Kontrowersyjna grupa Hatari nie wystąpi w Polsce. Koncerty odwołane

Reprezentująca w finale konkursu Eurowizji Islandię grupa Hatari odwołała cztery koncerty w Polsce, które miały odbyć się w drugiej połowie sierpnia. Zespół zapowiada, że planuje przyjechać do naszego kraju na początku 2020 r.

Hatari w finale Eurowizji 2019
Hatari w finale Eurowizji 2019Michael CampanellaGetty Images

Koncerty Hatari miały się odbyć kolejno w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku w dniach 20-24 sierpnia.

Na facebookowym profilu Islandczyków pojawił się komunikat o odwołaniu tych występów.

"Ze względu na niedotrzymanie porozumień w kontrakcie przez promotorów Iceland To Poland, Hatari z żalem ogłasza, że koncert w Polsce się nie odbędą. To nie była łatwa decyzja. Pracujemy nad potwierdzeniem polskiej trasy na początku 2020 r. Mamy nadzieję, że wkrótce ogłosimy nowe daty" - czytamy.

Inną wersję wydarzeń przedstawiają polscy organizatorzy.

"Z powodu niedotrzymania warunków umowy i próby zmian na niekorzyść festiwalu, z przykrością informujemy, że Hatari nie zagrają na Iceland To Poland ani w tej edycji ani żadnej innej. Wkrótce ogłosimy zastępstwo na ich miejsce oraz headlinera!" - informują.

Islandzka grupa Hatari była jednym z objawień tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale zaprezentowała utwór "Hatrið mun sigra" i ostatecznie zajęła 10. miejsce.

Od samego początku ich udział w Eurowizji budził spore kontrowersje. Muzykę, którą wykonują nazywają "BDSM techno". Prezentują się w lateksowych strojach i z sadomasochistycznymi gadżetami. Kontrowersje wzbudzał nie tylko ich wizerunek, ale i poglądy.

Eurowizja 2019: Hatari (Islandia) w półfinale

Hatari (ang. Hater) to grupa utworzona w 2015 roku z inicjatywy Klemensa Hannigana i Matthiasa Haraldssona, do których niedługo później dołączył Einar Stefánsson.JACK GUEZAFP
Zespół Hatari debiutował w 2017 roku EP-ką "Neysluvara". W 2018 roku formacja zorganizowała natomiast festiwal Háskar, przez zespół nazywany "festiwalem zagłady". Widowisko to zostało wyróżnione w 2019 roku w plebiscycie Grapevine Music Awards.JACK GUEZAFP
Zobacz zdjęcia z występu grupy Hatari z Islandii z numerem "Hatrið mun sigra" ("Nienawiść zwycięży") podczas pierwszego półfinału Eurowizji 2019 w Tel Awiwie (Izrael). Zespół swoją twórczość określa jako "BDSM techno". Islandczycy awansowali do finału konkursu (18 maja), gdzie będą jednym z faworytów do zwycięstwa.JACK GUEZAFP
Wizerunek grupy Hatari jest bardzo kontrowersyjny. Sam zespół nazywa się "industrialną grupą BDSM", podczas występów nosząc m.in. lateksowe ubrania i sadomasochistyczne gadżety.JACK GUEZAFP
Jeszcze zanim grupa została wybrana na reprezentanta Islandii, w grudniu 2018 roku członkowie ogłosili zakończenie działalności z powodu "niepowodzenia misji zakończenia kapitalizmu". Członkowie zespołu zwracają uwagę na antykapitalistyczny wydźwięk swojej twórczości.JACK GUEZAFP

Grupa Hatari powstała w 2015 roku, a debiutowała dwa lata później EP-ką "Neysluvara". W 2018 roku formacja zorganizowała festiwal Háskar, przez zespół nazywany "festiwalem zagłady". Widowisko to zostało wyróżnione w 2019 roku w plebiscycie Grapevine Music Awards.

Członkowie zespołu zwracają uwagę na antykapitalistyczny wydźwięk swojej twórczości. Jeszcze zanim grupa została wybrana na reprezentanta Islandii, w grudniu 2018 roku ogłosiła zakończenie działalności z powodu "niepowodzenia misji zakończenia kapitalizmu".

Hatari mieli również jasne stanowisko na temat relacji Izrael - Palestyna, nawołując do bojkotu gospodarza Eurowizji. Co więcej, w wywiadach dla islandzkich mediów, muzycy zapowiadali, że będą nawoływać do bojkotu gospodarzy również podczas trwania Eurowizji.

"Mówiliśmy, że użyjemy siły naszego wpływu medialnego, który wynika z udziału na Eurowizji. Staramy się podtrzymać krytyczną dyskusję na temat kontekstu, w jakim organizowana jest tegoroczna Eurowizja. Robimy to we wszystkich dotychczasowych rozmowach z mediami i będziemy to kontynuować. Natomiast, co do samego występu, jesteśmy zdeterminowani, żeby wziąć udział w konkursie i stosować się do wszystkich reguł, jak każdy inny uczestnik" - tłumaczył wokalista Matthias Haraldsson.

Eurowizja 2019 od kulis. Zobacz zdjęcia z Green Roomu

Victor Crone (Estonia)Guy PrivesGetty Images
Kobi Marim (Izrael)Guy PrivesGetty Images
KEiiNO (Norwegia)Guy PrivesGetty Images
Duncan Laurence (Holandia)Guy PrivesGetty Images
Duncan Laurence (Holandia)Guy PrivesGetty Images
Duncan Laurence (Holandia)Guy PrivesGetty Images
ZENA (Białoruś)Guy PrivesGetty Images
Kate Miller-Heidke (Australia)Guy PrivesGetty Images
Tamara Todewska (Północna Macedonia) oraz prowadząca Lucy AyoubGuy PrivesGetty Images
Leonora (Dania)Guy PrivesGetty Images
Leonora (Dania)Guy PrivesGetty Images
Serhat (San Marino)Guy PrivesGetty Images
S!siters (Niemcy)Guy PrivesGetty Images
Lake Malawi (Czechy)Guy PrivesGetty Images
18 maja 2019 roku odbył się finał 64. Eurowizji. Zobacz zdjęcia zza kulis jednego z najchętniej oglądanych wydarzeń telewizyjnych na świecie. Bar Refa’eli przygotowująca się do wejścia na wizjęGuy PrivesGetty Images

Ostatecznie grupa zdecydowała się na polityczną manifestację w najmniej spodziewanym momencie. Podczas ogłaszania wyników w głosowaniu widzów, postanowiła dokonać politycznego manifestu, pokazując do kamery flagi Palestyny. Zgromadzeni na widowni ludzie zareagowali na taką manifestację buczeniem i gwiazdami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas