępnień i kilkaset komentarzy. Warto zwrócić uwagę szczególnie na wpisy fanów ze świata, którzy w ten sposób mogli dowiedzieć się o największym festiwalu w Polsce i jednym z największych w Europie. Podkreślał też to Jurek Owsiak w rozmowie z Interią.
- Co godzinę rośnie liczba polubień - cieszył się głównodowodzący Przystanku Woodstock po ogłoszeniu informacji o występie Dream Theater.
"I to się nazywa tłum!", "To jakaś niesamowita liczba ludzi", "Dlaczego u nas w Stanach nie mamy takich festiwali jak ten? Mam na myśli takich z dobrymi zespołami", "Niesamowite morze fanów", "Niezłe zdjęcie - ludzie, którzy kochają wspaniałą muzykę i cudownych muzyków" - to tylko kilka komentarzy fanów Dream Theater z całego świata.
Dream Theater to amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike'a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore'a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987.
Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. W obecnym składzie występują James LaBrie (wokal), John Myung (bas), John Petrucci (gitara), Jordan Rudess (klawisze) i Mike Mangini (perkusja).
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. W czasie tegorocznej edycji festiwalu (30 lipca - 1 sierpnia) na 4 scenach zaprezentuje się blisko 70 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Na scenach pojawią się m. in.: Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Dream Theater, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, Voo Voo, Decapitated, Eluveitie, Shaggy, Modestep, Domowe Melodie, Grubson, Mela Koteluk, Mrozu, Lipali, Proletaryat, Frontside, Big Day, Curly Heads, Kuba Płucisz i Goście, Flogging Molly.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu (m.in. dr Irena Eris, Janina Ochojska, ks. Jan Kaczkowski, Rafał Sonik, Maria Rotkiel, Kasia Kowalska, Marcin Iwiński, Aleksander Doba). Na nocnych koncertach na ASP wystąpią: Urszula, Julia Marcell i Marek Napiórkowski. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie również spektakl "Central Park West" Teatru 6.piętro. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.