Fryderyki: Czy ktoś dogoni grupę Hey?
Tegoroczna gala wręczenia Fryderyków zapowiadana jest jako przełomowa. Najważniejsza nagroda polskiego przemysłu muzycznego nie tak dawno chyliła się ku upadkowi, od kilku lat próbuje nadrobić zaległości i gonić światowe trendy.
Organizatorzy Fryderyków postanowili pójść w ślady europejskiego modelu wyróżnień muzycznych (w tym najpopularniejszych brytyjskich nagród BRIT Awards) i ograniczyć liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody.
Zamiast dotychczasowych 39 statuetek w 39 kategoriach, w edycji 2013 przyznanych zostanie 18 Fryderyków w 10 kategoriach.
"Ta decyzja dojrzewała w nas od dłuższego czasu. Liczba fryderykowych kategorii rosła od lat kilku, będąc nie tylko w opozycji do europejskich trendów w tej dziedzinie, ale i wzmagając spory merytoryczne. Przenikanie się gatunków spowodowało, że paradoksalnie, wprowadzanie coraz bardziej specjalistycznych kategorii, utrudniało klasyfikowanie poszczególnych pozycji" - zapowiadał jeszcze pod koniec 2012 roku Piotr Metz, członek Rady Akademii Fonograficznej.
W muzyce rozrywkowej nagrody zostaną wręczane w kategorii album roku, artysta roku, utwór roku oraz debiut roku, przy czym statuetkę za album roku otrzyma zarówno wykonawca jak i producent płyty, za utwór roku natomiast wykonawca, kompozytor i autor słów. Laureatów wybiera Akademia Fonograficzna w skład której wchodzą muzycy, autorzy, kompozytorzy, producenci muzyczni, dziennikarze i przedstawiciele branży fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty.
Podczas gali na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią między innymi: grupa Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry strażackiej, Maria Peszek, Hey, Józef Skrzek i SBB oraz Natalia Sikora - uznawana za jedną z faworytek trwającego show TVP - "The Voice of Poland". Na scenie nie zabraknie też artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii debiut roku, w tym Kari Amirian, Meli Koteluk, a także Skubasa. Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka, Artur Orzech oraz Piotr Metz.
Jeśli chodzi o nominacje w kategorii muzyka rozrywkowa zaskoczeń nie ma - najwięcej szans tradycyjnie mają panie, a o prymat rywalizować będą Brodka, Maria Peszek (po trzy nominacje), dowodzona przez Katarzynę Nosowską grupa Hey, Mela Koteluk, Skubas, Luxtorpeda i Voo Voo (po dwie nominacje).
Fryderykowy top wszech czasów tworzą Nosowska i Hey (69 nominacji, 29 statuetek), Grzegorz Ciechowski i Republika (24 nominacje, 11 Fryderyków), Grzegorz Turnau (22 nominacje, 9 nagród) i Acid Drinkers (15 nominacji, 9 statuetek). Z tego grona w tym roku swoje konto szansę poprawić ma tylko Hey.
Jak co roku, Akademia Fonograficzna uhonoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); zmarłemu w sierpniu 2012 r. saksofoniście jazzowemu Tomaszowi Szukalskiemu "Szakalowi" (muzyka jazzowa) oraz pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu jurorowi Konkursów Chopinowskich w Warszawie -profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).
Oto pełna lista nominacji:
Debiut roku:
Kari Amirian
Maja Kleszcz
Mela Koteluk
Lemon
Skubas
Utwór roku:
Brodka - "Varsovie"
Luxtorpeda - "Wilki dwa"
Maria Peszek - "Ludzie Psy"
Skubas - "Linoskoczek"
Voo Voo - "Pierwszy raz"
Artysta roku:
Artur Andrus
Brodka
Hey
Mela Koteluk
Maria Peszek
Album roku:
Brodka - "Lax"
Hey - "Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan"
Luxtorpeda - "Robaki" (recenzja)
Maria Peszek - "Jezus Maria Peszek"
T.Love - "Old is Gold" (recenzja).
Galę transmitować będzie TVP2 (początek o godz. 22.35) oraz TVP Kultura (początek o godz. 19).
Czytaj Kwestionariusze Fryderyka: