Hungarica w CSW w Warszawie: Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers i Kękę rezygnują z występu

Węgierski zespół Hungarica ma być jedną z głównych gwiazd koncertu "Wolny Świat" z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W związku z tym z występu zrezygnowały grupy Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers i raper Kękę.

Na czele grupy Luxtorpeda stoi Robert "Litza" Friedrich
Na czele grupy Luxtorpeda stoi Robert "Litza" FriedrichDaniel DmitriewAgencja FORUM

Hungarica cieszy się sporym uznaniem w naszym kraju (już wcześniej polscy fani do oryginalnych wersji dokładali polskie napisy). Zespół zaliczany jest do nurtu tzw. rocka narodowego na Węgrzech - pojawia się jako muzyczna gwiazda na spotkaniach partii Jobbik (Ruch na rzecz Lepszych Węgier).

W 2020 r. do składu wrócił pierwotny wokalista Balázs Sziva (śpiewał w Hungarice w latach 2006-2012), który występuje także z zespołem Romantikus Erőszak. Obie grupy zaliczane są do tzw. nemetzi rocka.

Jednym z najbardziej znanych utworów Hungariki jest "Lengyel, Magyar/Polak, Węgier" (2013), w którym gościnnie wystąpił Andrzej Nowak, jeden z założycieli grupy TSA i lider Złych Psów. W sierpniu 2015 r. na naszym rynku ukazała się płyta "Przybądź wolności" zawierająca polskie przekłady najbardziej znanych utworów grupy Hungarica. W tytułowym utworze gościnnie zaśpiewał Grzegorz Kupczyk, lider CETI, niegdyś wokalista Turbo.

To właśnie Hungarica ma być jednym z uczestników koncertu "Wolny Świat" w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

"Wojna z bolszewikami i Bitwa Warszawska w 1920 roku były walką w obronie niepodległości, ale też zachodniej cywilizacji, której główną wartością jest wolność. Zaproszeni muzycy reprezentują różne gatunki muzyczne: rock, reggae i rap, ale łączy ich przywiązanie do idei wolności. Wolny Świat to dużo mocnej muzyki, pozytywna energia i dobra zabawa" - czytamy na stronie Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie 14 sierpnia ma się odbyć koncert.

Na stronie wymienieni są następujący wykonawcy: Contra Mundum, Luxtorpeda, Hungarica, Apteka, Kękę i Maleo Reggae Rockers. W rolach prowadzących wystąpią lider Apteki Jędrzej "Kodym" KodymowskiMaciej "Wujek Samo Zło" Gnatowski.

Jan Pietrzak i goście koncertu "Zwycięski rok 20"

6 czerwca 2020 r. na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie odbył się koncert "Zwycięski rok 20" współorganizowany przez Jan Pietrzak Entertainment. Na scenie wystąpili (opisy autorstwa organizatorów): Piotr Rafałko (tenor bohaterski), Bartek Kurowski (bard patriotyczny), Jędrzej Kodymowski (muzyk alternatywny), Maciej Gnatowski (hip hop nadwiślański), Kapela spod Egidy pod kierunkiem Mariusza Dubrawskiego.

Jędrzej KodymowskiŁukasz SzelągReporter
Wujek Samo ZłoŁukasz SzelągReporter
Występ Jana Pietrzaka w Centrum Sztuki Współczesnej wzbudził gorące emocje.Łukasz SzelągReporter
Piotr RafałkoŁukasz SzelągReporter
"Koniec przerwy" - ogłosiło Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Na stronie CSW czytamy, że jest ono "jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, miejscem tworzenia i prezentacji sztuki współczesnej we wszystkich jej przejawach".Łukasz SzelągReporter
Jan PietrzakŁukasz SzelągReporter
Przed koncertem doszło do awantury pomiędzy zwolennikami Jana Pietrzaka a jego przeciwnikami, którzy prezentowali transparent "Spietrzaj dziadu". Protestujący usłyszeli takie hasła, jak m.in. "Bolszewicy, spieprzajcie stąd!", "ubeckie łajzy" czy "pedały na hulajnogi". Nagrywająca zdarzenie dziennikarka OKO.press Dominika Sitnicka została zaatakowana przed jednego z obrońców Pietrzaka, który uderzył w jej kamerę.Jakub Kamiński East News

Po zamieszaniu związanym z ogłoszeniem składu z udziału w koncercie zrezygnowały grupy Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers oraz raper Kękę. Ich oświadczenia pojawiły się na Facebooku.

"Ja gram koncerty, nie wiece. Kiedy zostaliśmy zaproszeni na wydarzenie z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, wielokrotnie pytaliśmy koordynatora o charakter imprezy. Dostaliśmy zapewnienie, że jest to apolityczny festiwal mający na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy" - napisał Kękę.

"W świetle ostatnich wydarzeń, począwszy od niekonsultowanych zmian w linupie po publikację w Internecie, a nawet rozwieszenie nieautoryzowanych przez nas plakatów, na braku podpisanej umowy kończąc, całkowicie straciliśmy zaufanie do organizatorów jako osób profesjonalnie podchodzących do organizacji eventów" - dodał raper.

Muzycy grup Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers wprost stwierdzili, że powodem ich rezygnacji jest udział Hungariki.

"Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie. Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy. Jest nam przykro, że taka sytuacja ma miejsce przy okazji świętowania tak ważnej rocznicy dla Polski" - czytamy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas