Holy Smoke: Metalowo o historii

"Nie kopiujemy Sabatonu" - tak na zarzuty odpowiadają muzycy pochodzącej z Tczewa grupy Holy Smoke. Metalowcy zarejestrowali płytę "Quo Vadis" utrzymaną w konwencji historyczno-patriotycznej.

Holy Smoke śpiewają o polskiej historii
Holy Smoke śpiewają o polskiej historii 

Grupa Holy Smoke w połowie 2009 roku zrobiła sporo zamieszania utworem "Lech Wałęsa". Metalowcom udało się doprowadzić do spotkania z byłym prezydentem - wręczyli mu płyty z nagraniem. O akcji mającej wspierać Wałęsę (sami muzycy utwór określili mianem "muzycznego manifestu") poinformowała większość mediów.

Zespół działa od maja 2002 roku w Tczewie, kiedy to na wspólne hałasowanie zdecydowali się: Rafał "Ozzy" Skierka (bas, wokal), Maciej "Acid" Pokrzywa (gitara) i Daniel "Gonzo" Gołyński (perkusja). W tym składzie powstały dwa dema "Ready to go" oraz "Woda i ogień".

W 2005 roku, po opuszczeniu kapeli przez perkusistę, do zespołu dołączyli Jacek "Jacenty" Langowski (gitara) oraz Łukasz "Rasta" Cholc (perkusja). Rok później zespół zarejestrował demo "Heavy metal to nie detal".

Ostatnia zmiana składu nastąpiła w 2009 roku, kiedy to miejsce Macieja "Acid" Pokrzywy zajął gitarzysta Robert "Czajo" Czajkowski. Już z nim na pokładzie Holy Smoke nagrał debiutancki album "Quo Vadis", który prezentuje do odsłuchu w serwisie Muzzo.pl.

- Chcemy poprzez muzykę rock-metalową zwrócić uwagę na ważne wydarzenia w historii Polski i trafić szczególnie do młodszego pokolenia odbiorców. Dlatego decydujemy się na darmowe umieszczenie jej całości w sieci - opowiada nam Rafał "Ozzy" Skierka.

- Kawałki utrzymane są w konwencji historyczno-patriotycznej. Wszystko zaczęło się od "Lecha Wałęsy". Gdy puściliśmy ten utwór do internetu, stwierdziliśmy, że jest zainteresowanie - dodaje.

Zespołowi udało się doprowadzić do spotkania z byłym prezydentem. Wałęsa otrzymał od Holy Smoke płytę z utworem "Lech Wałęsa".

Lider Holy Smoke odpiera zarzuty, że jego formacja kopiuje pomysł szwedzkiej powermetalowej grupy Sabaton, która zdobyła popularność w Polsce za sprawą utworów "40:1" i "Uprising", poświęconych zmaganiom polskich żołnierzy z hitlerowskimi wojskami podczas II wojny światowej.

- Bzdura - znamy zespół Sabaton i szanujemy ich twórczość. Oni zmobilizowali nas do działania. Skoro szwedzki zespół śpiewa o historii Polski to dlaczego nie może tego robić rodzima kapela - przekonuje Rafał "Ozzy" Skierka.

Materiał na płytę "Quo Vadis" został nagrany w studiu Sounds Great Promotion w Gdyni. Realizacją, miksem i masteringiem zajął się właściciel studia Kuba "Kikut" Mańkowski, gitarzysta grupy Pneuma. Ten muzyk gościnnie zagrał też solówkę w jednym z utworów.

W nagraniu "Death Factory" głosu użyczył Tomasz "Titus" Pukacki z zespołu Acid Drinkers ("wielka postać i źródło inspiracji" - mówi o nim "Ozzy").

Zespół na swoim debiutanckim albumie prezentuje utwory opowiadające o m.in. wybuchu II wojny światowej, wydarzeniach Grudnia 1970, pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny, stanie wojennym, obradach Okrągłego Stołu i upadku Muru Berlińskiego. Płytę zamyka bonus track - "Toruńskie pierniki" w którym Holy Smoke krytykują o. Tadeusza Rydzyka i jego Radio Maryja.

Oto szczegóły płyty "Quo Vadis" Holy Smoke:

1. Wrzesień'39
2. Polska
3. Janek
4. Stąd widać niebo
5. Lech Wałęsa
6. 13 Grudnia 1981
7. Quo Vadis
8. Pacyfikacja
9. Kamienie wołać będą
10. Death Factory
11. Rycerze okrągłego stołu
12. Mur
Bonus track:
13. Toruńskie pierniki.

Czytaj także:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas