Reklama

Jarocin Festiwal 2015 zakończony: Wielka burza

Kilkuminutowa nawałnica nad Jarocinem zamieniła teren festiwalu w pobojowisko. Po ok. godzinie udało się przywrócić ogródek piwny i stanowisko z gadżetami do normy.

Kilkuminutowa nawałnica nad Jarocinem zamieniła teren festiwalu w pobojowisko. Po ok. godzinie udało się przywrócić ogródek piwny i stanowisko z gadżetami do normy.
Główną gwiazdą Jarocin Festiwal 2015 był Peter Hook /fot. Chris Jackson /Getty Images

Podczas trzydniowej imprezy (17-19 lipca) na pięciu festiwalowych scenach zagrało ok. 40 wykonawców. Gwiazdą tegorocznej edycji Jarocin Festiwal był m.in. Peter Hook & The Light, który zaprezentował utwory Joy Division.

"Tegoroczny festiwal ma nie tylko nawiązywać do tradycji, ale też podejmować próbę zaprezentowania publiczności czegoś zupełnie nowego" - zapowiadał w rozmowie z PAP organizator wydarzenia, współwłaściciel agencji Prestige MJM Janusz Stefański.

"Próbowaliśmy odnaleźć ciekawą formułę na Jarocin Festiwal. To z jednej strony bardzo bogata tradycja, zarówno ta muzyczna, jak i ta związana z obyczajowością i to oczywiście trzeba zachowywać i szanować. Natomiast, jeśli chce się ten festiwal rozwijać, to trzeba też próbować robić krok do przodu, odnajdywać nowe przestrzenie. Myślę, że tegoroczny festiwal będzie krokiem właśnie w tym kierunku" - dodał.

Reklama

"Peter Hook jest wykonawcą, który do jarocińskiego festiwalu pasuje wręcz idealnie. Pamiętajmy, że przez lata 80. i początek lat 90. polska publiczność nie miała zbyt częstej możliwości słuchania na żywo zagranicznych muzyków, w tym m.in. Joy Division, a wielu z polskich artystów wzorowało się właśnie na wykonaniach tej grupy" - podkreślił Stefański.

W Jarocinie zagrali także m.in. Lao Che, The Kooks, Acid Drinkers, My Riot, Skubas, KSU i Voo Voo (koncert na 30-lecie).

"Kiedyś było trochę inaczej, może trochę lepiej, ale cieszymy się, że ten Jarocin jest" - mówił jeden z uczestników w TVN24.

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski z Republiką, Armia, TSA oraz Dżem.

Podczas festiwalu w 1994 r. doszło do starć fanów z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r. Od 2006 roku wydarzenie odbywa się pod nazwą Jarocin Festiwal.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jarocin Festiwal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama