Off Festival 2015: Propozycja dla poszukujących
Muzyka świata i Scena Eksperymentalna pod kuratorską opieką Arto Lindsaya - oto kolejne szczegóły tegorocznej edycji Off Festival (Katowice, 7-9 sierpnia).
Tradycją OFF Festivalu jest to, że jeden dzień na Scenie Eksperymentalnej oddajemy pod opiekę wybitnemu artyście. Chcemy by nas zaskoczył, zainspirował, zadziwił - sam i w gronie przyjaciół. W tym roku rolę tę zgodził się przyjąć Arto Lindsay, gitarzysta, kompozytor i producent. Wizjoner znany m.in. z grup DNA, The Lounge Lizards, Ambitious Lovers i The Golden Palominos, który w swojej twórczości połączył odległe światy amerykańskiej awangardy i nowej muzyki brazylijskiej. Arto wystąpi w Katowicach na czele swojego zespołu, ale zaprasza również do zapoznania się z twórczością takich artystów, jak...
Złota Jesień
Noiserockowy kwartet z Warszawy, który w marcu zadebiutował albumem "Girl Nothing". Brzmią jakby My Bloody Valentine próbowali w 1982 roku podbić Jarocin nagranymi w garażu wariacjami na temat The Velvet Underground - czyli brzmią źle. Czyli bardzo dobrze.
3FoNIA
Jednoosobowy projekt Jacka Mazurkiewicza, z kontrabasem - naturalnym lub preparowanym, akustycznie bądź elektronicznie - w roli głównej. Na wydanej jesienią 2014 roku płycie "Chosen Poems" Mazurkiewicz przemieszcza się pomiędzy współczesną kameralistyką, ambientem i jazgotliwym eksperymentem. Na OFFie pojawi się jako 3FoNIA, ale fanom polskiej muzyki kontrabasista znany jest również z innych projektów (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu), gry w grupie Limboski, czy współpracy m.in. z Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzollem i Włodzimierzem "Kiniorem" Kiniorskim.
Ann Liv Young
Performerka, choreografka i tancerka, której przedstawienia - igrające ze stereotypami popkultury, kwestionujące nasze role społeczne i tabu kulturowe - zachwycają, szokują i zmuszają do myślenia. Ann Liv Young prowokuje i budzi skrajne emocje, więc jedno jest pewne: tego występu nigdy nie zapomnicie.
Buffalo Daughter
Bizon w nazwie tej japońskiej formacji ponoć oznacza siłę i rzeczywiście, grają mocną, a przy tym bardzo angażującą muzykę. Grupa, która na Zachodzie zaistniała wydając pyty w prowadzonej niegdyś przez Beastie Boys wytwórni Grand Royal, łączy sprawność techniczną z nieskrępowaną wyobraźnią. To muzyka, która przemówi zarówno do fanów King Crimson i Franka Zappy, jak i japońskich eksperymentatorów, takich jak Boredoms czy Melt Banana.
DJ Nigga Fox
Rogério Brandão, występujący pod pseudonimem Nigga Fox, urodził się w Angoli, ale mieszka i tworzy w Lizbonie. W swojej muzyce łączy trans mrocznego, abstrakcyjnego techno z rytmami - kuduro, kizombą, batucadą i im podobnymi - które trafiły do europejskich gett z afrykańskimi uchodźcami.
W 2014 roku na festiwalu pojawiła się scena z szeroko, po offowemu pojmowaną Muzyką Świata. Pokłoniliśmy się w ten sposób Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu polskiemu etnografowi i folkloryście. Obiecaliśmy jednak, że tascena na OFFie zostanie - i słowa dotrzymujemy. Oto jaki program znajdziecie na Scenie Eksperymentalnej w dniu z world music.
Sutari Wokalistki, instrumentalistki i performerki, które tradycje polskiej muzyki ludowej - głównie z regionu kujawskiego - osadzają we współczesnym kontekście. Trio, które w swojej twórczości wykorzystuje zarówno instrumenty muzyczne (skrzypce, basetla, bęben), jak i z przedmioty codziennego użytku (mikser kuchenny, butelki, klucze francuskie...), ale przede wszystkim śpiewem jest silne. Wydany w 2014 roku debiut płytowy
"Wiano" dowodem.
Hańba!
Zbuntowana orkiestra podwórkowa z Krakowa, która prezentuje folklor miejski - z barwnych i trudnych czasów międzywojnia. Walczą o lepsze jutro, a ich broń to banjo, akordeon, tuba, bęben, grzebień i mocne gardła. Nie mówcie im, że mamy już rok 2015. Zresztą, pewnie i tak nie uwierzą...
Huun-Huur-Tu
Fenomen z Tuwy. Grupa, dzięki której świat poznał bogate i unikalne tradycje muzyczne ludów Syberii, ze śpiewem gardłowym chöömej na czele. Mają w dorobku kilkanaście znakomitych płyt, współpracowali m.in. z Frankiem Zappą i Kronos Quartet.
Ogoya Nego & The Dodo Women's Group
Anastasia Oluoch urodziła się w latach 40. ubiegłego stulecia w niewielkiej wiosce nieopodal Jeziora Wiktorii. Już w wieku 13 lat uzyskała oficjalny status pieśniarki Dodo, spadkobierczyni wielowiekowej tradycji muzycznej Kenii i otrzymała nowe imię: Ogoya Nengo, czyli Drogocenna. W swoim kraju wielbiona i szanowana, międzynarodowego debiutu płytowego - "Rang'ala" - doczekała się w 2014 roku. To magia muzyki afrykańskiej w najczystszej postaci.
Lautari
Etnojazzowy zespół prowadzony przez skrzypka i podróżnika Macieja Filipczuka, znanego również m.in. z Transkapeli, Metamuzyki i Orkiestry Św. Mikołaja. Grupa odwołująca się głównie do muzycznych tradycji europejskiego Wschodu i Południa wydała dwie płyty - "Musica Lautaresca Nova" (2002) i "Azaran" (2006) - po czym zniknęła na kilka lat, by w 2014 roku powrócić z programem "Vol. 67", inspirowanym zawartością 67. tomu dzieła Oskara Kolberga "Lud, jego zwyczaje...".
Hailu Mergia
Mistrz instrumentów klawiszowych, który wraz ze swoją formacją Walias Band zdefiniował w latach 70. etiopski jazz. Hailu Mergia, na nowo odkryty dla Zachodu za sprawą nieocenionego Awesome Tapes From Africa, powrócił na scenę, by - w towarzystwie sekcji Tony Buck / Mike Majkowski - odtworzyć brzmienie Addis Abeby sprzed czterech dekad. A może i dopisać do tamtej historii nowy rozdział...