Reklama

Reklama

Open'er Festival 2017: Radiohead pierwszym headlinerem

"Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić - historyczne" - mówił Mikołaj Ziółkowski oznajmiając, że pierwszym headlinerem Open'er Festivalu 2017 jest zespół Radiohead. Grupa wystąpi pierwszego dnia imprezy, czyli 28 czerwca.

Thom Yorke wraz z Radiohead wystąpi na Open'erze w 2017 roku

16. edycja Open'er Festivalu odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca 2017 roku.

Pierwszego dnia imprezy zaplanowano koncert brytyjskiej grupy Radiohead.

Radiohead sprzedali do dziś blisko 30 milionów płyt na całym świecie, ale to nie sukces komercyjny jest w ich wypadku najważniejszy. Każdy z kolejnych albumów - w sumie mają ich w oficjalnej dyskografii aż dziewięć - zapisał się w historii muzyki jako osobny głos i "nowe otwarcie". Do ich najważniejszych dzieł zalicza się "OK Computer" z 1997 roku oraz wydany 3 lata później "Kid A". Oba albumy nie tylko stały się kamieniami milowymi w dyskografii zespołu, ale zdefiniowały także całą nowoczesną muzykę poprzez mariaż alternatywnego rocka z elektroniką, jazzem, krautrockiem, a nawet awangardą. Zarówno "OK Computer" jak i "Kid A" znalazły się na czele muzycznych podsumowań nie tylko w latach swoich premier, ale także całej dekady (lub dekad, jeśli "Kid A" uznamy za album wydany w latach dwutysięcznych), zgodnie zostały uznane za płyty wybitne.

Reklama

Kolejny znaczącym ruchem inspirowanym przez zespół była redefinicja procesu wydawniczego. Swój siódmy studyjny album zatytułowany "In Rainbows" Radiohead wydali praktycznie bez promocji, a o jego cenie (lub jej braku) decydował odbiorca.

Ostatni album Radiohead - "A Moon Shaped Pool" - ukazał się 8 maja tego roku. Jego premiera została poprzedzona dwoma singlami: "Burn The Witch" i "Daydreaming".

Zobacz teledysk "Burn The Witch":

Sprawdź tekst utworu "Burn The Witch" w serwisie Tekściory.pl!

Według danych udostępnionych przez organizatora imprezy, na tegorocznym Open'erze padł frekwencyjny rekord - bawiło się na nim ponad 120 tys. osób. Rok wcześniej na terenie festiwalu pojawiło się około 90 tys. uczestników.

W tym roku gwiazdami festiwalu były takie zespoły jak: Red Hot Chili Peppers, Florence & The Machine, LCD Soundsystem, Pharrell Williams, Kygo, Sigur Ros czy PJ Harvey.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama