Smolik, Grosiak i Miuosh na 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Dzięki współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego ze Smolikiem powstał album "Historie", na którym goszczą także Natalia Grosiak i Miuosh. Premierowy koncert już w piątek 29 lipca w Parku Wolności.

Natalia Grosiak wzięła udział w projekcie "Historie" Smolika
Natalia Grosiak wzięła udział w projekcie "Historie" Smolikamateriały promocyjne

"Historie" to album opowiadający o osobach, które przeżyły powstanie warszawskie. Z utworów dowiemy się jak wyglądało ich życie, co zmieniło powstanie, czy odnaleźli swoich bliskich, a przede wszystkim siebie samych w tej powojennej rzeczywistości. Inspiracją były historie Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer, Henryka Stefana Kaweckiego.

Z materiałem tym zmierzył się Smolik komponując muzykę do wspomnień Powstańców. Słowa napisali Natalia Grosiak oraz Miłosz "Miuosh" Borycki.

"Oczywiście pierwszy tekst, który przeczytałam pochodził od bohaterki naszej singlowej piosenki - Aluni - Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej. W sumie większość tekstów, nad którymi się pochyliłam były opowiadane przez kobiety. (...) Też jestem kobietą i tematy te są mi bliższe niż historie mężczyzn. Powiem szczerze, że tekst o Henryku powstał w największych bólach" - mówi PAP Life Natalia Grosiak.

W singlowym numerze albumu poznajemy historię Aluni i Jureczka, którzy mają zamiar pobrać się w przeddzień powstania. Ona w sukience "lila niebieska", on w odświętnym garniturze. Do ślubu jednak nie dochodzi, wybucha powstanie, Jurek zostaje porwany. Bohaterowie spotkają się dopiero po pięciu latach.

Dzięki "Historiom" nawiązała się niezwykła współpraca, którą ceni sobie każdy z zaangażowanych artystów. "Jestem osobą, która lubi takie wyzwania i cieszy się, gdy może zrobić coś nowego, co pozwoli rozwinąć się jako artystce. A trzeba też dodać, że było to zaproszenie od Andrzeja Smolika, którego twórczość jest mi bardzo bliska" - odpowiada Natalia.

Miłosz wspomina w rozmowie z PAP Life: "Była to dla mnie niezwykła przygoda. Lubię pisać teksty w oparciu o prawdziwe historie, przeżycia czy osobiste relacje. W dodatku cenię sobie możliwość współpracy z Natalią i Andrzejem".

Premierowy koncert rozpocznie serię wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród nich: wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego wraz z Andrzejem Borzymem czy fotograficzna gra miejska, w której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie jak najbardziej podobne do otrzymanego wcześniej oryginału.

Koncert odbędzie się w piątek, o godz. 21, w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety w cenie 14 zł można nabyć w kasie Muzeum, online na bilety.1944.pl oraz bezpośrednio przed koncertem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas